12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i radość.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: izabela911 »

Mam pytanie odnośnie zadania 29 z tejże naszej drogiej matury
Jak każdy sobie zerknie na to pytanie to widać że nie ma tam podanych odległości ( w % ) pomiędzy y i v, oraz pomiędzy m i w.

Jak sprawdzałam swoje odpowiedzi u korepetytora to usłyszałam ze równie dobra kolejność tych genów to m,v,y,w Rozrysował mi to i rzeczywiście istnieje taka możliwość, co daje właśnie brak zależności miedzy y/v i m/w Możliwe że do tego pytania będą 2 odpowiedzi

Aż mnie to zaintrygowało.
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: mathiej »

za to zadanie było 2p. to pewnie jest 1p. za kombinacje. czyli m v y w
izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: izabela911 »

Owszem było za 2 pkt bo były 2 podpunkty do zrobienia. Podpunkt a) nijak ma się własnie do tej kombinacji bo pytali o co innego Chodzi mi po prostu czy rzeczywiście w tym punkcie b) są dwie możliwości odpowiedzi
DobreOko
Posty: 40
Rejestracja: 19 maja 2014, o 08:47

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: DobreOko »

izabela911 pisze: Możliwe że do tego pytania będą 2 odpowiedzi

Aż mnie to zaintrygowało.
Wszystko jest możliwe. mogą być w kluczu 2 odpowiedzi jako poprawne
albo może być tak że w kluczu tylko 1 mimo że druga też jest poprawna
wszystko zależy od jaśnie pana KLUCZA
izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: izabela911 »

DobreOko pisze:
izabela911 pisze: Możliwe że do tego pytania będą 2 odpowiedzi

Aż mnie to zaintrygowało.
Wszystko jest możliwe. mogą być w kluczu 2 odpowiedzi jako poprawne
albo może być tak że w kluczu tylko 1 mimo że druga też jest poprawna
wszystko zależy od jaśnie pana KLUCZA

Już widzę ich minę jak ktoś się będzie wykłócać o drugą prawidłową odpowiedź i jak się okaże ma rację
ekologiczna
Posty: 73
Rejestracja: 20 maja 2014, o 11:26

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: ekologiczna »

Biologia jest sprawdzana w ten weekend. Ciekawe, czy coś będzie wiadomo więcej o J.W. Panu Kluczu
ala1234
Posty: 29
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:12

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: ala1234 »

Moze ktos rozwieje moja watpliwosc z tym zadaniem z wirusami. Z tego co pamietam w tym pytaniu chodzilo o to by wyjasnic jak wirus wnika do komorki gospodarza i wszyscy tu pisza o tym, ze ma oslonke lipidowa z fosfolipidow i bialek gospodarza plus glikoproteiny, ale to juz po wniknieciu jak zaczynia sie rozprzestrzeniac i nie jest widzialny dla ukladu immunologicznego, a gdy wnika pierwszy raz to przeciez nie posiada oslonki identycznej z blonami gospodarza i wydaje mki sie ze pisanie o tejze oslonce w tym kontekscie jest blednemi chodzi tu raczej o same glikoproteiny (ktore z poczatku nie sa gliporoteinami gospodarza) , ktora lacza sie z receptoramj na powierzchni komorek i podowuja wnikniecie wglab komorki. Nie wiem czy jasno wyrazilam maja watpliwosc, moze ktos bedzie umial odpowiedziec na moje pytanie.

mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: mathiej »

Pisałem o układzie immunologicznym czyli limfocyty tam były. Ale nie wiem co oni zatwierdzą i to mnie boli. Glikoproteiny to dodatkowy element , który utrudnia rozpoznanie przez komórkę gospodarza. Ale nie wiem czy to zaliczą Ajaj płakać mi się chce ,ale i tak składam nawet nie wiedzieć wyniku.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: AnnaWP »

Co do genów - o ile nie poda się w pytaniu, który ma być pierwszym genem, zawsze da się ułożyć te geny w kolejności np. 1 2 3 4 lub 4 3 2 1. Obie możliwości są poprawne i nie ma innej opcji, nie demonizujcie tego klucza.
izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: izabela911 »

AnnaW_UO pisze:Co do genów - o ile nie poda się w pytaniu, który ma być pierwszym genem, zawsze da się ułożyć te geny w kolejności np. 1 2 3 4 lub 4 3 2 1. Obie możliwości są poprawne i nie ma innej opcji, nie demonizujcie tego klucza.
Rozumiem ale mi nie chodzi tutaj o zmiane kolejnosci z 1,2,3,4 na 4,3,2,1, bo to logiczne że sens zostanie zachowany, tylko przykładowo na 1,3,2,4 gdzie kolejność ta jest całkowicie inna, a i tak wg mnie ( i korepetytora) poprawna

Tak jak wyżej opisałam
Niuniaaa
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2014, o 14:23

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Niuniaaa »

Hej:) mam pytanie do zadania z moczarką kanadyjską.napisałam o cienkiej skórce, która umożliwia pobieranie i oddawanie gazów w wodze.myślicie że CKE to zaliczy? bo przecież na rysunku nie podpisali tej skórki, więc nie wiem.
izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: izabela911 »

Niuni pisze:Hej:) mam pytanie do zadania z moczarką kanadyjską.napisałam o cienkiej skórce, która umożliwia pobieranie i oddawanie gazów w wodze.myślicie że CKE to zaliczy? bo przecież na rysunku nie podpisali tej skórki, więc nie wiem.

Przecież na rysunku była podpisana obecność skórki
Ja także napisałam że cienka skórka umożliwia sprawną wymianę gazową
Tak też napisał chyba ( albo podobnie ) Witek więc myślę że zaliczą
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: dmnunited »

A jak myślicie, czy zaliczą odpowiedź odwołującą się do zredukowanego drewna (tk. przewodzącej)? Na rysunku można było znaleźć w sumie jedną wiązkę drewna (w centrum) - o ile to drewno
Myślicie, że uznają tą odpowiedź? Generalnie była oznaczona tkanka przewodząca, więc myśle, że powinni zaliczyć. Tym bardziej, że roślina ta posiada pędy podwodne, a więc występuje u niej redukcja drewna, ze względu na środowisko życia - nie musi transportować wody na duże odległości, ponieważ wodę pobiera ze środowiska życia.

Druga odp. standard - aerenchyma.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości