12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i radość.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Katx2
Posty: 122
Rejestracja: 27 sty 2013, o 12:46

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Katx2 »

najłatwiej poprawić studiując chyba biotechnologię,na farmacji za dużo chemii,za mało biologii
Huaweii
Posty: 133
Rejestracja: 27 sie 2013, o 19:53

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Huaweii »

Katx2 pisze:najłatwiej poprawić studiując chyba biotechnologię,na farmacji za dużo chemii,za mało biologii
O biotechnologii nawet nie pomyślałam, a może powinnam.
A obstawiałam analitykę, patrząc po przedmiotach, jakie są na pierwszym roku.
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: nodame »

Ilendil pisze:dramat CKE polega na tym, że chcą żeby maturzysta się zmieścił i dobierał odpowiednie słowa, a następnie obcinają punkty za to że ktoś danego słowa nie napisał
Dramat CKE polega na tym, że dają dużo trudnych zadań, w których trzeba pomyśleć, napisać super odpowiedź, ująć wszystkie słówka i możliwości, a później i tak okazuje się, że to za mało.

Ale słuchajcie. zawsze znajdzie się ktoś, kto napisze na +90%. Może po prostu niektórzy z nas nie byli wystarczająco dobrzy. W mojej szkole poprawiało chyba z 50 osób. Najszybciej wyszły osoby bardzo zdolne, które myślą logicznie i problemowe zadania nie stanowią dla nich problemu (niektórzy o 11). Z drugiej strony nie wszyscy są super bystrzy, więc się nauczyli, ale nie wiele im to dało.

Jak dla mnie te zadania na prawda fałsz były po prostu idiotyczne. Jeszcze dodam, że znam kogoś kto strzelał i wystrzelał 3 punkty, nie mając o tym pojęcia. WTF?
Ostatnio zmieniony 13 maja 2014, o 07:54 przez nodame, łącznie zmieniany 2 razy.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Hogwartnik »

Jeśli chodzi o to czy się czegoś nauczy do matury na studiach, to raczej ani to ani to nie da za wiele. Zmieni jakby sposób myślenia, ale tak konkretnie pod powtórkę do matury, to raczej słabo.
Awatar użytkownika
kuszumai
Posty: 138
Rejestracja: 2 paź 2010, o 15:17

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: kuszumai »

Ja studiowałam prawie semestr weterynarię i mogę powiedzieć, że to coś dało, ale jednak trzeba być tam cały rok, żeby naprawdę przyniosło efekty (w L. genetyka i biochemia jest w drugim semestrze). Moja koleżanka jest na biotechnologii i chyba ta matura była dla niej - kładą tam duży nacisk na rośliny i genetykę, a ta matura właśnie taka była (dzień wcześniej przez telefon omawiała mi PCR). Z kolei nie mieli za dużo zwierząt, a na wecie układy omawia się pokolei (np. pokarmowy, oddechowy - lecimy według systematyki).
To tak jakby ktoś myślał o studiowaniu pod kątem matury.
Ja już jestem zdołowana i jak uda mi się dostać znowu na wete do Poznania albo Wrocławia to będę szczęśliwa (w Lublinie już nie liczą języka podobno przy rekrutacji).
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: mathiej »

Arkusze robic mi lepiej poszlo niz rok temu

paula0506
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, o 16:50

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: paula0506 »

Witam! Jak opisaliście osie na maturze? Oś Y-temperatura, oś X-zawartość potasu i chyba fosoru. Dobrze to jest?
Awatar użytkownika
Puszysława
Posty: 275
Rejestracja: 26 maja 2013, o 17:11

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Puszysława »

A gdzie miałaby być ta analityka? Bo, hm, u nas część poprawiających została, ale większość zrezygnowała w czasie od tygodnia do miesiąca od rozpoczęcia nauki. Na farmacji nie byłam, ale myślę, że nie jest to bardziej czaso- i pracochłonny od analityki kierunek, raczej porównywalnie. Biologii raczej nie było, ale w pierwszym semestrze były zajęcia z chemii analitycznej(laboratorium) i zadania, trochę takie licealne. W drugim mają organiczną, ale jak wygląda - nie wiem.
Ilendil napisał(a):

Co do zadania z kolcami różowymi oraz kolcami zielonymi to mam ogromne wątpliwości co do tego zadania. W poleceniu jest napisane, że wszystkie osobniki w pokoleniu F1 miały kolce purpurowe, natomiast nie napisano że 100% wszystkich, a co za tym idzie:

Genotypy rodziców mogły występować także w kombinacji AAbb, Aabb x aaBB, aaBb. To jest prawdopodobieństwo, czyż nie? Wykluczy ktoś, że w kombinacji Aabb x aaBb nie powstaną wszystkie osobniki AaBb = kolce purpurowe?
Nie no, wszystkie oznacza chyba, że 100%. (To podobno skróty myślowe i uproszczenia dla maturzystów!) Bo z kotami chyba specjalnie, ilość potomstwa była zbyt mała, żeby można było brać ją za jakąkolwiek wartość naukową. A roślina zapylona wyda, no załóżmy (co to był za gatunek?) kilkaset nasion, mało prawdopodobne, żeby wszystkie były jednorodne, jeżeli byłaby szansa, że mogą nie być. A z kombinacji Aabb x aaBb na pewno powstałyby nie tylko purpurowe.

Osie, z tego co pamiętam, odwrotnie. Temperatura na X.
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: mathiej »

Tak na X zalezy od zawartosci jonow.

Awatar użytkownika
Zahara
Posty: 211
Rejestracja: 26 lut 2010, o 11:31

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Zahara »

Jesli chodzi o nauke do matury.

Jestem na IV roku lekarskiego.
Kolezanka poprawiala mature po roku i byla na analityce. Dla niej to dobrze bo miala duzo chemii, biologii uczyla sie sama bo na 1 roku tam biologii raczej w przedmiotach nie ma.

Co do matury i toku myslenia. Nie oceniam tego za dobrze bo moj tok myslenia byl inny niz CKE. Juz w ogole w tyxh prawda/falsz gdzie doszukiwalam sie slowek i zagadek.

Wiec nie polecam pisania matury dalej niz rok/dwa po rozpoczeciu studiow
Anafaza
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2014, o 07:36

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Anafaza »

poda ktoś link z rozwiązaniami witkowskiego ? z góry dzięki
Huaweii
Posty: 133
Rejestracja: 27 sie 2013, o 19:53

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Huaweii »

Rozważam analitykę lub farmację w Białymstoku.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: cordis »

Kod: Zaznacz cały

nowamatura.edu.pl/index.php?id=biologia2015klucz
a dla mnie prawda fałsz nie było takie tragiczne * z wyjątkiem tego o rybach trzonopletwych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości