Typy uzębienia u węży

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Typy uzębienia u węży

Post autor: Pablo »

Pierwszym typem uzębienia jest:
Aglypha (z greckiego: a=zaprzeczenie oraz glyphe=zagłębienie, jama)
Węże w tej grupie mają w szczęce górnej zęby mniej więcej równej wielkości. Nie ma w nich rowka, ani wewnętrznego kanalika. Brak też u nich osobnych dużych zębów jadowych. Do tej grupy należą wszystkie węże niejadowite.
1.jpg
1.jpg (2.09 KiB) Przejrzano 352006 razy
Drugim typem jest:
Opisthoglypha (z greckiego: opisthe=tylny, stojący z tył oraz glyphe=jak wyżej)
W tej grupie można zaobserwować na przodzie szczęki górnej szereg zębów równej wielkości. Za nimi z tył widać jedną lub kilka par dużych zebów jadowych, na których znajduje się po jednej lub więcej otwartych rynienek przebiegających wzdłuż zęba. Dzieki takiemu ustawieniu zebów jadowych węże te muszą głęboko ująć paszczą swoją ofiarę i silnie ją ucisnąć zębami, aby jad przedostał się do rany. Natomiast płytkie uchwycenie przednimi zębami nie podowduje przeniknięcia jadu. Z tego powodu węże ta bywają uwżane za warunkowo jadowite. Należą do nich przedstwiciele rodziny wężowatych (Colubridea)
1.gif
1.gif (5.74 KiB) Przejrzano 352006 razy
Trzecim typem jest:
Proteroglypha (z greckiego: proteros=przedni, glyphe=jak wyżej)
Węże zaliczane do tej grupy mają parzyste zęby jadowe z podłużnie przebiegające głęboką rynienką (albo częściowo kanalikiem), osadzone nierychomo w przedniej części szczęki górnej. Układ ten jest sprawniejszy od poprzedniego i stanowi wyższy stopień rozwoju aparatu jadowego. Wszystkie węże, mają go, są jadowite. Do przekazania trucizny wystarczy płytkie uderzenie końcem pyska. Do tej grupy należą przedstawiciele zdradnicowtych (Elapidea) i węże morskie (Hydrophiidea)
2.jpg
2.jpg (6.44 KiB) Przejrzano 352006 razy
I czawrtym ostatnim typem jest:
Solenoglypha (z greckiego: solenos=kanał i glypha jak wyżej)
Wyróżnia się u nich dwa duże, nieco zakrzywione zęby jadowe osadzone ruchomo na przedniej szczęce górnej. Każdy z zębów ma wewnętrzny kanalik, kończy się mała szparką na jego przedniej stronie, tuż przy zaostrzonym końcu zęba. Kanaliki te łączą się z gruczołami jadowymi. W czasie spoczynku zęby odchylają się do tył, umożliwiając zakmnięcie paszczy. Przy jej otwarciu kość poprzeczna podniebienia przesuwa się do przodu, wychylając kości szczękowe z przyrośniętymi do nich zębami, które ustawiają się sztorcem. Dzięki temu układowi zęby jadowe mogą osiągać stosunkowo duże rozmiary. U niektórych węży z rodzaju Bitis, u żmiji indyjskiej (Vipera russelii) i inncyh dochodzą one do 25 mm długości. Aparat jadowy tego typu występują u najbrdziej wyspecjalizowanych węży jadowitych z rodziny żmijowatych (Viperidea) i grzechotnikowatych (Cortalidea)
3.jpg
3.jpg (2.34 KiB) Przejrzano 352006 razy
To tyle o typach uzębiania u węży

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 5 paź 2007, o 16:17 przez Pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
jaro
Posty: 20
Rejestracja: 20 sie 2007, o 14:49

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: jaro »

a zaskroniec ma zęby typu takie kły ? czy typu takich igiełek bo raz jak złapałem zaskrońca to nie znalazłem u niego zadnych zębów
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: Pablo »

Zaskroniec ma zęby typu Aglypha, ponieważ wszystkie węże niejadowite mają taki typ uzebienia
markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: markiz »

a jeżeli jadowity wąz straci zęby np. prze uderzenie, to czy ma szanse na przezycie?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: badger »

wtedy zdechnie z głodu chyba że trafi pod opiekę ludzi lub będzie znajdował dużo padliny w swoim środowisku
markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: markiz »

acha, czyli jeżeli zaatakowałby mnie jadowity wąż i wybiłbym mu żeby
to już nic by mi nie zrobił?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: badger »

z pewnością byś nie zdążył tego zrobić bo człowiek ma marną szybkość i refleks ale wąż jadowity bez zębów jest niegroźny
markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: markiz »

to już wiem co zrobić gdy żmija zygzakowata mnie zaatakuje, bo wukół mojej wioski jest bardzo duzo tych gad ów.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: dawidw »

markiz pisze:acha, czyli jeżeli zaatakowałby mnie jadowity wąż i wybiłbym mu żeby
badger pisze:z pewnością byś nie zdążył tego zrobić bo człowiek ma marną szybkość i refleks
badger, nie tyle chodzi o refleks, ale o to, że niemożliwe jest takie sobie wybicie zębów wężowi. Musiałbyś go wpierw chwycić, przytrzymać, a jakbyś mu walnął to by już było nie tyle po jego zębach, co po nim samym.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: Pablo »

markiz pisze:acha, czyli jeżeli zaatakowałby mnie jadowity wąż i wybiłbym mu żeby
to już nic by mi nie zrobił?
Zęby jadowe u wąży odrastaja samoistnie

[ Dodano: Pią Paź 12, 2007 19:20 ]
W Azji jest wielu zaklinaczy którzy wyrywaja zeby jadowe kobrze, lecz musze to robić cały czas, bo zęby odrastaja
markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: markiz »

ale one przecież nie odrosną w tak szybkim tępie żebym nie zdążyl oddalić się z jego terytorium
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: Pablo »

W jakim tempie rosną to nie wiem, ale napewno nie w 5 min
markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: Typy uzębienia u węży

Post autor: markiz »

tyle ta taki żółtodziób jak ja wiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości