Rozróżnianie alkoholi

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
edii03
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 10:53

Rozróżnianie alkoholi

Post autor: edii03 »

Hej mam takie pytanie odnoście rozróżniania alkoholi. Bo robiłam zadanie jak odróżnić butan-1-ol i 2-metylopropan-2-ol i w odpowiedziach jest że trzeba użyć zakwaszony roztwór manganinu (VII) potasu i wtedy pierwszy alkohol odbarwia się i a ten drugi nie. I moje pytanie jest takie czy mogłabym użyć wody bromowej do tego doświadczenia? bo w kluczu nic o tym nie ma. /
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: adamantan »

Nie, nie można. Żaden z alkoholi nie przereaguje.
Wyjaśnij, dlaczego chciałaś użyć wody bromowej, abyśmy naprawili ten błąd.
edii03
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 10:53

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: edii03 »

myślałam że skoro odbarwia roztwór manganinu (VII) potasu to odbarwi także wodę bromową. Bo jak zauważam że jak np. są Aleny to odbarwiają one to i to.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: adamantan »

edii03 pisze:myślałam że skoro odbarwia roztwór manganinu (VII) potasu to odbarwi także wodę bromową. Bo jak zauważam że jak np. są Aleny to odbarwiają one to i to.
Więc musisz to sobie poprawić, Jak nie masz pod ręką wody bromowej, którą chcesz udowodnić obecność wiązania podwójnego lub potrójnego to możesz wykorzystać roztwór KMnO4. Jednak tam gdzie używa się KMnO4 do innych reakcji, nie może on być zastąpiony wodą bromową.

Dodatkowo zwracam uwagę, że woda bromowa z dodatkiem NaHCO3, którą na poziomie maturalnym używa się również do odróżniania aldoz od ketoz, nie może być zastąpiona roztworem KMnO4.
edii03
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 10:53

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: edii03 »

no dobra.
Znalazła jeszcze jedno zadanie gdzie trzeba było zaproponować metodę odróżnienia etanolu od etano-1,2-diolu. I w odpowiedziach jest że trzeba użyć Cu(OH)2. Dlaczego w tym zadaniu nie mogę użyć też tego manganianu (VII) potasu .
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: adamantan »

edii03 pisze:no dobra.
Znalazła jeszcze jedno zadanie gdzie trzeba było zaproponować metodę odróżnienia etanolu od etano-1,2-diolu. I w odpowiedziach jest że trzeba użyć Cu(OH)2. Dlaczego w tym zadaniu nie mogę użyć też tego manganianu (VII) potasu .
Bo zarówno etanol, jak i etano-1,2-diol są alkoholami I-rzędowymi i oba ulegają utlenieniu, odbarwiając roztwór KMnO4.
Pracowity leniuch
Posty: 23
Rejestracja: 9 sty 2012, o 19:15

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: Pracowity leniuch »

Adamantan a mam takie pytanie czy częściej nie używa się czasem do odróżniania alkoholi I i III rzędowych próby Lucasa ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: DMchemik »

Używa, tyle że w tym temacie chyba chodziło o maturę, a czy ona do matury obowiązuje to nie wiem. Fakt faktem, że w szkolnym przypadku próba z KMnO4 wystarczy.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: adamantan »

Pracowity leniuch pisze:Adamantan a mam takie pytanie czy częściej nie używa się czasem do odróżniania alkoholi I i III rzędowych próby Lucasa ?
Próba Lucasa była w zadaniu na jakiejś maturze próbnej tyle, że informacje były podane w informacji wstępnej. Większość nauczycieli przyjmuje następującą zasadę: jeśli coś już było na maturze, np. w informacji wstępnej to od tego momentu obowiązuje nawet nie będąc w informacji wstępnej". Pracowity leniuch jeśli akurat znasz próbę Lucasa to dobrze. Ja też ją podaję uczniom. Niestety do teraz CKE nie chce współpracować i wyjaśniać szczegółowo, które zagadnienia są jeszcze maturalne, a które już nie.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: Madridistka »

Z tej próby Lucasa wystarczy, że wiem, że alkohole III rzędowe ulegają reakcji z HCl najszybciej?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Rozróżnianie alkoholi

Post autor: adamantan »

Troszkę, więcej. Niech no znajdę ten arkusz .

Wystarczy ta informacja wstępna do Zadania 23 i umiejętność zapisania równania reakcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości