Współczynnik podziału oktanol/ woda

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Współczynnik podziału oktanol/ woda

Post autor: tomaszp »

Hej!

Mam do Was pytanie odnośnie współczynnika podziału oktanol/woda.

Ogólnie wzór wyraża się jako logP=log([oktanol]/[woda])

Gdzie [oktanol], [woda] to ja rozumiem jako stężenia substancji w poszczególnych warstwach. I chciałbym się upewnić, że to dobrze rozumiem. Jak mam np. substancję X która po dodaniu do roztworu oktanol- woda rozdzieli się tworząc mieszaninę o stężeniach 0,02M w warstwie oktanolu i np. 0,06M w warstwie wodnej, to wtedy logP wynosi dla tej substancji -0,477.

Ale teraz jak mam np. substancje o logP= 1,67 (fenol) i jego stężenie początkowe to 0,07M. to po dodaniu takiego roztworu do mieszaniny oktanol-woda rozdzieli się on między warstwy, gdzie stosunek rozdziału wyniesie 46,77 części w oktanolu na 1 część wody i stężenie w warstwie oktanolu wyniesie 0,069M a w wodzie 0,001M. Dobrze to rozumiem?

I jeszcze jedno. Trochę mnie to zaintrygowało. Odnalazłem, że współczynnik logP dla oktanolu wynosi 2,58. Czyli jak np. mam 1M oktanol to w mieszaninie oktanol- woda rozdzieli się on tak, że w warstwie wody rozpuści się on w małej części i jego stężenie w wodzie wyniesie 0,002M ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Współczynnik podziału oktanol/ woda

Post autor: DMchemik »

Pierwsze pytanie jest o objętości obu faz. Czy są te same? Czy też top różne objętości.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Współczynnik podziału oktanol/ woda

Post autor: tomaszp »

Załóżmy, że tak
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Współczynnik podziału oktanol/ woda

Post autor: DMchemik »

tomaszp pisze:
I jeszcze jedno. Trochę mnie to zaintrygowało. Odnalazłem, że współczynnik logP dla oktanolu wynosi 2,58. Czyli jak np. mam 1M oktanol to w mieszaninie oktanol- woda rozdzieli się on tak, że w warstwie wody rozpuści się on w małej części i jego stężenie w wodzie wyniesie 0,002M ?
Ten współczynnik dotyczy tylko oktanolu, a nie jego roztworu o stężeniu 1 M, jak podałeś. Ten roztwór musiałby być w innym rozpuszczalniku a wtedy współczynnik podziału będzie inny.

Co do reszty to się nie czepiam.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Współczynnik podziału oktanol/ woda

Post autor: tomaszp »

Dzięki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości