Kwas octowy- stała dysocjacji, energia swobodna

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Kwas octowy- stała dysocjacji, energia swobodna

Post autor: tomaszp »

Hej

Ostatnio robiłem jakieś zadania i chciałem obliczyć energię swobodną dysocjacji kwasu octowego.

Znając pKa= 4,76 obliczyłem Ka= 1,73*10^-5

Podstawiając do równania na energię swobodną reakcji: G=-RTlnK otrzymałem wartość +27,17kJ/mol w temperaturze 298,15K. Chciałbym zapytać gdzie robię błąd, ponieważ wydaje mi się, że dysocjacja kwasu octowego jest spontaniczna i może zachodzić samodzielnie więc wydawało mi się, że wartość energii swobodnej powinna być -", bo jak dla mnie ten + sugeruje, że dysocjacja nie zachodzi bez dostarczenia energii. Gdzie robię błąd?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Kwas octowy- stała dysocjacji, energia swobodna

Post autor: adamantan »

tomaszp pisze:Hej

Ostatnio robiłem jakieś zadania i chciałem obliczyć energię swobodną dysocjacji kwasu octowego.

Znając pKa= 4,76 obliczyłem Ka= 1,73*10^-5

Podstawiając do równania na energię swobodną reakcji: G=-RTlnK otrzymałem wartość +27,17kJ/mol w temperaturze 298,15K. Chciałbym zapytać gdzie robię błąd, ponieważ wydaje mi się, że dysocjacja kwasu octowego jest spontaniczna i może zachodzić samodzielnie więc wydawało mi się, że wartość energii swobodnej powinna być -", bo jak dla mnie ten + sugeruje, że dysocjacja nie zachodzi bez dostarczenia energii. Gdzie robię błąd?
Zrobiłeś tutaj błąd logiczny. Obliczyłeś tutaj standardową entalpię swobodną, czyli gdy wszystkie indywidua mają stężenia 1 mol/dm3. I słusznie Ci wyszło, że nie powinna zachodzić spontanicznie dalsza dysocjacja kwasu octowego w tych warunkach. Samorzutnie powinna zachodzić reakcja odwrotna. Jeśli chciałbyś obliczyć dla innych warunków musisz wykorzystać zależność:

delta G = -RTLn(K) + RTLn([H+]akt[CH3COO-]akt/[CH3COOH]akt)

gdzie []akt oznaczają stężenia aktualne wszystkich indywiduów.

Zgodnie z prawami chemii fizycznej w stanie równowagi powyższe wyrażenie się zeruje - w stanie równowagi delta G = 0 czyli wszystko się zgadza.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Kwas octowy- stała dysocjacji, energia swobodna

Post autor: tomaszp »

Dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość