porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: planapo »

doszedl slider DIC dla obiektywu PA 40/0,95 wiec zrobilem prowizoryczne porownanie (zywcem nie mam co ogladac.), zdjecia bardzo mocno kadrowane. moze jak kiedys przyjdzie wiosna to powtorze ten test na lepszym obiekcie.

roznice bardzo subtelne, bardziej widac te wynikajace z klasy obiektywu niz ze sliderow, choc wg mnie na dedykowanym dla PA jest minimalnie wiekszy kontrast, podobnie jest w przypadku obiektywu PF, ale w praktyce widac, ze mieszac te czesci bez specjalnych strat tez mozna (:

jesli z czasem uda mi sie zdobyc PA 20x i slider do niego to bede kontynuowac te porownania (10 i 100 chodza na tym samym co PF).

Ciekawe jak dziala slider dla PF 40/0,75 na obiektywie PA 20/0,75 - ta sama NA inne powiekszenie.
Załączniki
slidery-test.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: planapo »

Planowany od dawna test. Zanim sprzedam komponenty mam mozliwosc przetestowania wszystkich mozliwych kombinacji (:

Pierwszy z serii 4 testow, na poczatek obiektyw Plan Apo 20/0,75.

Zdjecia nieobrabiane, ustawienie DIC wszedzie to samo.
slidery-pelne.jpg
Pelne kadry - wyrazne roznice w gradiencie tla.
slidery-kadry.jpg
Kadry 1:1, bardzo subtelne roznice, dedykowany wypada najlepiej, ale z powodzeniem mozna pracowac na innych do tej pory uzywalem L i slidera dla PF40, o dziwo ta para dawala lepszy efekt niz to samo z modulem M, teoretycznie dedykowanym dla obiektywu PA 20x.

Zrobie jeszcze testy na PF 20, PF 40 i PA 40, tak zeby zebrac pelna biblioteke porownan.
JohnyM

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: JohnyM »

Dobra robota. Potwierdza to to co Pluta pisał o pryzmatach nomarskiego - zastanawiam się jak poradzą sobie slidery EPI (łatwo dostępne) w oświetleniu DIA - logika podpowiada, że będzie działać, ale jakoś głupio ryzykować taką kwotę.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: Pickul »

Rzetelny test.
Ja od jakiegoś czasu szukam pryzmatu od epi dla 60-stki.
Sebba28 z powodzeniem wykorzystywał taki chyba Zeissa.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: planapo »

Dzieki (:

Ja bede miec niedlugo na zbyciu te dla PF20 i PF 40, ale nie sadze zeby komus tu sie przydaly.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: planapo »

PF 20/0,5

slidery: PF 10, PF 20, PF 40 i PA 20.
slidery-kadry-pf20x.jpg
pelne kadry.
slidery-pf20x.jpg
1:1, spore roznice w kontrascie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: planapo »

PF 40/0,75

Tym razem wiecej kombinacji sliderow i pryzmatow kondensorowych. Wniosek jest taki, ze w systemie dedykowanych pryzmatow w zasadzie na KAZDYM ustawieniu efekt DIC da sie otrzymac i roznice wcale nie sa jakies bardzo duze - brzydnie tło lub maleje kontrast, ale kazde ustawienie, zwlaszcza w centrum kadru, jest w sumie akceptowalne.
pf40-slidery.jpg
Roznice w tle.
pf40-slidery-1_1.jpg
Roznice w centrum kadru - ustawione optymalnie dla prawidlowej pary pryzmatow, a potem bez zmian porownywane gdyby regulowac na kazdym ustawieniu roznice moglyby byc mniejsze.
JohnyM

Re: porównanie sliderów DIC - dedykowane vs niededykowane

Post autor: JohnyM »

Teraz czeka mnie podobny bój z testowaniem Slidery są jakie są, muszę zobaczyć jakie są ich możliwości pracy z innymi szkiełkami, bo kupić innych sliderów raczej się nie uda a szkiełka chcę jak najlepsze . Mam jeszcze uniwersalny DIC slider do microphota, ale niestety 1,25x
Mam plan10x, plan20x, PlanFluor40x, PlanApo60x Oil i PlanApo100x Oil.
W przyszłym tygodniu zobaczę jak działają z planfluorami nikona i achromatami PZO.
Załączniki
microphotfluordickond.jpg
nikon.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości