12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i radość.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Rosaline »

Przepraszam, całe życie byłam pewna, że jesteś NIM
Ja się boję, że jeszcze mi zabiorą punkty z tego, co już naskrobałam.
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: MrsCytoplazma »

tajemniczy nieznajomy ja mam wrażenie że moje odpowiedzi były ciut zbyt chaotyczne i oczywiście mi miejsca wszędzie brakowało na moje kaligrafy, więc wyjeżdżałam gdzie się da. ehhhh, czekamy do czerwca.
Awatar użytkownika
fosfatydylocholina
Posty: 173
Rejestracja: 8 lip 2010, o 18:34

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: fosfatydylocholina »

myślicie ze jakiś inny argument poza tym , ze translacja i transkrypcja nie sa rozdzielone w czasie, będzie brany pod uwagę?
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Ilendil »

Ilendil pisze:
Co do zadania z kolcami różowymi oraz kolcami zielonymi to mam ogromne wątpliwości co do tego zadania. W poleceniu jest napisane, że wszystkie osobniki w pokoleniu F1 miały kolce purpurowe, natomiast nie napisano że 100% wszystkich, a co za tym idzie:

Genotypy rodziców mogły występować także w kombinacji AAbb, Aabb x aaBB, aaBb. To jest prawdopodobieństwo, czyż nie? Wykluczy ktoś, że w kombinacji Aabb x aaBb nie powstaną wszystkie osobniki AaBb = kolce purpurowe?

Podyskutuje ktoś?
Awatar użytkownika
fosfatydylocholina
Posty: 173
Rejestracja: 8 lip 2010, o 18:34

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: fosfatydylocholina »

Zwierzęta opanowały środowisko lądowe dopiero wtedy, gdy
występowały już na nim rośliny nasienne dostarczające tlenu.

To zdanie w końcu jest prawdziwe czy fałszywe?
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: cordis »

według mnie powinno być AAbb i aaBB
ponieważ jak chodzi o więcej niż jedną możliwość genotypu cke zawsze używa okręslenie: zapisz wszystkie możliwe genotypy


jestem coraz bardzie wkurzony bo chyba strace punkty tez na przystoswania do zycia w gorach, a dlaczego? a dlatego że ogólnie napisałe. że np. wiecej szpiku kostnego wiec wiecej erytocytow ktore przenoszą tlen dllatego jest on wydajniej transportowany. zabraklo mi odniesienie że wydajnie transportowany w warunkach górskich gdzie panuje niskie w związku. itd.
Awatar użytkownika
Mirrorofbones
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2014, o 13:14

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Mirrorofbones »

nic nie styrałam bardziej jak tej biologii, czuję taki wstyd, w głowie mi się nie mieści.
Panna_K
Posty: 195
Rejestracja: 9 lis 2010, o 15:47

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Panna_K »

Mirrorofbones, Chyba jedziemy na jednym wózku. Trzeba odreagować i będzie lepiej
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Ilendil »

dramat CKE polega na tym, że chcą żeby maturzysta się zmieścił i dobierał odpowiednie słowa, a następnie obcinają punkty za to że ktoś danego słowa nie napisał
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: mathiej »

Pisałem dużo ciekawe jak to CKE uzna, dają takie pytania to trzeba tak samo odpowiadać.
Awatar użytkownika
Mirrorofbones
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2014, o 13:14

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Mirrorofbones »

Czuję się troszkę taka upokorzona przed samą sobą, bo naprawdę czułam się lepiej z tym wszystkim, czułam swój poziom, a wyszło tak źle. Smutno mi, marzyła mi się weta, nie ma szans.
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: fetkaedka »

Mirrorofbones, ja mam dokładnie to samo, a matury z poprzednich lat tylko utwierdzały mnie w przekonaniu, że jestem zadowolona z tego co potrafię, a dziś byłam w szoku, bo liczyłam na znacznie wyższy wynik, niż się zapowiada.
nadzieja jeszcze w chemii, żeby odrobić straty
Tomek938
Posty: 26
Rejestracja: 15 sie 2012, o 19:09

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Tomek938 »

gregory94 pisze:według mnie powinno być AAbb i aaBB
ponieważ jak chodzi o więcej niż jedną możliwość genotypu cke zawsze używa okręslenie: zapisz wszystkie możliwe genotypy


jestem coraz bardzie wkurzony bo chyba strace punkty tez na przystoswania do zycia w gorach, a dlaczego? a dlatego że ogólnie napisałe. że np. wiecej szpiku kostnego wiec wiecej erytocytow ktore przenoszą tlen dllatego jest on wydajniej transportowany. zabraklo mi odniesienie że wydajnie transportowany w warunkach górskich gdzie panuje niskie w związku. itd.
Hmm, też nie pisałem o tym, że w górach panuje niskie ciśnienie parcjalne tlenu itd., bo wydaje mi się, że w tym przypadku nie było to potrzebne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości