Efekty.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Efekty.

Post autor: Kamiiil »

Witam ponownie,
przez ostatnie kilka tygodni, gdy miałem czas wolny zajmowałem się obserwacją preparatów, które sam przygotowywałem, jednak wielu rzeczy nie byłem wstanie zaobserwować.
Mój sprzęt na którym działałem to mikroskop PZO Studar z lusterkiem (+ latarka) i obiektywami 5x,10x, 40x.

Gdy upolowałem mrówkę, w dobrym stanie mogłem zobaczyć tylko jej nogi. Reszta część ciała była nie widoczna, dlatego, że była zbyt duża i światło przez nią nie przechodziło.

Chciałbym się zapytać, czy są jakieś domowe sposoby, aby np. zobaczyć mrówkę całą, np. jej oczy, jej głowę- teraz widzę tylko cień.
Jeśli są sposoby, które pozwolą mi na bardziej szczegółową obserwację preparatów (do wykonania w domu), bardzo prosiłbym o pomoc. Chciałbym aby mój mikroskop służył mi jako przedmiot ułatwiający naukę. Teraz gdy uczę się budowy owadów, chciałbym móc ją zobaczyć na żywo a nie tylko w podręczniku, bo to że mają nogi, to widzę bez mikroskopu

Jeśli na mrówkę nie ma domowego sposobu, to może jest domowy sposób na obserwację tkanek roślinnych ? Tak aby obraz był wyraźniejszy i uwidoczniły się szczegóły.

Z góry dziękuję za pomoc
JohnyM

Re: Efekty.

Post autor: JohnyM »

Poświeć na tą mrówkę z góry a nie przez lusterko - to będziesz miał światło odbite na 5x i może na 10x.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Efekty.

Post autor: planapo »

Jesli chodzi o owady to tu bardziej przydatny jest mikroskop stereoskopowy. Jesli uzywaz biologicznego to potrzebujesz obiektywy 5x i mniej, najlepiej z duzymi odleglosciami roboczymi (tak jak 5/0,12 PZO).

Owad jest nieprzezroczysty stad widzisz tylko zarys, mikroskop biologiczny z zalozenia jest do swiatla przechodzacego, uzyj swiatla odbitego - mala lampka led, latarka czy cos w tym stylu.
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Efekty.

Post autor: Kamiiil »

Bardzo dziękuję za pomoc z owadami.

A ciekawe efekty, które pomogą w obserwacji i sprawią, że będzie bardziej atrakcyjna ? Np. gdy oglądałem wiele zdjęć cebuli na forum, każde było inne, na każdym było widać jakiś inny szczegół. Wiem, że w większości jest to spowodowane tym, że osoby które wstawiają zdjęcia na forum mają z reguły lepszy sprzęt niż ja, ale na pewno uatrakcyjniają obserwację, jakimiś drobnymi dodatkami

Są jakieś efekty, które można uzyskać nie tracą dodatkowo pieniędzy ?:) (a jak tracąc to niewielką kwotę)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Efekty

Post autor: planapo »

Ciemne pole, Rheinberg illumination i filtr uniwersalny ( filtr-uniwersalny-ufg-obligue-light-dic ... t34825.htm ) - to te najfajniejsze i najtansze (: zamkniesz sie w 10 zl (:

Polaryzacje domowym sposobem tez zrobisz.
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Efekty.

Post autor: Kamiiil »

Ooo o takie coś mi chodziło !

Poczytam trochę o tym, postaram się wykonać, w razie problemów będę pisać D




BAAARDZO DZIĘKUJĘ
JohnyM

Re: Efekty.

Post autor: JohnyM »

Najłatwiejszy i bardziej ciekawy efekt to oświetlenie skośne. Wystarczy po prostu przysłonić mocniej jedną stronę kondensora - jest bardzo dużo wariancji. Kolejna sprawa to kupno folii polaryzacyjnej i zabawa z polaryzacją. Wystarczy wyciąć polaryzator i analizator.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

[Link] Efekty

Post autor: phacops »

Polaryzacje polecam wykonać w taki sposób ogolne-dyskusje-techniczne-przerobki-do ... tm#p737904
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości