Czy kury i strusie mają pęcherz moczowy? Dlaczego?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Ddaria
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 16:40

Czy kury i strusie mają pęcherz moczowy? Dlaczego?

Post autor: Ddaria »

Z tego co się orientuję to kury mają pęcherz moczowy, natomiast strusie jako jedyne ptaki go nie posiadają. Ale dlaczego? Brak pęcherza moczowego ma pozwolić na lot ptakom, a kury nie latają. Pomocy!
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Czy kury i strusie mają pęcherz moczowy? Dlaczego?

Post autor: Melatonina »

W Operonie napisali, ze większość ptaków nie ma pęcherza moczowego, więc strusie to nie wyjątek a kury własnie : )

Brak pęcherza ma zminiejszyć cięzar ciała i zmniejszyć wydatki energetyczne podczas lotu (które i tak są ogromne).

ze kura nie lata, to może mieć pęcherz i jej to lotto
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czy kury i strusie mają pęcherz moczowy? Dlaczego?

Post autor: DMchemik »

Nie widziałem jeszcze kury posiadającej pęcherz moczowy. Przynajmniej u tych, które patroszyłem. Ptaki nieloty wtórnie się przystosowały do życia na powierzchni lądu, więc mogą, ale nie muszą mieć osobnego pęcherza. Strusie mają, bo te to już wybitnie zeszły na ziemię.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Czy kury i strusie mają pęcherz moczowy? Dlaczego?

Post autor: Melatonina »

Ojej, przeczytałam, ze strusie nie posiadają Ddaria, : D
Ddaria
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2014, o 16:40

Re: Czy kury i strusie mają pęcherz moczowy? Dlaczego?

Post autor: Ddaria »

Oj, pomyliło mi się . Chciałam napisać odwrotnie: że kury nie mają pęcherza. a strusie jako jedyne go posiadają. Chodzi mi głównie o konkretne wyjaśnienie tego, bo jest to pytanie z olimpiady biologicznej, więc myślę, że odp. powinna być rozbudowana.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości