Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Cilivio
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2012, o 00:32

Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Post autor: Cilivio »

1. Oblicz objętość przypadającą na 1 cząsteczkę CO2 w warunkach normalnych, traktując go jako gaz doskonały oraz jako gaz sztywnych kul (stałą b wyszukać samodzielnie). Wynik
podać w nm3, zachować właściwą dokładność obliczeń.
Odp.: 37,22 i 37,30 nm^3

2. 17,0 g amoniaku w temperaturze 473 K zajmuje objętość 0,196 dm3. Oblicz ciśnienie panujące w układzie traktując amoniak jako: a) gaz doskonały, b) gaz sztywnych kul, c) gaz van der Waalsa. (a=0,422 J*m^3*mol^-2, b=51,4*10^-6m^3*mol^-1)
Odp.: a) 20,1 MPa, b) 27,2 MPa, c)16,2 MPa.
===========================================

co do pierwszego to próbowałem to obliczyć ze wzoru pv=nRT za n podstawiając 1/6,02*10^23 ale to chyba nie tędy droga ponieważ wynik wychodził kompletnie nie taki jak powinien.

w drugim zadaniu udało mi się zrobić podpunkt a). b) nie wiem jak zrobić bo nie mogę odszukać w książce Atkinsa równania dotyczącego gazu sztywnych kul, c) znam wzór, podstawiam stałe a i b to równania ale wynik wychodzi podobny jak w a), domyślam się że trzeba jakoś przekształcić jednostki w których podane są stałe a i b?
Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Post autor: plontaj »

co do pierwszego to próbowałem to obliczyć ze wzoru pv=nRT za n podstawiając 1/6,02*10^23 ale to chyba nie tędy droga ponieważ wynik wychodził kompletnie nie taki jak powinien.
Rozumowanie masz dobre, tylko kalkulator zawodzi . Rozpisz na kartce i poskracaj potęgi i powinno wyjść. Co do równania gazu sztywnych kul nie dotarłem, może ktoś inny pomoże.

Ten drugi wynik wydaje mi się, że wynika z poprawki objętościowej VDV, tzn. jeżeli b to dodatkowa objętość jednego mola substancji wynikająca z oddziaływań VDV to po przeliczeniu tej wartości na nm na 1 cząsteczkę, otrzymamy wartość = 0.07nm/molekułe.
w drugim zadaniu udało mi się zrobić podpunkt a). b) nie wiem jak zrobić bo nie mogę odszukać w książce Atkinsa równania dotyczącego gazu sztywnych kul, c) znam wzór, podstawiam stałe a i b to równania ale wynik wychodzi podobny jak w a), domyślam się że trzeba jakoś przekształcić jednostki w których podane są stałe a i b?
b - tak samo jak w poprzednim przypadku (o ile dobrze wydedukowałem), po prostu poprawkę objętościową VDV należy dodać do objętości i przekształcić wzór.
Mniej więcej tak: p=nRT/(V+b). Sprawdź może wyjdzie

c - faktycznie tu może być problem z jednostkami. Rozpisać i poskracać!
Cilivio
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2012, o 00:32

Re: Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Post autor: Cilivio »

w temp. 500C i pod ciśnieniem 92.1kPa gęstość par siarki wynosi 3.71g/dm^3. Jaki jest wzór cząsteczkowy siarki w tych warunkach?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Post autor: DMchemik »

Zacznij od wykorzystania równania stanu gazu doskonałego do obliczenia objętości molowej w tych warunkach.
ziutq
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2012, o 07:38

Re: Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Post autor: ziutq »

Prosiłabym o pomoc w rozwiązaniu/nakierunkowaniu zadań:

W zamkniętej objętości V = 1 m3 wilgotność względna powietrza wynosi 60% w temperaturze 20 oC. Ile wody powinno jeszcze wyparować do tej objętości, aby para wodna stała się nasycona? (6,9·10-3
kg)

Ciśnienie pary nasyconej nad roztworem w temperaturze 30 oC wynosi 3,2 MPa. Oblicz ciśnienie pary nasyconej nad tym roztworem w temperaturze 60 oC. (15 MPa)

Do naczynia o objętości V = 10 dm3 napełnionego suchym powietrzem w warunkach normalnych wprowadzono m = 3 g wody, a następnie naczynie ogrzano do temperatury t = 100oC. Wyznaczyć ciśnienie p wilgotnego powietrza w naczyniu przy tej samej temepraturze. (1,82·105 N/m2

Naczynie zawierające pewną ilość azotu w temperaturze t1=15oC, porusza się z prędkością v = 100 m/s. Jaka będzie temperatura azotu t2 w naczyniu, jeżeli gwałtownie zahamuje i jeżeli można pominąć przekazywanie ciepła ściankom naczynia? Ciepło właściwe azotu
wynosi cv = 1050 J/kg·K. (19,8 oC)

W naczyniu znajduje się powietrze w warunkach normalnych. Naczynie jest zamknięte zastawką, której powierzchnia wynosi S = 10 cm2, a ciężar jest równy Q = 13,5 N. Do
jakiej temperatury należy ogrzać powietrze w naczyniu, aby zdołało ono otworzyć zastawkę? Nie uwzględniać rozszerzalności naczynia przy ogrzewaniu. (309,4 K)


DZIĘKUJĘ
ziutq
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2012, o 07:38

Re: Dwa zadania z gazów. Proszę o pomoc.

Post autor: ziutq »

nieaktualne wszystkie zadania )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości