Jaki to związek po krystalizacji

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Morgotheron
Posty: 148
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:01

Jaki to związek po krystalizacji

Post autor: Morgotheron »

Mam problem. Robiłem krystalizację i dostało się trochę zanieczyszczeń przez co zamiast koloru białego wyszedł mi łososiowy. Na kriometrze pierwsze krople w kapilarze pojawiają się przy 120 stopniach celsjusza, a menisk wklęsły przy 170 dopiero. Wiem, że trochę za wysoko. Mam problem z identyfikacją krystalizowanego związku, ale już wiem, że 170 stopni to za dużo.

Wiadomo, że otrzymany związek dobrze rozpuszcza się w temperaturze pokojowej w Etanolu, Toluenie, Acetonie i Octanie etylu. Nie rozpuszcza się w wodzie i eterze naftowym(heksan)

W temperaturze wrzenia rozpuszcza się w w wodzie, ale nie w eterze naftowym(heksan)

Mam 6 związków, które mogłyby być
Kwas benzoesowy (temp. topnienia 122)
2-Naftol (123)
Kwas cynamonowy (133)
Benzoina (137)
Kwas 2-chlorobenzoesowy (139)
Kwas 3-nitrobenzoesowy (141)

Związek nie ma jakiegoś specjalnego zapachu, bezwonny.
Do jego rozpuszczenia w temperaturze wrzenia zużyłem 50 cm3 wody na 1,2 g. Co daje 24 g na litr.

Aha i do tego powinien być barwy białej.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Wstępnie odrzucam nitrobenzoesowy zwg na kolor oraz benzoine i cynamonowy zwg na zapach. Myślę, że to albo benzoesowy albo naftol zwg na rozpuszczalność.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jaki to związek po krystalizacji

Post autor: DMchemik »

Z opisu wynika, że grzałeś trochę(?) za szybko. Różowy kolor lubi się pojawiać w przypadku fenoli lub niektórych związków zawierających chlor. Z kolei dojście do 170 stopni sugeruje, że związek musiał mieć jedną z wyższych podanych przez Ciebie temperatur, z opisu wnioskuję, że raczej był to kwas o-chlorobenzoesowy, zwłaszcza że we wrzącej wodzie ma zbliżoną rozpuszczalność do podanej przez Ciebie.

Na twoim miejscu wykonałbym oznaczanie jeszcze raz, bo ja wcale nie gwarantuję, że dobrze obstawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości