fitosocjologia

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
zaba

fitosocjologia

Post autor: zaba »

na gwałt potrzebne informacje (jak najdokładniejsze) na tematgrądów środkowoeuropejskich", pilne
bagatha

Re: fitosocjologia

Post autor: bagatha »

mam tylko dla Wlkp
tutturu6666
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2005, o 01:00

grąd środeur.

Post autor: tutturu6666 »

Grąd środkowoeuropejski (las dębowo-grabowy). Bogaty florystycznie, żyzny lub średnio żyzny las liściasty, typowy dla umiarkowanej strefy klimatycznej, z wielogatunkowym i wielowarstwowym drzewostanem, z przewagą dębów i grabu oraz z udziałem lipy. Na opisywanym terenie górne piętro drzewostanu (a1) buduje przede wszystkim dąb szypułkowy z mniej lub bardziej obfitym udziałem dębu bezszypułkowego, a w płatach zniekształconych przez gospodarkę leśną także sosna. W domieszce trafiają się modrzew, sporadycznie tylko lipa drobnolistna, klon, jawor i jesion,
Niższe piętro drzewostanu (a2) jest na ogół silnie rozwinięte i pokrywa do 95% powierzchni. Buduje je przede wszystkim grab, rzadziej jawor, a na siedliskach zniekształconych także czeremcha amerykańska. Sporadycznie w warstwie tej występowały: lipa drobnolistna, czereśnia, osika, wiąz szypułkowy, leszczyna (drzewiaste formy) i kilka innych gatunków.
Warstwę krzewów (b) budują głównie: podrost grabu, dębu szypułkowego i bezszypułkowego, rzadziej lipy drobnolistnej, buka, jesionu, jawora, wiązów i brzozy brodawkowatej Podrostowi drzew towarzyszą krzewy: leszczyna, kruszyna, czeremcha amerykańska, która na potencjalnych (ale obsadzonych sosną) siedliskach grądowych znajduje optymalne warunki do wzrostu.
Warstwa zielna (c) jest zazwyczaj dość bujnie wykształcona i pokrywa do 90% powierzchni. Ogólnie ma charakter trawiasto-ziołoroślowy. Do jej najważniejszych składników należą: zawilec gajowy ( Anemone nemorosa ) , fiołek leśny ( Viola reichenbachiana ) i fiołek Rivina ( V. Riviniana ) , trędownik bulwiasty ( Scrophularia nodosa ) , dąbrówka rozłogowa ( Ajuga reptans ) , perłówka zwisła ( Melica nutans ) i prosownica rozpierzchła ( Milium effusum ).
Warstwa mszysta (d), jakkolwiek obecna niemal we wszystkich zbadanych płatach zespołu, jest przeważnie słabo rozwinięta i osiąga pokrycie do 5%, wyjątkowo 10-15%. Jej najczęstszym składnikiem jest żurawiec falistolistny ( Atrichum undulatum ).

tele znalazłem, może to ktoś jeszcze rozwinie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości