Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: kate27 »

Hej Jestem w trakcie powtórek do matury z chemii. Może ktoś jest dobrze zorientowany w tym temacie i mógłby mi napisać, jakie zagadnienia występują najczęściej (są jakieś zadania pewniaki", jak na biologii?), nad czym jest sens więcej przysiąść, a co sobie odpuścić? Lepiej siedzieć i wkuwać teorię, czy skupić się raczej na zbiorkach/arkuszach? Nie wiem jak sobie rozplanować te powtórki, żeby to miało ręce i nogi


Na chemię zdecydowałam się stosunkowo niedawno i o ile jestem dobrze rozeznana w arkuszach z biologii, to w tych z chemii niekoniecznie
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: iSzymur »

no wiesz, wszystkiego jest po trochu przeliczanie stężeń, układ okresowy, elektro- termo- chemia

Kod: Zaznacz cały

maturana6.pl/arkusze-maturalne/chemia
stąd biorę arkusze i poza majowymi są różne inne, zdążysz przed maturą
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: minnie_the_moocher »

kate27 pisze:nad czym jest sens więcej przysiąść, a co sobie odpuścić?
To zależy od Twojego celu.
Twoim celem może być wiedza a matura przy okazji. Lub Twoim celem może być matura a wiedza przy okazji.
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: kate27 »

Głównym celem jest dostanie się na wybrane studia (czyt. chcę napisać możliwie na jak najwięcej %).


Zazwyczaj najlepszą odpowiedzią na tego typu pytania byłoby, że oczywiście najlepiej przestudiować wszystkie podręczniki, żeby posiadać jak najszerszą wiedzę, ale niestety odnoszę wrażenie, że autorom arkuszy maturalnych przyświecają trochę inne idee
Pracowity leniuch
Posty: 23
Rejestracja: 9 sty 2012, o 19:15

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: Pracowity leniuch »

Zawsze jest układ okresowy i rozpoznanie pierwiastka na podstawie różnych danych itp. oraz promieniotwórczość.
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: PrzebiegłyJeż »

Polecam zrobić sobie maturę z czerwca 2012, normalnie trzaskam sobie arkusze bez problemu, ale na tym wyłożyłem 6%, jak zaczniesz to poczujesz prawdziwy stres maturalny i poznasz wymagania : )
Ech przydałoby się tak 30minut więcej na maturze chociaż można by było z większym spokojem do tego podejść.
Awatar użytkownika
iSzymur
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2012, o 20:28

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: iSzymur »

a ile trwa matura, 2godziny?
marianek1004
Posty: 47
Rejestracja: 25 cze 2013, o 19:22

Re: Najczęstsze zagadnienia na maturze z chemii

Post autor: marianek1004 »

Z biologii i chemii matura trwa 150 minut. Powtórzcie sobie tłuszcze i mydła. Uważam że na pewno pojawi się jakieś zadanko za 2 punkty (może 1) na iloczyn rozpuszczalności i na 100 % mechanizmy reakcji. Myślę że coś z aminokwasu będzie, ale ze słowem wstępu. Warto znać próbę ksantoproteinową i poćwiczyć polimeryzację bo pewnie będzie jakiś dziwny przykład. Myślę też że jakaś entalpia podchwytliwa będzie i reguła przekory również z tekstem. Wróżę że będzie zadanko za 1 pkt na temat ogniw, tego typu że będzie podane kilka półogniw i ich potencjał i będzie trzeba coś z tym zrobić. Na koniec to już na 100 % pewny mówię że będą dwa zadanka na liczenie które na pierwszy rzut oka będą trudne, a po chwilowym zastanowieniu lub co gorsza na bezstresowym rozpatrzeniu tego zadanka na biurku okaże się trywialne.
Pozdrawiam i Powodzenia !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości