Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
iwantmore
Posty: 118
Rejestracja: 1 lut 2014, o 00:20

Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: iwantmore »

13. Gospodarka wodna roślin lądowych opiera się na oszczędzaniu wody przez ograniczenie jej parowania. Ograniczeniu parowania służy przede wszystkim skórka, dodatkowo pokryta kutikulą, a za regulację parowania wody odpowiedzialne są znajdujące się w niej aparaty szparkowe. U roślin okrytonasiennych, które wróciły do życia w wodzie, ograniczenie parowania nie jest konieczne. Aparaty szparkowe są w liściach roślin wodnych różnie rozmieszczone.

Uzupełnij zdania, wpisując w wolne miejsca oznaczenia literowe określeń wybranych spośród podanych poniżej.
A. dolna strona liścia
B. górna strona liścia
C. obie strony liścia
D. brak aparatów szparkowych


1. U roślin lądowych aparaty szparkowe znajdują się zazwyczaj na dolnej stronie liścia (A).

2. U roślin wodnych liście jednej rośliny mogą być zróżnicowane, np.:
a) liście nadwodne są zwykle zbudowane tak, jak u roślin lądowych i aparaty szparkowe znajdują się na obu stronach liścia (C),

b) liście pływające na powierzchni wody transpirują i aparaty szparkowe znajdują się na górnej stronie liścia (B),

c) liście podwodne nie transpirują, więc brak aparatów szparkowych (D).
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: Melatonina »

2. A
Tak jak u lądowych, czyli jak w podpunkcie 1.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: Melatonina »

Prosiłaś o wytłumaczenie, nie zauważyłam wcześniej:
- 1A - na dolnej stronię są rozmieszczone ap. szparkowe, bo to ogranicza transpirację, gdyby były na górze, to przez większe nasłonecznienie traciłyby więcej wody.

-2A - tak jak wyżej

-3B- liśc unosi się na powierzchni wody, więc dolna strona liścia nie może transpirowac, więc tu, wyjątkowo ap. szparkowe znajdują się na górnej stronie.

-4D - Wodne liście są oblane wodą, więc nie mają styku z powietrzem, nie mogą więc transpirować i aparaty szparkowe są niepotrzebne. CO2 pobierają z wody w formie jonu (CO3) 2-.

Kiedyś było takie zadanie, ze do wody z rośliną 1 wrzucono węglanu sodu, a do drugiej rośliny tega samego gatunku, utrzymywanego w tych samychwarunkach nie dodano węglanu sodu.
I własnie roślina 1 z Na2CO3 rosła szybciej, bo intensywniej mogłą przeprowadzać intensywniej fotosyntezę z powodu większej zawartości (CO3) 2- w wodzie więc i CO2.
aorta

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: aorta »

Melatonina pisze:bo intensywniej mogłą przeprowadzać intensywniej fotosyntezę z powodu większej zawartości (CO3) 2- w wodzie więc i CO2
kurde, serio? cały czas myślałem, że to idzie inaczej:

Na2CO3 + 2H2Ogt2NaOH + H2CO3
[Hydroliza anionowa, odczyn zasadowy]
H2CO3 H20 + CO2
[bo nietrwały]
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: Melatonina »

Idzie tak, zle nie wszystkie jony Co3 2- ulegają hydrolizie. Zreszta podałam zadanie maturalne gdzie było tak w kluczu więc nie zastanawiając się napisałam co z tego pamiętam : ) Poszykam go jeszcze i wrzucę tu : )
aorta

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: aorta »

kawałek wypowiedzi mi ucięło, dopiero zauważyłem, no ale nic- napiszę teraz:

tam z tego wodorowęglanu powstanie jon wodorowęglanowy- czyli dostępna dla roślin wodnych forma dwutlenku węgla, pobiorą ją i będą szczęśliwe ale pierwsze słyszę, że pobierają jon, o którym wspomniałaś poza tym proponowany przeze mnie wygląda sympatyczniej, czyż nie? ^^

Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: Melatonina »

Wow wodorowęglanowy też może być Ważne, ze pobierają CO2 z jonów

offtop: aorta, Piszesz w tym roku maturę? Gdzie sie wyborasz na studia? Koneic Offtopu
aorta

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: aorta »

Melatonina pisze:Piszesz w tym roku maturę? Gdzie sie wyborasz na studia? Koneic Offtopu
^^ mam ją za sobą, ale nie zapominam jaki towarzyszył temu stres, więc wspieram i mam nadzieję, że da się to odczuć a co do tego gdzie studiuje- to w Warszawie : ).
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: Melatonina »

Dzięki : ) Stres jest ogromny, chyba każdego maja będę myślała o maturach z ulga
thorcer
Posty: 67
Rejestracja: 23 mar 2014, o 10:25

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: thorcer »

Melatonina Twój avatar jest hipnotyzujący.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: Melatonina »

thorcer pisze:Melatonina Twój avatar jest hipnotyzujący.
Czasami sama się łapię na tym, że przez chwilę zamieram przed ekranem wodząc wzrokiem za żółciutkim impulsem
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Aparaty szparkowe wytlumaczy ktos to zadanie

Post autor: AnnaWP »

Co do liści pływających - nie chodzi o to ile w wodzie jest CO2.
Wymiana gazowa przez aparat szparkowy polega na kontakcie z powietrzem, a kontakt z powietrzem jest od strony dolnej. Skórka organów zanurzonych zwykle ma słabą kutykulę, często nie chroni przed wyschnięciem i umożliwia wymianę gazową. Dlatego rośliny wodne wysychają szybko po wyjęciu ich z wody.
A jedynie epiderma górnej strony liści ma problem z wycychaniem, tworzy porządną kutykulę, która zapobiega parowaniu, ale i uniemożliwia wymianę gazową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości