Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: Agrest »

Czy da się w jakiś umiarkowanie prosty i bezpieczny sposób wymienić smar we wspomnianej nasadce? W tej chwili smar ma taką konsystencję, że przy zmianie rozstawu kruszy się i wypada kawałkami z nasadki, bardziej zakleja niż smaruje. Zmiany rozstawu można oczywiście dokonać tylko metodą na chama". Czy ktoś poradzi, które śrubki poodkręcać żeby dostać się do mechanizmów?
Załączniki
nasadka201410413.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: planapo »

PZO naprawde jest bardzo trudno zepsuc, wszystko jest rozkrecalne, takze spokojnie mozesz rozkrecac (:
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: Agrest »

Tak, ale śrubek naliczyłem 31 (: i nie za bardzo wiem , które powinienem odkręcić, a w ciemno chyba się nie podjemę.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: planapo »

Na pewno najpierw te, ktore trzymaja oslony i obudowe zawiasu". Tu nic nie zepsujesz, a zobaczysz konstrukcje. Jak jednak sie boisz to przeslij komus z zaawansowanych uzytkownikow i sie do tego dobierze.

Do czyszczenia wszelkich syfow ja osobiscie uzywam wd40 do czyszczenia, a nie smarowania. Potem benzyna i na koncu smarowanie.
JohnyM

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: JohnyM »

Mogę Ci to zrobić, ale tak jak mówi Planapo, to jest naprawdę prosta sprawa. Po prostu rozbieraj nad stołem i podpisuj co skąd wykręciłeś
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: Agrest »

Próbowałem rozkręcić tę nasadkę. Zerwałem czarny plastikowy dekielek na górze nasadki (milimetrowych śrubeczek trzymających dekielek nie dało sie ruszyć - całe zaklejone farbą, jedynie udało mi sie je trochę wyszczerbić ). Niestety pod dekielkiem było coś takiego:
A10042014.jpg
Wielka nakrętka z dwoma otworami, jak sądzę do odkręcenia tylko specjalnym kluczem. Nie mogłem odkręcić nawet małej śrubki widocznej u góry, wkręconej w dużą nakrętkę. Znowu tylko łepek wyszczerbiłem, może porządnym śrubokrętem dałoby radę? Wszystko zaklejone smarem?, klejem? Już sam nie wiem co to jest. Poddałem się, szkoda czasu i atłasu, przeczyściłem tylko optykę i zostaje tak jak jest.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: planapo »

trzeba miec jakie takie narzedzia, ale rzeczywiscie dosc kiepsko to wyglada. Klucz do odkrecania takich zakretek/pierscieni z dziurkami bardzo latwo zrobic.

Najpierw potraktowac ten klej/smar chemia a potem rozkrecac.
JohnyM

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: JohnyM »

Jw. nic na sucho! Penetrant to podstawa. Dobre śrubokręty to kolejna sprawa.
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: Agrest »

Może jeszcze kiedyś się za to wezmę w wolnej chwili to wrzucę na forum relację z przebiegu konserwacji, a na razie biorę na warsztat kolejny sprzęt (:
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: diogenes »

Podłączę się pod temat, aby nie zaśmiecać nowym - do konserwacji mikroskopu należy stosować jakiś specjalistyczny smar, czy powszechnie dostępny Liten ŁT-43 również się nada?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: planapo »

Nie potrzeba zadnych specjalistycznych smarow.
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: Nasadka trino MB30 - wymiana smaru

Post autor: Chc_chemik »

Niestety powinien być to smar odpowiedni do mosiądzu. W serwisie PZO stosowano smar z alkoholu cetylowego i oleju transformatorowego 1:1 (zamiast alkoholu cetylowego można zastosować roztopiony i dokładnie przefiltrowany wosk pszczeli)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość