12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i radość.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Mirrorofbones
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2014, o 13:14

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Mirrorofbones »

Ja byłam taka nieostrożna. Miałam tyle czasu, bo jechałam za szybko i nie doczytując treści. Styrałam z tymi AA, poleciałam standardem uznając że aa są różowe, a nie zielone. Oj ja głupia.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: cordis »

Tomek938 to niestety masz źle tak samo jak ja
spójrz na klucz witka
do każdego przykładu trzeba było się odnieść do cisnienia parcjalnego w górach
i jeżeli nie napisałeś tego to zero punktów
sama odpowiedź np. typu większy wdech więcej swiezego powietrza z tlenem w plucach wiec dyfuzja wydajniej zachodzi nie bedzie zaliczona bo dalej trzeba bylo wspomniec że jest adaptacja do zycia w gorach gdyż zobacz klucz witka to zrozumiesz o co chodzi
niestety 2 najbardziej proste punkty sie poszly dymac
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Erick »

gregory94 pisze:Tomek938 to niestety masz źle tak samo jak ja
spójrz na klucz witka
do każdego przykładu trzeba było się odnieść do cisnienia parcjalnego w górach
i jeżeli nie napisałeś tego to zero punktów
sama odpowiedź np. typu większy wdech więcej swiezego powietrza z tlenem w plucach wiec dyfuzja wydajniej zachodzi nie bedzie zaliczona bo dalej trzeba bylo wspomniec że jest adaptacja do zycia w gorach gdyż zobacz klucz witka to zrozumiesz o co chodzi
niestety 2 najbardziej proste punkty sie poszly dymac
Kluczem Witka to sobie można jedynie zamknięte sprawdzić, otwartych nie ma sensu, serio.
Mr_Sandman
Posty: 315
Rejestracja: 1 lip 2011, o 13:29

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Mr_Sandman »

Erick pisze:
gregory94 pisze:Tomek938 to niestety masz źle tak samo jak ja
spójrz na klucz witka
do każdego przykładu trzeba było się odnieść do cisnienia parcjalnego w górach
i jeżeli nie napisałeś tego to zero punktów
sama odpowiedź np. typu większy wdech więcej swiezego powietrza z tlenem w plucach wiec dyfuzja wydajniej zachodzi nie bedzie zaliczona bo dalej trzeba bylo wspomniec że jest adaptacja do zycia w gorach gdyż zobacz klucz witka to zrozumiesz o co chodzi
niestety 2 najbardziej proste punkty sie poszly dymac
Kluczem Witka to sobie można jedynie zamknięte sprawdzić, otwartych nie ma sensu, serio.
To tym bardziej można odebrać negatywnie, bo zazwyczaj klucz CKE jest bardziej rygorystyczny. Nie ma co gdybać. Gdy nadejdzie 27 czerwca wszystko będzie jasne. Oby jak najmniejsze rozczarowania, a jak największe pozytywne zaskoczenia.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: cordis »

Erick
uważam że klucz witka jest najlepszy na chwilę obecną w internecie, może nie wszystkie zadania otwarte będą podobnie oceniane w kluczu cke, ale co do zadania z tym uk krwionosnym i oddechowym jestem pewny że ja i Tomek nie dostaniem za to punktów ponieważ znając klucze cke będą wymagali odniesiania się do warunków panujących w górach.

i zgadzam się z Mr_Sandman klucze CKE są bardziej rygorystyczne niż Witka ale sądze że witek za swoje odpowiedzi otrzymałby nie mniej niz 96 %
tinny016
Posty: 97
Rejestracja: 18 mar 2013, o 18:57

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: tinny016 »

Myślicie, że jak w 10 ktoś odniósł się tylko do tłuszczy, a pominął białka, to uznają? Przecież białka są wykorzystywane jako substrat energetyczny w stanie patologii, a równie dobrze poczwarka mogła odżywiać się tłuszczami i w pewnej części cukrami.
Awatar użytkownika
Zahara
Posty: 211
Rejestracja: 26 lut 2010, o 11:31

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Zahara »

Co do zadania o ciśnienie tlenu w górach.

W poleceniu byly wyraznie opisane warunki zycia, wiec sorry ale jak moga nie uznac tego nawet jesli bylo napisane bez sformulowania ze cisnienie parcjalne tlenu jest nizsze?

Kurcze no klucz kluczem ale ludzie którzy to sprawdzaja chyba tez mysla.
Poza tym klucz w necie to tylko JEDNA przykladowa odpowiedz.

Mnie najbardziej ciekawia te P/F bo na nich stracilam najwiecej punktow.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: PatrycjaW94 »

tinny016 pisze:Myślicie, że jak w 10 ktoś odniósł się tylko do tłuszczy, a pominął białka, to uznają? Przecież białka są wykorzystywane jako substrat energetyczny w stanie patologii, a równie dobrze poczwarka mogła odżywiać się tłuszczami i w pewnej części cukrami.
Dokładnie tak samo myślałam, z tym że dla bezpieczeństwa dodałam że korzysta głównie z tłuszczy. I nie wiem jak na to będą patrzyć. Mam nadzieję, ze zaliczą.

A może mi jeszcze ktoś wytłumaczyć dlaczego zdanie W większości komórek eukariotycznych występują dwa rodzaje rybosomów, które różnią się wielkością i stałą sedymentacji jest prawdziwe?
Przecież zawsze się mówiło że są dwa rodzaje rybosomów, jeden występuje u procaryota, a drugi u eukariontów. Więc jakim cudem teraz są obydwa rodzaje u eu?
Awatar użytkownika
Ilendil
Posty: 129
Rejestracja: 8 gru 2011, o 20:35

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Ilendil »

W komórkach eukaryota masz chloroplasty i mitochondria które mają bakteryjne pochodzenie i bakteryjne chromosomy 70S.

Też napisałem o zapasowej funkcji białek i tłuszczów, ciekawe jaki klucz.
Anafaza
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2014, o 07:36

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Anafaza »

Witam, mógłby ktoś podać link do odpowiedzi Witkowskiego ?
Huaweii
Posty: 133
Rejestracja: 27 sie 2013, o 19:53

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Huaweii »

Pytanie z innej beczki.
Co lepiej : analityka medyczna czy farmacja? Na jakim kierunku będę miała więcej biologii i chemii? (patrzę z myślą o ewentualnej poprawie w 2015, bo nie wiem czy 2014 będzie udany)
Awatar użytkownika
daftpunk
Posty: 107
Rejestracja: 3 lip 2013, o 15:53

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: daftpunk »

Sunny_ pisze:Pytanie z innej beczki.
Co lepiej : analityka medyczna czy farmacja? Na jakim kierunku będę miała więcej biologii i chemii? (patrzę z myślą o ewentualnej poprawie w 2015, bo nie wiem czy 2014 będzie udany)
Na farmacji mozesz nie miec czasu, ale znam ludzi ktorzy po niej poprawiali chemie. I poprawili.

Huaweii
Posty: 133
Rejestracja: 27 sie 2013, o 19:53

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Huaweii »

daftpunk pisze:
Sunny_ pisze:Pytanie z innej beczki.
Co lepiej : analityka medyczna czy farmacja? Na jakim kierunku będę miała więcej biologii i chemii? (patrzę z myślą o ewentualnej poprawie w 2015, bo nie wiem czy 2014 będzie udany)
Na farmacji mozesz nie miec czasu, ale znam ludzi ktorzy po niej poprawiali chemie. I poprawili.

No właśnie tak się zastanawiam, mam dylemat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości