problem z zadaniem

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
sylviia11
Posty: 8
Rejestracja: 9 sty 2013, o 09:46

problem z zadaniem

Post autor: sylviia11 »

Witam
Mam problem z rozpoznaniem rysunku oraz schematu w załączonym pliku, proszę o pomoc.
z góry dziękuję
sylviia11
Posty: 8
Rejestracja: 9 sty 2013, o 09:46

Re: problem z zadaniem

Post autor: sylviia11 »

pilik z schematem oraz zdjęcie
Załączniki
kkk2pdf.pdf
(119.94 KiB) Pobrany 172 razy
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: problem z zadaniem

Post autor: AnnaWP »

Powstająca dłoń i jajnik
-Aneczka-
Posty: 11
Rejestracja: 6 cze 2013, o 18:43

Re: problem z zadaniem

Post autor: -Aneczka- »

Powstająca dłoń, ale należy zaznaczyć,że drogą apoptozy, a więc programowanej śmierci komórki oraz wytwarzanie nowych jajników drogą dojrzewania
olena
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2014, o 17:07

Re: problem z zadaniem

Post autor: olena »

cześć mam problem z rozwiązaniem zadania.muszę wskazać zależność funkcjonalną jądra komórkowego, retikulum endoplazmatycznego i aparatu Golgiego w produkcji enzymów trzustkowych, proszę o pomoc i z góry dziękuję
Awatar użytkownika
mroczny_rycerz
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 20:03

Re: problem z zadaniem

Post autor: mroczny_rycerz »

W jądrze komórkowym w procesie transkrypcji powstaje mRNA, które następnie trafia poprzez pory w otoczce jądrowej do cytoplazmy, a następnie na retikulum endoplazmatyczne gdzie na rybosomach zachodzi proces transkrypcji, w wyniku której powstaje swoisty dla danej komórki łańcuch polipeptydowy. Łańcuch ten zamknięty w pęcherzyku wędruje do aparatu Golgiego gdzie ulega specyficznej obróbce, w wyniku czego powstaje nieaktywny enzym trzustkowy. Wydaje mi się, że to tak powinno być, chociaż nie wiem może ktoś bardziej wie jak to połączyć, ze sobą.
cytoplazma11
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2014, o 11:34

Re: problem z zadaniem

Post autor: cytoplazma11 »

Na rybosomach zachodzi proces translacji

Awatar użytkownika
mroczny_rycerz
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 20:03

Re: problem z zadaniem

Post autor: mroczny_rycerz »

mroczny_rycerz pisze:W jądrze komórkowym w procesie transkrypcji powstaje mRNA, które następnie trafia poprzez pory w otoczce jądrowej do cytoplazmy, a następnie na retikulum endoplazmatyczne gdzie na rybosomach zachodzi proces transkrypcji, w wyniku której powstaje swoisty dla danej komórki łańcuch polipeptydowy. Łańcuch ten zamknięty w pęcherzyku wędruje do aparatu Golgiego gdzie ulega specyficznej obróbce, w wyniku czego powstaje nieaktywny enzym trzustkowy. Wydaje mi się, że to tak powinno być, chociaż nie wiem może ktoś bardziej wie jak to połączyć, ze sobą.
cytoplazma11 pisze:Na rybosomach zachodzi proces translacji

Owszem jak najbardziej się zgadzam. Zmęczenie wzięło górę i nie zauważyłem jak dałem plamę. Użyłem dwa razy słowa transkrypcja, raz błędnie. Na rybosomach zachodzi translacja.
Awatar użytkownika
kolumna11
Posty: 13
Rejestracja: 9 lut 2014, o 14:00

Re: problem z zadaniem

Post autor: kolumna11 »

Hej! Jestem nowa na forum W każdym razie mam problem z zadaniem:
zadanie.jpg
Pomożecie?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: problem z zadaniem

Post autor: Seeba »

Mamy dwa sposoby pobierania substancji oraz jeden ich pozbywania się. Nic nie przychodzi Ci na myśl?
PS co to za zbiór?
Awatar użytkownika
kolumna11
Posty: 13
Rejestracja: 9 lut 2014, o 14:00

Re: problem z zadaniem

Post autor: kolumna11 »

Kserówka, nie wiem z jakiego zbioru. Właśnie trochę nie do końca ogarniam to zadanie
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: problem z zadaniem

Post autor: Seeba »

Egzocytozę i endocytozę kojarzysz?
Awatar użytkownika
kolumna11
Posty: 13
Rejestracja: 9 lut 2014, o 14:00

Re: problem z zadaniem

Post autor: kolumna11 »

Czyli to będzie fagocytoza i pinocytoza, a to wydalanie to po prostu egzocytoza?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość