aminokwasy L i D

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

aminokwasy L i D

Post autor: cordis »

zadanie 20
zobacz-ten-plik.pdf
(426.05 KiB) Pobrany 67 razy
Tak jak jeszcze do L potrafię dopasować żeby aminowa po lewej stronie była tak do D nie potrafię by po prawej była. Bardzo proszę niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego B,C,D należą do konfiguracji D
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: aminokwasy L i D

Post autor: adamantan »

Musisz gregory poprzekształcać wzory stereochemiczne na Fischera, a następnie wszystkie płaskie wzory Fishera, ja to nazywam unormować". Chyba trzasnę o tym filmik
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: aminokwasy L i D

Post autor: cordis »

uformować tzn. żeby NH2 było po prawej stronie?
bo już w punkcie B i C to są fischera? a mimo tego NH 2 nie jest po prawej stronie więc nie wiem.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: aminokwasy L i D

Post autor: adamantan »

Dozwolonymi operacjami na wzorach Fischera musisz je unormować do postaci: głowa na górze, kręgosłup wzdłuż. I dopiero wtedy patrzysz, po której stronie jest np. grupa NH2, a więc do jakiego szeregu konfiguracyjnego należy.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: aminokwasy L i D

Post autor: cordis »

ale co jest głową ?

Cały czas szukam informacji na ten temat i znalazłem takie zdanie
Każdy asymetryczny atom węgla, przy którym podstawnik większy od atomu wodoru znajdzie się na wzorze Fischera po prawej stronie ma konfigurację D, i odwrotnie jeśli podstawnik znajdzie się po lewej stronie określamy konfigurację danego atomu węgla jako L
co na ten temat sądzisz
uki94
Posty: 56
Rejestracja: 12 sty 2012, o 18:07

Re: aminokwasy L i D

Post autor: uki94 »

też mam problem z tym zadaniem oraz zadaniem 26 z tego samego arkusza, przydałby się filmik fajnie by było.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości