Rekin i Latimeria

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
sempiterus
Posty: 35
Rejestracja: 1 gru 2008, o 04:50

Rekin i Latimeria

Post autor: sempiterus »

Witam

Mam problem z wyjasnieniem jednego zadanka z biologii

Dlaczego Latimeria i Rekin pozostaja izotoniczne w stosunku do srodowiska wodnego?

Wiem ze wydalaja mocznik a przywciwienstwie do wiekszosci ryb ktore wydalaja amoniak.
Ale czemu tak robia?
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Rekin i Latimeria

Post autor: Marcin_skc »

Typowe zadanie z osmoregulacji. Zacznijmy od początku. Ryby dzielimy na słodkowodne i morskie. Morskie dzielimy na kostnoszkieletowe i chrzęstnoszkieletowe. Każdy z tych typów ma własne przystosowania osmoregulacyjne. Ryby słodkowodne będą hipertoniczne przez co woda będzie do nich napływała, a ryby morskie są hipotoniczne do środowiska przez co woda stale z nich ucieka. Aby zapobiec utracie wody ryby morskie musiały zachowac osmoregulację, czyli sprawić, aby pomimo swojej hipotoniczności woda z nich nie uciekała. Rekin i latimeria to ryby chrzestnoszkieletowe i ich osoregulacja wygląda tak, ze mają we krwi bardzo duże stężenie mocznika, co sprawia, ze stają sie izotoniczne do środowiska i woda z nich nie ucieka. Konsekwencje tego sa takie, ze nie piją wody morskiej, nie musza usuwac nadmiaru jonów soli przez co oszczedzaja energię, bo usuwanie takich jonów jest bardzo kosztowne energetycznie oraz usuwają mocznik zamiast amoniaku. jest to związane właśnie z tym, ze mają duże stężenie mocznika we krwi aby zapewnić sobie izoosmotycznośc więc musza wydalac amoniak. Z jednej strony jest to korzystne z powodu zachowania izoosmotyczności, ale z drugiej strony jest to niekorzystne ponieważ musza spożytkować większa ilośc energii do syntezy mocznika, której nie trzebaby było tracić gdyby wydalało się amoniak. To tyle. Wszystko jest w książce, więc warto ją czytać
fiefior
Posty: 40
Rejestracja: 22 paź 2008, o 15:35

Re: Rekin i Latimeria

Post autor: fiefior »

po przeczytaniu tego posta w końcu to zrozumiałam
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Rekin i Latimeria

Post autor: Marcin_skc »

ojej dziękuję
fiefior
Posty: 40
Rejestracja: 22 paź 2008, o 15:35

Re: Rekin i Latimeria

Post autor: fiefior »

w książkach mogę ten temat wałkować tysiące razy, a i tak nigdy nic nie wiedziałam /
właśnie takiego wytłumaczenia mi brakowało, mimo, że ryby już dawno za mną
sempiterus
Posty: 35
Rejestracja: 1 gru 2008, o 04:50

Re: Rekin i Latimeria

Post autor: sempiterus »

dzieki ]


ja kumam osmoregulacje tylko nie wiedzialam po co im to
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Rekin i Latimeria

Post autor: pomaranczki »

Marcin_skc pisze:Rekin i latimeria to ryby chrzestnoszkieletowe
Latimeria należy do kostnoszkieletowych z zachowaniem wielu cech chrzęstnoszkieletowych, m.in właśnie podobny system regulacji osmotycznej i w większości chrzęstny szkielet, częściowo skostniały.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości