Transport wody i soli mineralnych w liściach

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
polak_gd
Posty: 6
Rejestracja: 5 sty 2014, o 18:58

Transport wody i soli mineralnych w liściach

Post autor: polak_gd »

Witam!
Mam mały problem z zadaniem domowym dotyczącym transportu wody i soli mineralnych w liściach, ponieważ w mojej książce jest napisane, że w liściach transport ten przebiega wiązkami przewodzącymi oraz kanałem apoplastycznym i symplastycznym, natomiast w drugiej, że tylko wiązkami i apoplastem. Więc mam pytanie, która wersja jest poprawna?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Transport wody i soli mineralnych w liściach

Post autor: ryniofit8000 »

Z tego co wiem to kanałem apoplastycznym jest transportowana głównie woda, a symplastycznym sole mineralne ale też niewielka ilość wody.
Także bardziej poprawna jest ta pierwsza ale ta druga to nie jest jakaś wielka pomyłka.
polak_gd
Posty: 6
Rejestracja: 5 sty 2014, o 18:58

Re: Transport wody i soli mineralnych w liściach

Post autor: polak_gd »

Ok, dziękuję bardzo
Awatar użytkownika
anitakelsey95
Posty: 50
Rejestracja: 14 kwie 2014, o 10:28

Re: Transport wody i soli mineralnych w liściach

Post autor: anitakelsey95 »

Ja znalazłam, że woda przemieszcza się dwoma szlakami jednak transport w symplaście jest mniej efektywny

Ja też mam pytanko : Które rośliny są lepiej przystosowane do znoszenia suszy? te które mają dużo aparatów szparkowych czy mało?
I czy zależy to od tego czy aparaty są na dolnej czy na górnej stronie liścia? chyba powinny być tylko na dolnej no nie?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Transport wody i soli mineralnych w liściach

Post autor: AnnaWP »

powinny, ale w praktyce bywa różnie.
A do suszy przystosowane są lepiej te, z których woda mniej ucieka, więc.
polak_gd
Posty: 6
Rejestracja: 5 sty 2014, o 18:58

Re: Transport wody i soli mineralnych w liściach

Post autor: polak_gd »

anitakelsey95 pisze:Ja znalazłam, że woda przemieszcza się dwoma szlakami jednak transport w symplaście jest mniej efektywny
Warto zapamiętać, dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości