Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Neuf »

A ja nie slyszalem ani o gwieździstym ani o wieloramiennym
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Neuf: o gwiazdzistym to dobrze, bo zdaje sie ze go wymyslilam :p

Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Seeba »

Coś mi się kojarzy ten miękisz gwiaździsty albo nazwa czegoś bardzo podobna do tego. Ma ktoś jakieś skojarzenia?
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Erick »

Komórki gwieździste - astrocyty, tkanka glejowa.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Seeba »

O właśnie! Dokładnie o to mi chodziło.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Jeszcze komorki tkanki lacznej zarodkowej maja ksztalt gwiazdzisty, zdaje sie.

Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Seeba »

Aksolotl, to również się zgadza.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

Tak mi przyszlo do glowy - na maturze w zadaniu typu Za pomoca jednego przykladu uzasadnij, ze altruizm odwzajemniony moze zwiekszyc szanse przezycia osobnikow wpisac: maturzysci pomagajacy sobie na forum.biolog.pl

Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Puszysława »

Z tymi gwiaździstymi, często jeżeli jest to słowo, czy narysowana gwiaździsta, to ma to być odniesienie do tkanki twórczej ogólnie. Przypomina mi się takie zadanie z jednej matury, taka właśnie jak w łącznej zarodkowej komórka to będzie macierzysta, zdolna do podziału, o kształcie gwiaździstym. Chyba.

A skoro się tu wspólnie uczymy, to może opowiemy sobie coś. Na przykład o tkankach, albo komórce. Na przykład w formie łańcuszka, że ktoś pisze jakąś informację i podaje hasło do następnej? Bo Wy wszyscy jesteście tu tacy wyszkoleni, że zawsze się człowiek czegoś ważnego dowie, sam coś napisze i lepiej, niż z książek - zapamięta.

PS: Jak wyglądałaby krzyżówka dwugenowa, geny niesprzężone o geno- i/lub fenotypach w rozkładzie 1:1:1:1?
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: cordis »

Puszys&#x142awa pisze:Jak wyglądałaby krzyżówka dwugenowa, geny niesprzężone o geno- i/lub fenotypach w rozkładzie 1:1:1:1?
czyli rozkład fenotypowy ma być 1:1:1:1 u potomstwa

więc

AaBb x aabb

i rozpisujesz to. miech będzie że są to geny dopełniające i tak
A - czerwona barwa
B - enzym przekształcający czerwony barwnik w żółty, przy braku barwnika A warunkuje kolor zielony
ab - biały kolor


Ja mam swoje pytanie Zajdzie reakcja Zns +K2CO3 ? czasami się cofam rozwojowo w chemii
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Aksolotl »

gregory94, warunki zeby zaszla reakcja wymiany miedzy solami: obie (substraty) musza byc dobrze rozpuszczalne, jeden z produktow musi byc nierozpuszczalny. Jak powstaja dwa osady to reakcja tez zajdzie, ale tego sie nie przeprowadza, bo ich potem nie idzie prosto rozdzielic

Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Rosaline »

1) Zadanie:
Mam narysowany uproszczony schemat biosyntezy białka:
DNA (transkrypcja) RNA (translacja) BIAŁKO

Oceń prawdziwość zdania:
Synteza RNA odbywa się tylko na jednej nici DNA.


W kluczu jest, że to prawda, ale dlaczego? Ja myślałam, że na obu niciach jest syntetyzowane RNA, ale na jednej szybciej, na drugiej wolniej.

2) Kolejne:
W wyniku nieprawidłowego przebiegu mejozy powstały dwa rodzaje plemników. Jedne zawierały oba chromosomy płci (X i Y), drugie nie zawierały żadnego z nich. Zapisz symbolami możliwe składy zygot pod względem chromosomów płci po połączeniu każdego rodzaju plemnika z prawidłowo wytworzoną komórką jajową.

Przykład odpowiedzi:
- składy zygot: XXY, X

Dlaczego tak? Zdrowy plemnik posiada tylko jeden chromosom płci, dobrze rozumiem? A tutaj oba rodzaje plemników są chore, bo mają za dużo/za mało chromosomów płci?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2014, o 09:54 przez Rosaline, łącznie zmieniany 4 razy.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wspólna nauka do matury 2014 na forum.biolog.pl

Post autor: Seeba »

Rosaline, zapewne chodzi Ci o replikację DNA gdzie mamy nić prowadzącą i opóźnioną. Tutaj następuje transkrypcja genu, a jeden gen znajduje się na jednej nici a nie na dwóch.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości