Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: hubini »

Interesuje mnie:
1.Przykladowy plan zajec na T.Ch.,
2.Gdzie dobrze jest sie uczyc T.Ch.(procz na wlasna reke),
3.Jaka praca po tym kierunku i ile tej pracy?
4.Ogolne przezycia studiow (czy bardzo trudne itp.) i po studiach.
Awatar użytkownika
Anche93
Posty: 23
Rejestracja: 8 lip 2013, o 09:38

Re: Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: Anche93 »

1. Akurat mam plan tylko semestru II, a na stronie zostały już skasowane, ale mogę wypisać przedmioty obowiązkowe na PW i wymiar godzin (tygodniowy).
I semestr:
- matematyka 1 - 4h wykład (w), 4h ćwiczenia (ć) (są dodatkowe 2h wyrównawcze)
- chemia - 3h w, 1h ć (dodana jest zwykle jeszcze jedna godzina dziekańska)
- fizyka 1 - 2h w, 1h ć (są 2h dodatkowe wyrównwcze)
- grafika inżynierska - 2h ć
- podstawy nauki o materiałach (PNoM) -2h w (w pierwszej połowie semestru), 1h seminarium (s) (w drugiej połowie semestru)
- podstawy obliczeń inżynierskich (POI) - 2h w
(na dalszych semestrach PNoM i POI mogą być kontynuowane jako przedmioty dodatkowe)
- technologia informacyjna - 2h laboratorium (l)
- przedsiębiorczość innowacyjna - 2h w
- wychowanie fizyczne 1 - 2h ć (można realizować w ramach różnych dyscyplin normalnie zgodnie z planem, jeśli ma się jakieś szczególne osiągnięcia albo zwolnienie można nie chodzić, można odrabiać w ramach AZS, można poświęcić 3/4 soboty lub niedziele w semestrze i odrobić wf na turystyce, albo raz w roku jechać na żagle albo narty)
II semestr:
- matematyka 2 - 3h w, 2h ć
- chemia nieorganiczna - 3h w, 1h ć (dodatkowo są 2h w dziekańskiego z obliczeń chemicznych)
- chemia laboratorium - 4h l
- elektrotechnika i elektronika (EiE) - 2h w (w I poł. semestru), 2h l (w II poł. semestru - tak naprawdę na laboratoria każda grupa przychodzi 4 razy w zależności od ćwiczenia na 4h lub 2h)
- fizyka 2 - 2h w, 1h ć
- fizyka laboratorium - 3h l (zajęcia kończą się po 10 tygodniach, czyli w połowie maja)
- język obcy - 4h ć (trzeba wyrobić 180h czyli 3 semestry i zdać egzamin B2 do końca studiów)
- Polska w UE aspekty ekonomiczne - 2h w
- wychowanie fizyczne 2 - 2h ć
III semestr:
- automatyka i pomiary - prawdopodobnie jest to rozwiązane tak samo jak w przypadku EiE, bo jest ten sam prowadzący, ale jeszcze nie chodziłam na ten przedmiot
- bezpieczeństwo pracy i ergonomia - 2h w
- chemia analityczna 1 - 1h w
- chemia organiczna - tu jest wybór - albo 3h w i 1h ć, albo 4h w
- informatyka - 2h l
- język obcy - 4h ć
- laboratorium analizy ilościowej - 3h l
- statystyka - 1h w, 2h ć
- termodynamika techniczna i chemiczna - 2h w, 3h ć
- wychowanie fizyczne 3 - 2h ć
IV semestr:
- aparatura chemiczna i maszynoznawstwo - 3h w
- chemia analityczna 2 - 1h w
- chemia fizyczna - 2h w, 1h ć
- inżynieria chemiczna - 4h w, 2h ć
- język obcy - 4h ć
- laboratorium analizy instrumentalnej - 2h l
- laboratorium termodynamiki i chemii fizycznej - 4h l
- spektroskopowe metody badania struktury materii - 2h w, 1h ć
V semestr: (od tego semestru zaczynają się też przedmioty obieralne)
- aparatura chemiczna i maszynoznawstwo laboratorium - 3h l
- chemia organiczna laboratorium - 6h l
- materiałoznawstwo, kompozyty i korozja - 3h w
- projektowanie procesów technologicznych - 2h w, 2h projekt (p)
- technologia chemiczna 1 - 3h w, 1h ć
VI semestr:
- bezpieczeństwo techniczne i zagrożenia ekologiczne - 2h w
- biotechnologia - 2h w
- inżynieria reaktorów chemicznych - 1h w, 1h ć
- metody badania materiałów laboratorium - 3h l
- projektowanie procesów technologicznych seminarium - 2h s
- technologia chemiczna 2 - 3h w, 1h ć
- technologia chemiczna laboratorium - 4h l
VII semestr:
- inżynierskie laboratorium dyplomowe - 15h l
- seminarium dyplomowe - 2h s

2. Jeśli chodzi o to, która uczelnia jest najlepsza, to nie mam pojęcia. Studiuję tylko na jednej i nie mam żadnego porównania z innymi. W rankingach PW uchodzi za najlepszą uczelnię techniczną, ale ja akurat kierowania się rankingami nie polecam. Jeśli ktoś naprawdę chce się uczyć to nauczy się i na PW i na PWr, i na AGH i gdziekolwiek indziej, a jak kogoś to w ogóle nie interesuje to nie nauczy się nigdzie. Przy wyborze można się jeszcze kierować możliwymi specjalnościami, bo tu akurat występują pewne różnice między uczelniami.

3. Tu się nie chcę wypowiadać, bo jestem dopiero po I roku i nie interesowałam się tym jeszcze.

4. Ogólnie można powiedzieć, że są to studia dosyć trudne i z tego co się orientuję jest trudniej niż na chemii na uniwersytecie. Dużo osób jest przyjmowanych, a po I roku (przynajmniej na PW) zostaje ok. połowa - część sama rezygnuje, bo czuje że to nie to, część przychodzi tylko na semestr lub rok, do czasu aż poprawią maturę i dostaną się na medycynę lub farmację, a część po prostu odpada, bo nie daje sobie rady. Można powiedzieć, że I rok to jest selekcja, a prawdziwa nauka zaczyna się dopiero na II, na którym co prawda przedmioty są cięższe, ale już takiego odsiewu nie ma.
Ja osobiście myślę, że żeby dać radę, to trzeba to po prostu lubić. Ja cały pierwszy semestr byłam wściekła, miałam serdecznie dość matematyki, fizyki i chemii oraz wszystkich innych przedmiotów zapychaczy. Wszystko wydawało mi się bez sensu i kompletnie bez logiki. Miałam w planach zaliczyć wszystko, dotrwać do końca roku i zmienić studia, ale w II semestrze zaczęły się laboratoria z chemii, które lubiłam, a na koniec roku to już wręcz uwielbiałam i żałuję, że już się skończyły i nie mogę się doczekać następnych laborek. Poza tym wydaje mi się, że w przyszłych semestrach przedmioty robią się coraz ciekawsze, więc zmieniłam swoje plany i zostaję na tych studiach, bo dobrze się tu jednak czuję.
Z tego co wiem nie jestem w moich odczuciach i zamiarach osamotniona, bo wiele osób, z którymi studiuję miało podobnie. Podsumowując - czasami jest ciężko, można się wściekać, dużo rzeczy nie pasuje, ale ten kierunek ma w sobie to coś
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: DMchemik »

I tak dobrze że usunęli z programu fizykę chemiczną, to dopiero była zapchajdziura nikomu niepotrzebna.

Generalnie widzę, że zmienili kolejność i ścieśnili to trochę, nie do końca w dobrym porządku, bo przed obliczeniami inżynierskimi powinna być fizyka i matematyka bo potem są takie absurdy że ten od obliczeń powie: No! Na fizyce to mieliście to liczcie!", albo To wy równań różniczkowych nie umiecie rozwiązywać?".
Awatar użytkownika
Anche93
Posty: 23
Rejestracja: 8 lip 2013, o 09:38

Re: Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: Anche93 »

Akurat na fizyce to przez rok całkę liczyłam może z raz. Na laboratorium z fizyki za to pochodnych można się naliczyć za wszystkie czasy. A obliczenia inżynierskie na I semestrze należą raczej do przedmiotów zapychaczy i niczego nie wnoszą, zwłaszcza, że jest to wykład i nikt sam nie zrobił ani jednego zadania.

Awatar użytkownika
plontaj
Posty: 80
Rejestracja: 1 sie 2013, o 22:09

Re: Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: plontaj »

Niedawno skończyłem TCh na PWr. Nie ma co się oszukiwać, pracy nie jest wiele ale po innych kierunkach chemicznych czy pokrewnych jest jeszcze gorzej, np po chemii czy biotechnologii (ten do niedawna zamawiany kierunek jest porażką jeżeli idzie o aktualne poszukiwanie pracy w branży, w Polsce oczywiście.)

Jeżeli chcesz pracować w przemyśle to największe szanse daje politechnika. Z własnego doświadczenia wiem, że pracujących w zawodzie męszczyzn kończących technologie chemiczną to odsetek 20 - 30%, kobiet 5 - 10%. Oczywiście zależy to także od regionu.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: DMchemik »

I to jest ciekawe, bo prawie wszyscy moi znajomi pracują w zawodzie. Nie liczę tutaj tych co są na doktoracie, choć to w sumie też praca w zawodzie.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Co na Technologii Chemicznej i co po niej?

Post autor: hubini »

Ludzie, po takich kierunkach: TCh Biotech itd., często rozmawiają o pracy poza granicą kraju i pensje złe nie są na pewno, ale jak polacy sobie radzą np. w Niemczech? Nie mogę sobie wyobrazić uczenia się wszystkiego (materiału) jeszcze raz tylko w innym języku. Jak to działa?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości