Jak wam idą przygotowania maturalne?

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: agnieszka789 »

Jestem strasznie ciekawa, czy CKE poszaleje z podchwytliwymi, teoretycznymi pytaniami na chemii. Jestem na mat-fizie i jak rozmawiam ze znajomymi z bio-chemu to czasem mam wrażenie, że jakieś szczególiki (na których potem opiera się całe zadanie) mi umykają
Wiedzieliście na przykład, że nie można porównywać wartości iloczynu rozpuszczalności dla wodorotlenków o różnej licznie grup OH? Niby logiczne, ale ja do sprawdzenia odpowiedzi z maja 2011 w życiu bym na to nie wpadła.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Erick »

agnieszka789 pisze:Wiedzieliście na przykład, że nie można porównywać wartości iloczynu rozpuszczalności dla wodorotlenków o różnej licznie grup OH? Niby logiczne, ale ja do sprawdzenia odpowiedzi z maja 2011 w życiu bym na to nie wpadła.
To dotyczy nie tylko wodorotlenków, ale także np. soli które dysocjują dając różne liczby moli jonów. Np. nie możesz bezpośrednio porównać rozpuszczalności BaSO4 i Ba3(PO4)2 na podstawie Ir. Trzeba najpierw wyliczyć rozpuszczalność jednego i drugiego i dopiero porównać.
Ciekawy jestem jak poszaleją w tym roku z chemią.
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Aksolotl »

Ja zdecydowanie mam ciche dni z chemia, robie sobie matme i czytam bio, wiec jest nawet ciekawie. Ale po 9 bede musiala sie przeprosic z chemia, bo zwariuje z sama bio przez te trzy dni ._.
Za to mam ostry zespol odstawienia ksiazek, bo wczoraj nieopatrznie przeczytalam kilkanascie stron nowego Pratchetta ktorego sobie kupilam za kase co mi dali do empika na koniec roku <<< ja chce czytac.

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: agnieszka789 »

Erick, dziękuję

Chciałabym zdawać maturę z chemii taką jak była w 2008 czy 2009
Awatar użytkownika
Hibiki
Posty: 162
Rejestracja: 17 mar 2014, o 12:50

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Hibiki »

Aksolotl, nie jesteś sama. Ja mam potężną listę zaległych książek, gier i seriali, które się proszą, żebym w końcu je ruszyła.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Erick »

agnieszka789 pisze:Chciałabym zdawać maturę z chemii taką jak była w 2008 czy 2009
Kto wie, może taką zrobią. Też bym chciał!
Awatar użytkownika
Neuf
Posty: 132
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 20:24

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Neuf »

Ej serio skreslaja caly akapit za blad rzeczowy.? Mialem 2 akapity o poecie, i napisalem : wykazywal powierzchowne zainteresowanie chlopami-chłopomania. Nie wiem co mi do lba strzelilo, ze wydawalo mi sie ze chlopomania to powierzchowne.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Erick »

Serio wyluzujcie, gdyby te prace były aż tak surowo sprawdzane to średnia zdawalność polskiego wynosiłaby 40 %, a nie 80 + %. Serio myślicie, że ludzie po niskopoziomowych prywatnych liceach są w stanie napisać wypracowanie z zgodną interpretacją tekstu w 100%, wtedy każdego by oblewali. Będzie dobrze!
daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: daavid17 »

chłopomania moim zdaniem była powierzchowna. Pytanie czy facet faktycznie był chłopomanem.
Dobra starczy tego polskiego.
Mam pytanie: Podaj inną funkję aminokwasów niż funkcja budulcowa.
Moje pomysły:
utrzymuja stałe ph krwi (bo mogą przyłączać zarówno H+ jak i OH-)
z niektórych aminokwasów np. z tyrozyny powstają neuroprzekaźniki w tym przypadku adrenalina i noradrenalina
Dobrze?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: tchorz »

np cytrulina ornityna to też aminokwasy
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: Reptilia »

Erick pisze:Serio wyluzujcie, gdyby te prace były aż tak surowo sprawdzane to średnia zdawalność polskiego wynosiłaby 40 %, a nie 80 + %. Serio myślicie, że ludzie po niskopoziomowych prywatnych liceach są w stanie napisać wypracowanie z zgodną interpretacją tekstu w 100%, wtedy każdego by oblewali. Będzie dobrze!
Zgadzam się Wiadomo że mi łatwo mówić po polski mam z głowy i go zdałam. Ja przez całe liceum miałam 3 z polskiego, ale takie 3 wypracowane. Polonistka ciągle tylko mówiła że nikt nie zda, przed polskim każdy był tak zestresowany że masakra Ja zdałam polski na 68%, może to nie jakiś powalający wynik ale nigdy nie byłam fanką polskiego i po kija on mi się przyda, więc jest ok. U Was będzie to samo! Powodzenia na jutrzejszej matmie
daavid17
Posty: 543
Rejestracja: 19 lis 2013, o 16:21

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: daavid17 »

tchorz pisze:np cytrulina ornityna to też aminokwasy
no tak, czyli niektóre specjalne aminokwasy biorą udział w powstawaniu mocznika.
stechiometria
Posty: 204
Rejestracja: 2 sie 2013, o 15:13

Re: Jak wam idą przygotowania maturalne?

Post autor: stechiometria »

Przyczepiane są do związków balastowych podczas reakcji sprzężeniowych w wątrobie, zwiększają ich rozp. w wodzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości