Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: poprawa matury

Post autor: Neuf »

Glikoproteina pisze:Dokładnie, trzeba pamiętać o tym, żeby odpowiadać po maturalnemu", nie mniej jednak warto rozwijać swoje zainteresowania i dowiadywać się więcej, czasem może to pomóc nawet lepiej zrozumieć temat
No własnie tylko problem z tym by miec umiejetnosc odpowiadania po maturalnemu . U mnie z tym słabo poki co niestety
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: poprawa matury

Post autor: Smile_Forever »

Trzeba przerabiać dużo zadań maturalnych, najpierw należy poznać ten schemat myślenia i formułowania odpowiedzi, bo jest on dość specyficzny. Dobrze jest, kiedy ktoś ma nauczyciela egzaminatora, który wskaże konkretne błędy w odpowiedziach na te pytania, wyjaśni, czego oczekują sprawdzający. Samemu jest trudniej, wiadomo, ale trzeba działać i przerabiać arkusze .
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

Koteczki moje kochane, mam sprawę, a właściwie dwie.

1. Zadanie z Pazdro C + O2lt CO2 K=0,298 obliczyć skład % objętościowych mieszaniny gazów w stanie równowagi
Wymyśliłam 0,298=100-x/x i mi nie wyszło.

2. Czy ktoś z Was umie ładnymi słowami powiedzieć, do czego służą elektrody platynowe w ogniwach gazowych/redoks?

A gdyby ten sam, lub inny ktoś powiedział mi, co trzeba wiedzieć z elektrod rtęciowych to byłoby sper. : )
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

1. 0,298=[co2]/[o2] - bo nie bierzemy pod uwagi C (stały). I wychodzi nam ze tak jakby na 1 (mianownik) objętość tlenu przypada 0,298 objetosci co2 ( proporcja: 0,298/1 = co2/02 ). Więc objętość tlenu stanowi 1/1 + 0,298 = 77% Wybacz bazgroły ale nie umiem robić tych ładnych wzorków.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

[Link] poprawa matury

Post autor: Madridistka »

Elektrody platynowe pełnią rolę przewodników
A co do elektrod rtęciowych: zadania-do-ktorych-warto-wroci-przed-ma ... 810-15.htm
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

Załapałam, pomimo bazgrołów. To znaczy doczytałam się, nie załapałam. Spróbuję jutro.

Anarionn, Madridistka, Dzięki! : )
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

właściwie sama matma
K=0.298
0.298=[co2]/[o2] - C jest stały więc nie bierzemy go pod uwagę w równaniu stałej K, lewą stronę też możemy zapisać w formie ułamka, bo to to samo co 0.298/1"
0,298/1 = [co2]/[o2] - to już nam obrazuje stosunek objętościowy dwutlenku węgla do tlenu. Innych gazów nie ma, więc można przyjąć ze całość naszych gazów to jest owo 0,298 j.obętościowych CO2 i 1 j.objętości O2, a więć: 1+0,298 = 1,298 (to suma obj gazów). Teraz tylko dzielimy jedno przez drugie by uzyskać dany procent.
Nie wiem czy to jakoś rozjaśniło sytuacje
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

Rozjaśniło. To znaczy wciąż nie ogarniam, skąd ta proporcja, ale z moich procentów powinno wyjść to samo, muszę przeanalizować je jutro rano. Bo mam takie same liczby, tylko przecinek w innym miejscu. Idę czytać metabolizm. Znów mam ochotę wziąć rozbieg, wyskoczyć przez balkon i mieć święty spokój, albo niech ktoś ogarnie resztę materiału za mnie i niech już będzie matura.
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

Analogicznie masz 5=10/2 to to samo co 5/1=10/2 więc 0,298=[co2]/[o2] to to samo co 0,298/1=[co2]/[o2]

A mi wiosna sprzyja, biologia jakoś idzie, chemia też jakoś idzie do marca materiał skończę, zostaną arkusze i powtórki.
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: poprawa matury

Post autor: anusia1994 »

a pomożecie z tym?
wzór sumaryczny C4H9OH odpowiada czterem izomerycznym alkoholom. ile aldehydów i ile ketonow o wzorze sumarycznym C4H8O można otrzymać w wyniku utleniania tych alkoholi?
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

anusia1994, Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że są dwa butanole - jeden I-rzędowy i jeden II-rzędowy i dwa od izopropanu (2-metylopropan? : D) I-rzędowy i III-rzędowy. Z tego powstałyby 2 aldehydy - przy węglach I-rzędowych, na pewno jeden keton i nie wiem, do czego utleniłby się ten III-rzędowy. Rozpadnie się?
Czy źle mówię?
vanilis
Posty: 45
Rejestracja: 24 lut 2014, o 19:31

Re: poprawa matury

Post autor: vanilis »

III rzedowy sie nie utleni wg mnie. Wiec 2 aldehydy i 1 keton

Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: poprawa matury

Post autor: Puszysława »

Sprawdziłam, na jakiejś ściądze piszą, że utlenia się trudno, ale jeżeli tak, to następuje rozpad. Pytanie tylko, na ile źródło jest wiarygodne.

Tłuszcze są dobrym materiałem zapasowym, bo są wyżej energetyczne od cukrów, więcej energii w tej samej masie. Jest jeszcze jakiś inny powód?

Słuchajcie, był taki temat - pytanie za pytanie, czy coś takiego. Nie mogę go znaleźć. Mogę tu spamować, czy może ktoś z Was bardziej się orientuje i potrafi mnie do niego odesłać?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości