Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
987maciek123
Posty: 41
Rejestracja: 7 sty 2014, o 21:18

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: 987maciek123 »

pędzlak produkujący penicyline, która nie pozwala bakteriom się rozmnażać -nie mogą zsyntezować scian komórkowych-

brzoza wydzielająca substancje do gleby hamujące rozwój sosny

Wykonaj doświadczenie na działanie cytokininy. Próba kontrolna, badawcza, wnioski i problem badawczy.
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Roksolana »

987maciek123 pisze:Tak. Ponieważ ich komóki mają sciany komórkowe. Dalszej częsci tłumaczenia nie będe pisał bo każdy się chyba domyśla jakie są tego konsekwencje
To pierwsze co przyszło mi na myśl, jednak przecież są w nich plasmodesmy.
987maciek123
Posty: 41
Rejestracja: 7 sty 2014, o 21:18

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: 987maciek123 »

Roksolana pisze:
987maciek123 pisze:Tak. Ponieważ ich komóki mają sciany komórkowe. Dalszej częsci tłumaczenia nie będe pisał bo każdy się chyba domyśla jakie są tego konsekwencje
To pierwsze co przyszło mi na myśl, jednak przecież są w nich plasmodesmy.
Jak mi powiesz co mają związane plasmodesmy z depolaryzacją błony komórkowej to konia z rzędem daje
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Roksolana »

987maciek123 pisze:Wykonaj doświadczenie na działanie cytokininy. Próba kontrolna, badawcza, wnioski i problem badawczy.
Problem badawczy:
Czy cytokiny mają wpływ na szybkość kiełkowania nasion?
Próba kontrolna:
Sadzimy nasiona w doniczce numer 1 i podlewamy.
Próba badawcza:
Sadzimy nasiona w doniczce numer 2, dodajemy cytokin i podlewamy.
Wniosek:
Cytokiny mają wpływ na szybkość kiełkowania nasion, w doniczce numer 2 nasiona szybciej kiełkowały niż w doniczce numer 1.

Wymień gruczoły dokrewne będące pod bezpośrednią kontrolą mózgu.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Moze podaj odpowiedz, to bedzie mozna sie bawic dalej :p Mnie poza podwzgorzem i platem gruczolowym przysadki nic nie przychodzi do glowy, a i tego nie jestem pewna

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: dmnunited »

Wymień gruczoły dokrewne będące pod bezpośrednią kontrolą mózgu

Mnie poza podwzgorzem i platem gruczolowym przysadki nic nie przychodzi do glowy
pod kontrolą mózgu są gonady - testosteron, estrogeny - estron, estriol i estradiol, progesteron tarczyca - tyroksyna (T4), trijodotyronina, kalcytonina przytarczyca - parathormon nadnercza kora - aldosteron, kortyzol, kortyzon, kortykosteron rdzeń - adrenalina, noradrenalina grasica - tymozyna, tymulina, tymopoetyna, przysadka mózgowa - hormony tropowe (adrenokostykotropowy, tyreotropowy, gonadotropiny - hormon luteinizujący, folikulotropina)), prolaktyna, hormon wzrostu.


podwzgórze jest częścią mózgu.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Hm, owszem, ale niemniej jest rowniez gruczolem dokrewnym. Pod bezposrednia kontrola mozgu ja zrozumialam w ten sposob, ze ich praca jest koordynowana bezposrednio przez mozg. A czynnosc tych ktore napisales jest koordynowana poprzez hormony tropowe, co ja uznalam za droge niebezposrednia.
No ale moze i zle zrozumialam pytanie. Autorko?

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: dmnunited »

Aksolotl pisze:Hm, owszem, ale niemniej jest rowniez gruczolem dokrewnym. Pod bezposrednia kontrola mozgu ja zrozumialam w ten sposob, ze ich praca jest koordynowana bezposrednio przez mozg.
podwzgórze jest częścią mózgu i to ono pełni funkcję nadrzędną nad gruczołami dokrewnymi, koordynuje ich pracę wydzielając liberyny i statyny oraz prolaktynę i oksytocynę, więc można przypuszczać, że autorka miała na myśli gruczoły dokrewne, które są kontrolowane przez podwzgórze.

przysadka mózgowa nie jest częścią mózgu, lecz strukturą anatomiczną leżącą w sąsiedztwie mózgu, związaną funkcjonalnie z podwzgórzem.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Nie napisalam ze jest czescia mozgu Jednak powstala z podwzgorza i laczy sie z nim miedzy innymi przez neurony i zaklasyfikowalam ja jako gruczol kontrolowamy przez mozg bezposrednio".
A o co chodzilo autorce dowiemy sie zapewne jutro. Dobrej nocy.

Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Roksolana »

W kluczu jest: rdzeń nadnerczy, trzustka, szyszynka.

Możemy lecieć dalej z pytaniami.

Jak nikt nie ma pomysłu to: Podaj jaką funkcję pełni najądrze.
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Ilendil »

Jest to miejsce dojrzewania plemnikow.

Podaj 4 rodzaje wody znajdujace sie w glebie i okres ktore z nich moga zostac pobrane przez rosliny.

cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: cordis »

-Para wodna, lód, śnieg- niedostępna dla roślin ( ale niektóre mogą chłonąć wilgoć )
-Woda krystalizacyjna –niedostępna
-Woda higroskopowa –niedostępna otacza cząstki glebowe
-woda kapilarna najważniejsze źródło wody dla roślin
-woda grawitacyjna- tylko częściowo dostępna po obfitych deszczach
-woda gruntowa –płytko zalegająca wody podziemne częściowo dostępne może być źródłem wody kapilarnej
Roksolana pisze:Wymień gruczoły dokrewne będące pod bezpośrednią kontrolą mózgu.
dmnunited pisze:przytarczyca - parathormon
jesteś tego pewny?

To może łatwiej jakie gruczoły dokrewne nie są kontrolowane przez mózg?
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

To niech moze ktos znajacy sie wytlumaczy to z gruczolami, bo nic juz nie rozumiem.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości