Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
neurofibryla
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2014, o 17:52

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: neurofibryla »

Glikoproteina, dzięki, pozytywna opinia bardzo mnie pocieszyła . Dużo ostatnio czytałam o symbiozie rhizobiów z koniczyną i dotarłam do artykułów które wydają się wskazywać na różne zależności

AnnaW_UO, zgadzam się, masz rację i dlatego uznałam, że ten temat może sporo pokazać, bo nawet brak zależności może dużo wykazać. Szukałam tematu który nie mógłby pójść źle i w każdym wypadku pokazałby coś ciekawego - a ten taki właśnie jest

Podałam ten temat i w odpowiednim czasie rozpoczynam badania
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Seeba »

Czy jest możliwość lekkiej korekty tematu pracy, np. zmiany jednej z roślin jakie się bada? Nauczycielka coś wspominała, że w tym roku może być ciężko.
Awatar użytkownika
neurofibryla
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2014, o 17:52

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: neurofibryla »

Moja nauczycielka mówiła że nie ma problemu ze zmieną tematu, a panie z KOOB mojego okręgu to potwierdziły
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Seeba »

To dobrze. Mam nadzieję, że w razie czego i u mnie nie byłoby problemów.
Cadrigar
Posty: 20
Rejestracja: 3 kwie 2014, o 15:00

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Cadrigar »

Witam! Potrzebuję szybkiej pomocy gdyż jutro muszę zgłosić temat pracy.
Mam wiedzę na temat uprawy konopii indyjskich (jak każdy gówniarz ) chciałbym ja wykorzystać, oczywiście rośliny e są zakazane, więc szukam roślin na których mógłbnym to przeprowadzić. Chodzi o stresowanie rośliny (podginanie, podcinanie itp) a tego wpływ na zwiększenie plonów. Jakieś pomysły? Konopia przemysłowa mogła by być okej ale boję się że jakiś amator ruchu Palikota mógłby mi moje doświadczenie zniszczyć. Roślina ma wykazywać pozytywną reakcję na własnie wyżej wymieonione czynniki poprzez widoczne zwiększenie plonów. Z góry dzięki!
elyssa
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2013, o 16:39

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: elyssa »

Te wpływy allelopatyczne na prawdę takie oklepane ?

Ja zgłosiłam temat pt. Allelopatyczny pływ naturalnych olejków eterycznych na kiełkowanie Lepidium sativum, Vigna radiata i Cucumis sativus w warunkach domowych.

Mógłby ktoś się wypowiedzieć ? Byłabym wdzięczna
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kacia1001 »

Pisałam w tym roku o olejkach co prawda o wpływie oprysków z olejku kminkowego na kiełkowanie chwastów, i moja praca została zakwalifikowana, a ja przygotowuję się do etapu centralnego Także może nie będzie źle, Elyssa
Vitae
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2014, o 23:07

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Vitae »

Hej
Mam pytanko. Moja znajoma zgłosiła doświadczenie identyczne jak w biologii Villego. Chce je przeprowadzić dokładnie tak samo. Czy to jest plagiat? Mogą ją odrzucić? Proszę o odpowiedź - to bardzo ważne.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Cadrigar, najlepiej sprawdzić w książce na temat roślin uprawnych, żeby od razu mieć jakieś poparcie w literaturze co do swojej hipotezy. Jeśli chcesz mieć pewność, że roślina, na której wykonasz badania, wykaże taką zależność, musisz takich informacji poszukać
elyssa, niekoniecznie temat o allelopatii musi być oklepany, zależy od tego, w jaki sposób to ujmiesz, opiszesz etc. Myślę, że o olejkach eterycznych możesz pracę wykonać, pomysł wydaje mi się ciekawy
Vitae, skoro doświadczenie jest takie same jak w Villim to raczej powinna zmienić temat, może przeprowadzić podobne doświadczenie na innej roślinie, zmienić parametry żeby jednak badać zasadniczo coś nowego
Vitae
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2014, o 23:07

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Vitae »

Glikoproteina, Bardzo dziękuję Czy wg Ciebie istnieje jakaś szansa, że zostanie odrzucona ?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Vitae, powiedz mi konkretnie które doświadczenie ta znajoma zamierza wykonać, to doradzę bardziej szczegółowo w kwestii pracy. Generalnie gdyby wykonała identyczne doświadczenie jak w Villim, to raczej pracę by odrzucili, ale gdy zmieni się gatunek obiektu badawczego, jakieś parametry etc. to wiadomo, że bada się wówczas coś innego tak naprawdę. czyli mówiąc zwięźle - doświadczenie z Villeego może być inspiracją do własnych, nowych, podobnych badań.
Vitae
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2014, o 23:07

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Vitae »

Ok, rozumiem . Glikoproteina, Problem w tym, że to doświadczenie nie ma sprecyzowanego gatunku. Są opisane w nim jakie reakcje będą zachodziły krok po kroku. W książce ma sprecyzowane metody i określone wyniki. Zamierza postępować zgodnie z krokami opisanymi dokładnie w książce. Dodatkowo jedynym źródłem będzie właśnie Ville. Samego tematu doświadczenia nie mogę zdradzić to jest naprawdę top top secret.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Aha, rozumiem.
W pracy na OB trzeba już właśnie sprecyzować gatunek lub gatunki, na których wykonuje się doświadczenie, radziłabym trochę jednak pozmieniać i nie robić wszystkiego tak, jak w Villim, bo istnieje ryzyko odrzucenia pracy. Szkoda, że nie możesz podać więcej szczegółów, bobym coś więcej mogła doradzić w sprawie tej pracy .
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości