Jak wam idą przygotowania maturalne?

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Aksolotl »

Aa. jakim jestem popularnym motywem. To musze gdzies odpalic.
A Kaczmarskiego Aksolotla tez polecam.

Awatar użytkownika
Hibiki
Posty: 162
Rejestracja: 17 mar 2014, o 12:50

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Hibiki »

Kaczmarskiego znam.
maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: maturzak »

Aksolotl, właśnie dziś poczułam to samo! pjona!

mam zapytanie:
czy dzieci pary I.1 oraz I.2 to są ich wszystkie dzieci, czy tak obrazuje się dzieci, w którym 100% potomstwa ma grupę krwi B, czy część im wymarło. Jak to jest?
Załączniki
matura.JPG
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: dmnunited »

Aksolotl pisze:Odp chore na mukowiscydoze dziecko moze urodzic sie parze II, poniewaz tylko w tym przypadku, (znow losowo wrzucony przecinek) w potomstwie JEDNO Z DZIECI bedzie homozygota recesywna -_-
nie rozumiem tego. jak można napisać w kluczu, że urodzić się jedno dziecko, skoro zakładamy, że nie będzie to ciąża mnoga, że w tym, kiedy rodzice są homozygotami JEDNO Z DZIECI będzie homozygotą recesywną.

hmm no jak to jest? czworaczki laska rodzi, czy co? to jest PRAWDOPODOBIEŃSTWO, a więc nic pewnego, lecz także nie niemożliwe. może się urodzić, ale równie dobrze kobieta może mieć 5 dzieci, a żadne może nie być chore na mukowiscydozę.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: dmnunited »

maturzak pisze:Aksolotl, właśnie dziś poczułam to samo! pjona!

mam zapytanie:
czy dzieci pary I.1 oraz I.2 to są ich wszystkie dzieci, czy tak obrazuje się dzieci, w którym 100% potomstwa ma grupę krwi B, czy część im wymarło. Jak to jest?
w sensie chodzi o to, by człek pomyślał. Skoro dzieci posiadają grupę krwi B, muszą być albo IBIB albo IBi. jak widzimy, wspaniały małżonek pani ze znakiem zapytania jest nosicielem grupy krwi AB, a więc posiada IAIB
i tu już można strzelać, że szanowna pani znak zapytania ma grupę krwi ii

paczymy na pokolenie III szanownych pań i panów i co wydzimy? cały garnitur grup krwi, A, B, AB, 0, żyć, nie umierać! widzimy także, że najdroższy kolejnej pani znak zapytania ma grupę krwi B i jest synem państwa I. ma grupę krwi IBi, a więc szanowsna małżonka musi mieć grupę krwi IAi skoro w ich jakże szanownym potomstwie wystąpiły wszystkie grupy krwi. takie jaja.
maturzak
Posty: 60
Rejestracja: 29 wrz 2013, o 14:56

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: maturzak »

dmnunited, ja rozumiem, jak odczytywać genotypy, ale chodzi mi o to, czy dzieci, które się urodziły to są prawdopodobieństwem z krzyżówki czy też losowym wyborem natury?
Nie wiem, czy jasno się wyraziłam
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Aksolotl »

Nie napisalabym, ze szanowny pan jest nosicielem jakiejs grupy krwi niezbyt to zreszta chyba poprawne.

maturzak, a to o co pytasz nie ma tu znaczenia ale ogolnie to nalezy traktowac raczej jako losowa reprezentacje potomstwa, znaczy moglyby byc jeszcze inne, ale urodzilo sie akurat to.
Edit: hm, po zastanowieniu nie tylko to nie ma znaczenia, ale tez sensu - przeciez widac, ze nie wszystkie mozliwe fenotypy sa pokazane.

A co do tego, jak mozna napisac, ze jedno dziecko - normalnie, ale tylko w oficjalnym kluczu, ktory publikujesz na cala Polske i za ktory dostajesz pieniadze.
A tak serio to smutne, ze taki blad w kluczu daje podstawe do uznania czyjejs niepoprawnej odpowiedzi, oslabiajac tym samym miarodajnosc egzaminu.
No chyba, ze wszystko nam jedno, czy piszemy prawde, bo to prawdopodobienstwo to w sumie matematyka, a przecinki - jezyk polski, co to obchodzi biologow.

Ostatnio zmieniony 2 maja 2014, o 21:13 przez Aksolotl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: dmnunited »

dmnunited pisze:w sensie chodzi o to, by człek pomyślał.
jakby Ci wszystko napisali to co to byłaby za zabawa?
Nie napisalabym, ze szanowny pan jest nosicielem jakiejs grupy krwi
oj tam kolokwializm, wiadomo o co chodzi posiada antygeny warunkujące grupę krwi z układu AB0, yo.

a z tym jednym dzieckiem to rzeczywiście trochę smutne.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: cordis »

cześć potrzebuję jakiejś opinii na ten temat
jak pytają o powstawanie płynu tkankowego to jak napisać? że w naczyniach włosowatych cisnienie hydrostatyczne przewyższa cisnienie osmotyczne czy onkotyczne? W różnych kluczach jest różnie napisane

a dalej napisać że woda z substancjami drobnocząsteczkowymi przenika na zewnątrz czy lepiej - do przestrzeni międzykomórkowej
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Madridistka »

W naczyniach krwionośnych panuje niskie ciśnienie onkotyczne co powoduje, że woda przenika do przestrzeni międzykomórkowych. Ciśnienie hydrostatyczne w takiej sytuacji jest wyższe w naczyniach krwionośnych niż w płynie międzykomórkowym.
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: chemik1212 »

Madridistka pisze:W naczyniach krwionośnych panuje niskie ciśnienie onkotyczne co powoduje, że woda przenika do przestrzeni międzykomórkowych.
Tutaj ciśnienie onkotyczne nie ma nic wspólnego. Jedynie ciśnienie hydrostatyczne wypycha krew do przestrzeni międzykomórkowej. Niskie ciśnieni onkotyczne uniemożliwia całkowicie odebrać wyciśnięty płyn.
A taka mała uwaga. Jak piszecie że coś jest mniejsze albo większe to trzeba napisać względem czego to jest. Jak tutaj koleżanka napisała: w naczyniach krwionośnych panuje niskie ciśnienie onkotyczne- to względem czego? (chyba że napisze się ogólnie panuje zbyt niskie ciśnienie). Za to są odbierane punkty
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: cordis »

chemik1212 pisze:edynie ciśnienie hydrostatyczne wypycha krew do przestrzeni międzykomórkowej.
nie wiem czy można napisać krew? bo przecież płyn tkankowy to nie krew
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Seeba »

gregory94, osocze?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości