Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Hibiki
Posty: 162
Rejestracja: 17 mar 2014, o 12:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Hibiki »

W ogniwie utworzonym z elektrod: miedzianej i glinowej zanurzonych w roztworach własnych soli stwierdzono ubytek masy elektrody o 0,45g. Oblicz, jak i o ile zmieniła się masa elektrody miedzianej.

Według moich obliczeń wyszło, że masa elektrody miedzianej wzrośnie o 1,6g. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Zechciałby ktoś ocenić czy wynik jest dobry czy zły?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Hibiki, pokaż całe rozwiązanie to ocenimy (użyłeś mas molowych do dwóch miejsc po przecinku?)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

OK. tylko na maturze jak w treści zadania nie ma podanych mas molowych do obliczeń, to bierz dokładne masy z maturalnego układu okresowego.
Awatar użytkownika
Hibiki
Posty: 162
Rejestracja: 17 mar 2014, o 12:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Hibiki »

Tak zrobię, dziękuję za radę.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

-MatMati- pisze:Jak to? To nie można zaokrąlić sobie np. glinu do 27g jak odczytujemy z układu okresowego? Zawsze mnie uczono, że tylko w wypadku chloru podajemy 35,5.
Nie, nie możesz. Bo jeśli prowadzisz obliczenia z zaokrągloną wartością np. 35.5, a w treści zadania każą podać ostateczny wynik z dokładnością do miejsc setnych, to jak chcesz to zrobić? To tak jak np. biorąc krawiecki metr zmierzyć coś z dokładnością do milimetra.
Zresztą teraz na Zamkorowej maturze był przykład zadania, gdzie użycie (tak jak powinno to być robione) dokładnych mas atomowych z maturalnego układu okresowego dawało wynik 99%, a na liczbach przybliżonych już 97%, który to wynik był nieprawidłowy.
Po to jest maturalny układ okresowy, aby korzystać z zawartych tam mas molowych.

O znalazłem zadanie 19. Oblicz je dwa razy, raz z wykorzystaniem dokładnych mas atomowych, a drugi gdzie wykorzystasz przybliżone:
Standardowa entalpia tworzenia tlenku magnezu wynosi: ∆Hotw MgO = – 601,6 kJ/mol.
Próbkę magnezu o masie 100,0 g spalono w tlenie. Ustalono, że w wyniku spalania wydzieliło się 2450,9 kJ
energii na sposób ciepła w przeliczeniu na warunki standardowe.
Oblicz procentową wydajność procesu spalania.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Seeba »

Ja zawsze zaokrąglałem masy molowe i chociaż wiedziałem, że na tablicach maturalnych są dokładne, to je też pewnie bym zaokrąglał. Dobra uwaga.
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: agnieszka789 »

adamantan pisze: Po to jest maturalny układ okresowy, aby korzystać z zawartych tam mas molowych.
:O Ja też przy każdym zadaniu zaokrąglałam do wartości całkowitych, ale dziękuję, będę pamiętać żeby na maturze nie stracić przez taką głupotę punktu

Ale robiłam też zadanie (na jakiejś próbnej, tylko nie pamiętam przez kogo była organizowana), gdzie było chyba ogniwo i na podstawie ubytku masy jednej płytki trzeba było określić metal, z jakiego wykonana jest druga (a może to po prostu było włożenie płytki do jakiegoś roztworu? nie przypomnę sobie ). Masę miedzi przyjęłam jako 63,5 i odpowiedź nie zgadzała się z kluczem, w którym. przyjęli chyba 64 (ew. 63).
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aksolotl »

Z drugiej strony przy kazdym zadaniu obliczeniowym w kluczu jest notka o zwroceniu uwagi na zaleznosc wyniku od uzytych przyblizen i sadze, ze obejmuje to tez przyblizanie mas molowych kazdy wynik oparty na poprawnych przyblizeniach ma byc w teorii uznawany.

Chociaz przemawia do mnie to, ze nie ma sensu podawac wyniku z dokladnoscia do czesci setnej jak sie wzielo dane z dokladnoscia do jednosci.

adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Zalecam również wszystkie pośrednie obliczenia, których nie wpisujecie w arkusz używać z taką dokładnością, jako wypluje kalkulator. Zaokrąglamy tylko ostateczny wynik. W ten sposób nie ma kumulacji błędów, wynikających z zaokrągleń na kilku etapach obliczeń.
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Reptilia »

Do kolby o objętości 500 cm³ wlano 100 cm³ roztworu kwasu octowego o stężeniu 0,25 mol/dm³, 150g 3% kwasu octowego i uzupełniono do kreski objętość w kolbie roztworem soli fizjologicznej. Ile wynosi pH otrzymanego roztoru? K CH3COOH=1,8*10⁻⁵ Bardzo proszę o pełne rozwiązanie.

Dotarłam do momentu obliczenia łącznej liczny moli CH3COOH, wyszło mi 0,1moli.
Ale potem nie wiem całkowicie co zrobić -:-
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: agnieszka789 »

Policzyć stężenie molowe, ze wzoru na prawo rozcieńczeń Ostwalda wyznaczyć stopień dysocjacji, [H+]=Alfa*Cm

(Bo sól fizjologiczna to r-r NaCl, prawda? Chyba nie miałoby to wpływu na wartość pH, ale może niech ktoś jeszcze się wypowie)
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Neuf »

adamantan pisze:OK. tylko na maturze jak w treści zadania nie ma podanych mas molowych do obliczeń, to bierz dokładne masy z maturalnego układu okresowego.
Jesteś pewny tego co piszesz? Nie sprawdzalem jak to jest w arkuszach dokladnie, ale w wiekszosci przypadkow chyba wyniki jakie mi wychodza sie zgadzają a zaokrąglam do liczb całkowitych, poza chlorem i miedzia
czarnawdowa
Posty: 8
Rejestracja: 10 mar 2014, o 16:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: czarnawdowa »

Czy mógłby mi ktoś wskazać gdzie robię w tym zadaniu błąd? Bo ewidentnie gdzieś jest a ja nie wiem na czym polega.

Na podstawie wartości energii wiązań podanych w tabeli oszacuj entalpię reakcji biegnącej w fazie gazowej:
N2(g) + O2(g) 2NO(g)
N -= N 947
O=O 499
N=O 631

delt H=2*631-947-499=-184

A prawidłowa odpowiedź to 184. Czemu nie ma tego minusa?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości