Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
daw05
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2014, o 23:12

Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: daw05 »

Witam serdecznie wszystkich na forum,
jak to jest ze wiązania wodorowe tworzą się gdy wodór jest połączony z silnie elektroujemnym pierwiastkiem ( np z O ), lecz nie dotyczy to wodorotlenków i kwasów? Ogólnie przy okazji możecie wyjaśnić na chłopski rozum czemu grupa hydroksylowa w wodorotlenkach dysocjuje jako anion, ale już w związkach organicznych, jak fenole, już z wyrzuceniem protonu?
Pewnie te pytania mają bardzo prozaiczne odpowiedzi, ale z ciekawości wole zapytać
daw05
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2014, o 23:12

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: daw05 »

Wielkie dzięki, ten artykuł poukładał mi kilka rzeczy. Mam rozumieć ze ze w wodorotlenkach nie tworzą się wiązania wodorowe ponieważ metal jest połączony jonowo z grupa hydroksylową, tak? W artykule wspomniałeś ze to wiązanie występuje w kwasach nieorganicznych tlenowych, czyli w takim kwasie siarkowym (VI) to zjawisko również występuje?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: DMchemik »

Tak.
daw05
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2014, o 23:12

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: daw05 »

Okej, to moje w takim razie ostatnie pytanie.W pierwszym zbiorze zadań otwartych Witowskiego, zadanie 1248, na pytanie gdzie nie występują wiązania wodorowe trzeba zaznaczyć wodorotlenek sodu ( juz wiem dlaczego ), chlorek magnezu ( to oczywiste ), ale również kwas siarkowy (VI). Mam rozumieć ze to jedno z wielu głupich uproszczeń materiału licealnego? coś ala alkohole nie dysocjują"?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

[Link] Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: DMchemik »

Nie wiem czy to uproszczenie, nie mam obycia w materiale szkolnym zbyt dużego już, poza tym te szkolne teorie też się zmieniają. A Witowski z tego co widzę na forum zawiera sporo błędów. Jak mamsz ochotę to możesz napisać o tym tutaj:errata-b-dy-w-zbiorach-zada-podr-cznikach-vt55059.htm
daw05
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2014, o 23:12

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: daw05 »

Żeby nie zasmiecac nastepnym watkiem zapytam tutaj - czemu anionem nadlentku sodu jest O2- ? Toc jesli jest tam jeden minusowy ładunek to sie nie wyrówna z dwoma kationami sodu Pewnie odpowiedz jest błaha, z góry dzieki za odpowiedz
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: Giardia Lamblia »

Anion O2- to anion ponadtlenkowy.
Anion O22- to anion nadtlenkowy.
Załączniki
1.jpg
daw05
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2014, o 23:12

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: daw05 »

Czyli mam rozumiec ze w zadaniu 1270 tomu pierwszego Witowskiego jest błąd w odpowiedziach? Wedlug odpowiedzi anionem N2O2 jest O2-, a powinno byc O2(2- w indeksie ) ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wiązania wodorowe w wodorotlenkach i kwasach

Post autor: Giardia Lamblia »

Tak, w erracie też to jest wyszczególnione.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości