Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

Jak szybko zapomnialem. Bardzo szybko. O ile w ogole kiedykolwiek faktycznie to wiedzialem, trudno mi to teraz jednoznacznie stwierdzic - moja nauka do matury z biologii. Powiedzmy, ze pozostawiala wiele do zyczenia tak z zewnatrz na ro patrzac.

Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Neuf »

inarlie pisze:
pyta nie b&#x142&#x105dzi pisze: Czy choremu na grypę można podać surowicę np. przeciwtężcową?


Powiedziałbym że nie, ale pewnie podchwytliwe pytanie. Skad to pytanie wziales/as bo dosyc ciekawe.
daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: daavid17 »

inarlie pisze:1. Czy choremu można podawać surowicę? Uzasadnij odpowiedź. 2. Tulipan Rembranta charakteryzuje się pięknym, niejednolitym ubarwieniem płatków wywołanych działaniem wirusa. Bezpestkowe odmiany winogron cieszą się większą popularnością niż zwykłe. Rozmnażanie tych roślin możliwe jest jednak tylko na drodze wegetatywnej, co przekłada się na ich cenę. a) Wyjaśnij dlaczego tulipana Rembranta nie można rozmnożyć za pomocą nasion? b. Czy tulipan Rembranta i winogrono bezpestkowe mogą być uznane za rośliny GMO? Odpowiedz uzasadnij. 3.
1. Choremu na grypę surowicę przeciwteżczową podawać? chyba nie. Nie bardzo wiem o co chodzi z tym pytaniem. Ogólnie można podawać surowicę osobom chorym nie widzę przeciwzkazań (albo jestem ślepy w tej sprawie) tyle tylko, że po kilku latach osoby którym podano surowicę znów są narażane daną chorobę ponieważ, poziom przeciwciał jest u nich już bardzo niski, a w ich komórkach pamięci nie ma zapisanej informacji o patogenie wywołującym chorobę, dlatego odpowiedź immunologiczna trwa dłużej
2. Winogrono bezpestkowe z racji tego, że nie produkuje nasion, można rozmnażać jedynie wegetatywnie.
Odnośnie tego tulipana, wydaje mi się, że można go rozmnożyć poprzez nasiona ale nie będzie on miał już tego swojego ubarwienia bo odpowiada za niego wirus, obecny w jego komórkach somatycznych. W gametach patogen nie będzie przekazywany.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

Mozna, mozna. Nikt nie pyta czy grypa jest wskazaniem - tylko czy jest bezwzglednym przeciwwskazaniem. Tylko nie powinno sie tego surowica nazywac.

daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: daavid17 »

tak wiem, pisałeś o tym wcześniej -]. To jaki byłby sens podawania takiej surowicy
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

No taki sam jak normalnie. Przynajmniej ja rozumiem to zadanie w ten sposob, ze chodzi o to, ze jak trzeba to trzeba, i to ze ktos jest akurat chory w niczym nam nie przeszkadza.

daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: daavid17 »

moje pytania: 1)co umożliwia wentylację płuc u ptaków a co u ssaków?
2)cechy typowe dla wszystkich tetrapodów (płazów, gadów, ptaków i ssaków)
Awatar użytkownika
inarlie
Posty: 121
Rejestracja: 13 gru 2013, o 13:14

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: inarlie »

Neuf pisze:
inarlie pisze:
pyta nie b&#x142&#x105dzi pisze: Czy choremu na grypę można podać surowicę np. przeciwtężcową?

Powiedziałbym że nie, ale pewnie podchwytliwe pytanie. Skad to pytanie wziales/as bo dosyc ciekawe.
Część pytań biorę z moich kserówek, niewielką część wymyślam. W oryginale brzmiało czy choremu można podać surowicę? i tak na początku napisałam. Ponieważ odpowiedz była za łatwa (ta z wężem) zmodyfikowałam pytanie. Moim zdaniem choremu na grypę można podać surowicę przeciwtężcową, bo a) co ma piernik do wiatraka, chodzi mi o to, że przecież przeciwciała przeciw laseczkom tężca nie powinny wpływać na leczenie grypy. B) układ immunologiczny i tak jest osłabiony, zajęty walką z wirusem, więc dodatkowy patogen jakim są laseczki tężca szybciej wykończy organizm, więc w przypadku zanieczyszczenia rany ziemią surowica taka jest wskazana. Eeeej, david17 jeszcze moje pytania! Co najmniej 4 zostały bez odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Matjek
Posty: 50
Rejestracja: 26 kwie 2014, o 17:46

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Matjek »

inarlie pisze:3. Wykaż powiązanie między tempem wymiany gazowej a zapotrzebowaniem na tlen. 4. Wyjaśnij, dlaczego w pęcherzykach płucnych stężenie dwutlenku węgla jest większe niż w powietrzu atmosferycznym.

3. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tlen wzrasta tempo wymiany gazowej, ponieważ wzrost zapotrzebowania na tlen w komórkach ciała i jego szybkie zużywanie powoduje wzrost stężenia CO2 we krwi, co prowadzi do większej różnicy stężeń gazów oddechowych między pęcherzykami a krwią, a co za tym idzie do łatwiejszej dyfuzji tych gazów i zwiększenia tempa wymiany gazowej (intensywności) [nie jestem pewny czy nie wystarczyłaby tylko zależność jako odpowiedź]
4.Stężenie tlenu w pęcherzykach płucnych jest większe niż w powietrzu atmosferycznym, ponieważ ułatwia to transport dwutlenku węgla na zewnątrz organizmu, co wiąże się z różnicą stężeń (łatwiej przechodzi tam gdzie mniejsze stężenie)
daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: daavid17 »

ok, ale podawaj czy odpowiedzi np. odnośnie tego tulipana są dobre.

1)Winogrono bezpestkowe można otrzymać tylko metodami inżynieri genetycznej, więc jest GMO, czy tulipan jest? nie wiem.
2)odnośnie tych zadania z dwutlenkiem węgla w pęcherzykach. Chyba też niedoprecyzowane. Konkretnie o co chodzi, bo podczas wdechu zawartość CO2 w pęcherzykach jest większa racji tego, że część gazów np. H2O zalega w drogach oddechowych, nie dociera do pecherzyków (objętość przestrzeni martwej). A podczas wydechu to wiadomo dlaczego w pęcherzykach stężenie CO2 jest wyższe

i może nie zadwajmy tych pytań tak hurtowo, bo to czasem uciążliwie jednym postem na pięć pytań opowiadać.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2014, o 09:12 przez daavid17, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Matjek
Posty: 50
Rejestracja: 26 kwie 2014, o 17:46

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Matjek »

Mam jedno pytanko techniczne: Dlaczego nie mogę edytować swoich postów ?
Winogrona bezpestkowe są uzyskane na drodze partenokarpii, więc zostały poddane działaniom hormonów roślinnych najpewniej. Nie wydaje mi się, żeby można je uznać za GMO w tym wypadku
daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: daavid17 »

Matjek pisze:Mam jedno pytanko techniczne: Dlaczego nie mogę edytować swoich postów ?
Winogrona bezpestkowe są uzyskane na drodze partenokarpii, więc zostały poddane działaniom hormonów roślinnych najpewniej. Nie wydaje mi się, żeby można je uznać za GMO w tym wypadku
trzeba mieć najpierw 50 postów .
Wydaje mi się, że możesz tak otrzymać roślinę wydającą owoce partenokarpiczne, ale gdybyś rozmnożył te rośliny wegetatywnie to znów wydawały by owoce z nasionami, no chyba, że i je poddałbyś działaniu auksyn i giberelin więc ja pozostaję przy GMO
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

Dokladniej 60 afair, chyba ze przyrodnik cos zmienil.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości