Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Zadania domowe z genetyki.

Post autor: speedrw »

Zauwazyłem, że na forum wiele tematów to zadania z genetyki, umieszczajmy je tutaj aby nie robić nie potrzebnego bałganu. Sądzę, że za jakiś czas tu się utworzy niezła biblioteka zadań z genetyki


########### zad. 1

Zarówno pan Trąba, jak i jego zona nie są w stanie zwijac języka w trabkę. Która z ponizszych sytuacji jest najbardziej prawdopodobna, jeśli jest to umiejetność dziedziczna, a zdolność do zwijania języka w trąbkę jest tak zwana cecha dominującą?

1- żadne z ich dzieci bnie bedzie w stanie zwijac jezyka w trąbkę
2- najprawdopodobniej tylko połowa z ich dzieci bedzie w stanie zwijac język w trabke
3 - wszystkie ich dzieci beda w stanie zwijac jezyk we trabke
4 - albo połowa dzieci bedzie w stanie zwijać język w trąbkę albo wszyustkie w zalezności czy rodzice sa homozygotyczni czy heterozygotyczni


autor: Sławek (gość)

########### zad. 2

Praworęczność i włosy ciemne u czlowieka to cechy dominujące a leworęczność i włosy rude to cechy recesywne.Meżczyzna o włosach rudych i ciemnych oczach,w rodzinie jego nigdy nie wystepowały oczy niebieskie,jest leworęczny.Kobieta o ciemnych oczach i o ciemnych włosach,jest praworęczna,jej ojciec miał rude włosy i niebieskie oczy,a matka była leworęczna. (u człowieka barwa oczu ciemna dominuje nad niebieską)
Jaka jest szansa,że dziecko tej pary będzie praworęczne,ciemnowłose i ciemnookie

Zadanie2
U świnek morskich umarszczenie czarne(B)dominuje nad brązowym(b) i sierść łaciata (Ł) nad gładką(ł).Skrzyżowano brązową łaciatą świnkę,która była podwójna homozygotą ze świnką czarną gładką,która była heterozygotą pod wzgledem barwy.
Jakiego potomstwa i w jakich proporcjach można się spodziewać

Zadanie3
U grochu czerowna barwa kwiatów dominuje nad biała,a żółta barwa nasion nad zieloną.Skrzyżowano podwójną heterozygotyczną roślinę z rośliną o białych kwiatych i zielonych nasionach.Ile z 400 roślin potomnych będzie mieć czerowne kwiaty i żółte nasiona?


autor: Sławek (gość)


Oczywiście można normalnie w tematach odpowiadać .

[ Dodano: Pon Sty 30, 2006 9:18 pm ]
czy mogę prosić o waszą pomoc
Recesywna homozygota vgvg Drosophila melanogaster jest bezskrzydła. Muchy o genotypach Vgvg i VgVg są fenotypowo dzikie. Symbole Fg i vg oznaczają allele jednego genu vestigial. Która z podanych metod nie pozwoli na rozstrzygnięcie, czy skrzydlata mucha jest homo czy heterozygotą?
a. krzyżowanie z homozygota recesywną
b. prześledzenie rodowodu osobnika
c. krzyżowanie z heterozygotą
d. krzyżowanie z homozygota dominującą
e. każda z podanych metod pozwoli na ustalenie genotypu muchy skrzydlatej.

Mysz oddychała powietrzem zawierającym izotop tlenu 18O. W którym ze związków wytwarzanych w organizmie myszy znakowane atomy tlenu pojawią się najwcześniej?
a. w pirogronianie
b. w acetylokoenzymie A
c. w wodzie metabolicznej
d. w wydychanym dwutlenku węgla
e. jednocześnie w wydychanym dwutlenku węgla i wodzie metabolicznej

Badano jednogenową mutację powodującą zniekształcenie oka u muszki Drosophila melano-gaster. W potomstwie dzikiej samicy i samca o zniekształconych oczach wszystkie samice miały zniekształcone oczy, a samce były normalne. Płeć u muszki determinowana jest tak jak u człowieka. Mutacja powodująca zniekształcenie oczu jest:
a. recesywna, sprzężona z płcią
b. dominująca, sprzężona z płcią
c. recesywna, autosomalna
d. dominująca, autosomalna
e. zlokalizowana w genomie mitochondrialnym.

W jaki sposób cząsteczki białek syntetyzowanych na rybosomach cytoplazmatycznych odnajdują drogę do miejsca swojego przeznaczenia w chloroplastach?
a. dzięki specyficznym ścieżkom transportu wzdłuż cytoszkieletu
b. dzięki specyficznym N-końcowym sekwencjom sygnałowym
c. dzięki specyficznym C-końcowym sekwencjom sygnałowym
d. taki transport nie jest potrzebny, ponieważ białka te powstają na rybosomach
leżących na zewnętrznej powierzchni plastydów
e. taki transport nie jest potrzebny, ponieważ wszystkie białka chloroplastowe powstają
w ich wnętrzu.
autor: podłamany
Ostatnio zmieniony 5 cze 2008, o 00:58 przez speedrw, łącznie zmieniany 3 razy.
Pablo

Chromosomy

Post autor: Pablo »

Mam takie zadanie, aby wypisać liczbę chromosomów w następujących komórkach człowieka:

1) białej krwince
2) komórce nabłonkowej
3) plemniku
4) komórce jajowej

Bardzo prosiłbym o zamieszczenie odpowiedzi :-D .

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Mawr »

1, 2 - 46 ( 22 pary autosomów + 2 chromosomy płci)
3, 4 - 23 połowa tego co napsałem wyzej -)
Pablo

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Pablo »

Dzięki wielkie za pomoc. Czyli dobrze rozumiem, Że kaŻda komórka ludzkiego ciałą (oprócz rozrodczych) ma 46 chromosomów, a komórki rozrodcze po 23?
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Mawr »

Z grubsza tak. Np erytrocyty to komórki bezjądrzaste i nie mają chromosomów wcale.
p4nt3r

Re: [zadania z genetyki]

Post autor: p4nt3r »

speedrw pisze:Praworęczność i włosy ciemne u czlowieka to cechy dominujące a leworęczność i włosy rude to cechy recesywne.MeŻczyzna o włosach rudych i ciemnych oczach,w rodzinie jego nigdy nie wystepowały oczy niebieskie,jest leworęczny.Kobieta o ciemnych oczach i o ciemnych włosach,jest praworęczna,jej ojciec miał rude włosy i niebieskie oczy,a matka była leworęczna. (u człowieka barwa oczu ciemna dominuje nad niebieską)
Jaka jest szansa,Że dziecko tej pary będzie praworęczne,ciemnowłose i ciemnookie

Zadanie2
U świnek morskich umarszczenie czarne(B)dominuje nad brązowym(b) i sierść łaciata (£) nad gładką(ł).SkrzyŻowano brązową łaciatą świnkę,która była podwójna homozygotą ze świnką czarną gładką,która była heterozygotą pod wzgledem barwy.
Jakiego potomstwa i w jakich proporcjach moŻna się spodziewać

Zadanie3
U grochu czerowna barwa kwiatów dominuje nad biała,a Żółta barwa nasion nad zieloną.SkrzyŻowano podwójną heterozygotyczną roślinę z rośliną o białych kwiatych i zielonych nasionach.Ile z 400 roślin potomnych będzie mieć czerowne kwiaty i Żółte nasiona?
Czy mógłbym ktoś umieścić rozwiązania do tych zadań. bo niby je zrobiłem, ale chciałbym się upewnić czy dobrze. :)
sebo

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: sebo »

Chcialbym, Żeby mi ktoś pomogł z genetyką. Mam takie zadania, z którymi nie umiem sobie dać rady. PomoŻe mi ktoś :?:
Ale prosze o rozpisanie krok po kroku
z góry dziękuje :!:

1. Jakie oczy będą miały dzieci rodziców, jeśli mama ma oczy brązowe a tata niebieskie?
2. Jaką grupę krwi mogą mieć dzieci rodziców, u których występuje grupa krwi A zarówno u taty jak i u mamy?
3. Sprawdź czy ojciec chory na fenyloketonurię i zdrowa mama mogą mieć zdrowe dzieci?
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Madja »

Najpierw oznaczasz allele (czyli robisz taką jakby legendę do krzyżówki):
A - allel warunkujący oczy brązowe
a - allel warunkujący oczy niebieskie
W tym zadaniu jest nieścisłość, bo oczy brązowe to cecha dominująca i może się ujawnić zarówno przy genotypie AA jak i Aa (niebieskie tylko przy aa). Więc z powodu tej nieścisłości ja bym napisała dwa rozwiązania:

Założenie 1: mama jest homozygotą dominującą (AA)
P: AA x aa
G: A, a (to małe a musi być równo pod aa, żeby było wiadomo, że od tego pochodzi)
F1: Aa
i tu są możliwe tylko takie fenotypy (fenotyp tu wygląd wyikający z genotypu, czyli układu alleli - np. AA to genotyp, brązowe oczy to fenotyp), więc wszystkie dzieci będą miały brązowe oczy.

Założenie 2: mama jest heterozygotą (Aa)
P: Aa x aa
G:A a, a ( tu też:A i pierwszea muszą być podAa", a drugiea podaa")
F1: AA, aa
z tego wynika, że 50% dzieci może mieć oczy brązowe (bo Aa), a drugie 50% oczy niebieskie (bo aa)

[ Dodano: Sob Mar 18, 2006 11:32 ]
Tutaj potrzeba już więcej wytłumaczenia.
Jak wiesz istnieją zasadniczo 4 grupy krwi: A, B, AB, 0.
te grupy krwi to są fenotypy, czyli to, bo możemy tak jakby zobaczyć (no czyli to, co Ci mogą w szpitalu na papierku napisać). Ale określają je, jakby od środka, określone genotypy, określone allele. Istnieją tutaj takie allele: małei", dużeI z literkąA po prawo u góry literyI czyli w indeksie górnym (będę to zapisywałaI(A) ) oraz dużeI z literkąB u góry (I(B) ). I kombinacje tych 3 alleli (tworzymy z nich pary) określają nam grupy krwi. Wygląda to tak:
grupa krwi A ma dwa możliwe układy alleli: I(A)i oraz I(A)I(A)
grupa krwiB: I(B)i, I(B)I(B)
grupa krwi AB ma tylko: I(A)I(B)
grupa krwi 0 też tylko jeden: ii
Wróćmy teraz do treści zadania. W zadaniu też nie masz określonego genotypu rodziców (nie wiesz, czy ta grupa krwi A to I(A)I czy I(A)I(A) ) i możesz sobie zrobić znów założenia jak w zadaniu wyżej:
- gdy założysz, że rodzice mają genotypy I(A)I(A), to wszystkie dzieci siłą rzeczy też będą miały I(A)I(A)
- albo gdy założysz, że jeden rodzic ma I(A)i a drugi I(A)I(A), to wtedu połowa dzieci będzie mogła mieć I(A)i a połowa I(A)I(A)
Ale nie musisz tego robić. W zadaniu wystarczy tylko założyć, że obydwoje rodzice mają genotypy I(A)i. Robisz wtedy taką krzyżówke:
P: I(A)i x I(A)i
G: I(A), i, I(A), i (oczywiście znów to drugieI(A) i to drugiei piszesz dokładnie pod tym drugimI(A) żeby było czytelniejsze, to możesz zrobiś strzałeczki od rodzica do dwóch gamet)
F1: I(A)I(A), I(A)i, ii
Z tej krzyżówki wychodzi, że dzieci mogłyby mieć grupę krwi A lub 0 (to dlatego nie były konieczne tamte dwie wcześniejsze krzyżówki, bo tutaj i tak wyszło, że dzieci mogą mieć grupę krwi A z układami aleli I(A)I(A) oraz I(A)i )

[ Dodano: Sob Mar 18, 2006 11:51 ]
Fenyloketonuriato choroba dziedziczna dziedzicznona w sposób autosomalnie recesywny. Warunkuje ją więc genotyp aa (czyli chory jest osobnik będący homozygotą recesywną)
A - allel niewarunkujący fenyloketonurii
a - allel warunkujący fenyloketonurię
W pierwszym zadaniu miałeś napisać konkretnie, jaki kolor oczu będą miały dzieci, więc musiłaeś robić te założenia i udzielać odpowiedzi np.jeśli mama jest. to dzieci będą miały. Tutaj pytają się Ciebie czy rodzice MOGĄ MIEĆ zdrowe dzieci, więc robisz tylko jedną krzyżówkę: zdrowa matka Aa (bo wtedy będą dwa możliwe wyniki, a gdyby matka była AA, to tylko jeden - patrz krzyżówka pierwsza z zadania pierwszego) i chory ojciec aa.
P: Aa x aa
G: A, a a
F1: Aa, aa
Odpowiedź: Tak, mogą mieć zdrowe dzieci.
fidel_castro
Posty: 21
Rejestracja: 22 mar 2006, o 09:47

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: fidel_castro »

Zna ktoś odpowiedź na to pytanie:

W populacji ludziej istnieja trzy allele: IA IB I0 genu determinujacego grupe krwi systemu ABO. Ile alleli tego genu znajduje sie w dojrzalym erytrocycie czlowieka?
A.1
B.2
C.0
D.3

To pytanie pojawilo sie 2 dni temu na III etapie olimpiady z biologii w woj. Śląskim. Jestem bardzo ciekawy jaka to jest odpowiedź ponieważ od tego pytania zależy czy będę laureatem Ja osobiście zaznaczyłem odpowiedź B.

[ Dodano: Sro Mar 22, 2006 10:52 ]
Co do pytania Iwony. Przydałoby się wiedzieć czy matka jest heterozygotą czy homozygotą. Jeśli matka jest heterozygotą to 50% dzieci będzie potrafiło zwinąć język w trąbkę, a jeśli jest homozygotą to żadne z dzieci nie będzie potrafiło zwinąć języka w trąbkę.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Mawr »

fidel_castro pisze:W populacji ludziej istnieja trzy allele: IA IB I0 genu determinujacego grupe krwi systemu ABO. Ile alleli tego genu znajduje sie w dojrzalym erytrocycie czlowieka?
A.1
B.2
C.0
D.3

To pytanie pojawilo sie 2 dni temu na III etapie olimpiady z biologii w woj. Śląskim. Jestem bardzo ciekawy jaka to jest odpowiedź ponieważ od tego pytania zależy czy będę laureatem Ja osobiście zaznaczyłem odpowiedź B.
Jezeli od tego pytania wszystko zalezy to mam dla Ciebie złą wiadomosc. W dojzałym erytrocycie jest alleli 0 czyli odp. C. A to dlatego ze dojzałe erytrocyty to komórki bezjądrzasta. I jako takie nie mają jakiegokolwiek allelu jakiegokolwiek genu.

Pozdrawiam
alda3
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 22:18

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: alda3 »

mam 3 zadania z którymi mam problem oto one
1.ile roślin ukształtowanych przez allele dominujące,a więc wyglądających jak rodzice,pojawi się wśród 160 potomków heterozygotycznych w odniesieniu do 2 par alleli znajdujących się na 2 róznych chromosomach

2.Para zdrowych rodziców ma dziecko które ma mukowiscydozę i jest daltonistą .Jakie jest prawdopodobieństwo ,że dziecko będzie chłopcem,podaj genotypy.

3.Przyszli do ciebie p.Iksińscy,ttórzy martwią się bo pani Iksińska i jej ojciec mają b.duże uszy i nie chcą by ich dzieci miały uszy takie jak mama i dziadek.W rodzinie p.Iksińskiego nie było takich przypadków.Jakich rad udzielisz p.Iksińskim i przedstaw swoje rozumowanie i założenia na których się ono opiera.

Proszę o pomoc

[ Dodano: Sob Kwi 01, 2006 23:55 ]
OCZYWIŚCIE W 1. ZADANIU POWINOO BYĆ 160 POTOMKÓW DWOJGA OSOBNIKÓW HETEROZYGOTYCZNYCH I TD
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: tagitsu »

ad. 2
alda3 pisze:Jakie jest prawdopodobieństwo ,że dziecko będzie chłopcem
Wydaje mi się, że w tym zadaniu nie ma znaczenia jakie to choroby, ponieważ prawdopodobieństwo że będzie to chłopiec zawsze wynosi 50%.

ad. 1
alda3 pisze:ile roślin ukształtowanych przez allele dominujące
Jeśli dobrze zrozumiałam to jest to krzyżówka dwugenowa i ilość takich osobników to 90.
daagusiaa
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 16:18

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: daagusiaa »

przepraszam, ale napisze nie na temat , nie o genetyce , ale to forum jest najczesniej używane a ja potrzebuje pomocy , moze ktos wie , gdzie moge kupić kwas indolilooctowy ? i nie chodzi mi o jakies małe jego stężenie w ukorzeniaczu tylko najlepiej o sam kwas bez dodatków, jest mi onbardzo potrzebny do pracy badawczej z biologii a, le nie mam pojęcia czy jest dostępny na rynku czy w laboratorium i jakie mam szanse żeby go dostać? czy istanieje jakiś środek składający się z samych auksyn? cena nie gra roli , czekam na szaybką odpowiedź

[ Komentarz dodany przez: przyrodnik: Nie Kwi 02, 2006 18:49 ]
Proszę nie doklejać postów niezwiązanych z tematem.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość