Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

Jestem Twoim fanem


Bardzo dziękuję za profesjonalne podejście do zagadnienia.

Awatar użytkownika
Lika
Posty: 345
Rejestracja: 3 sie 2012, o 10:56

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Lika »

Słuchajcie mam pytanie, a ten wątek wydaje mi się na nie najodpowiedniejszy.

W zdaniu, gdzie trzeba było napisać dlaczego Bor może przyjąć te elektrony czy coś, napisałam, że to dlatego, że ma lukę elektronową, myślicie, że ujdzie?

i Drugie: W zadaniu, gdzie trzeba było policzyć zawartość soli bezwodnej w roztworze hydratu, wszystko ładnie obliczyłam, tylko w ostatniej linijce zamiast masę soli bezwodnej podzielić przez masę hydratu +wody, podzieliłam tylko przez masę hydratu, przez co wynik wyszedł zły. Raczej nie mam się co łudzić na 1 pkt prawda?
Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

Z tą luką to będzie dobrze, gorzej z tym hydratem, bo mogą Ci upieprzyć po całości

Awatar użytkownika
Maciek418
Posty: 44
Rejestracja: 10 cze 2013, o 10:58

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Maciek418 »

gregory94 pisze:miałem nie czytac tego wątku ale mnie troszke skusiło

za nie napisanie h2so4 nad strzałką w 12 zadaniu zero punktów prawda?

takie proste zadanie a tak glupio stracone punkty
Nie trzeba
chemik2016
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2014, o 20:57

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: chemik2016 »

Giardia Lamblia pisze:Powołując się na zakres materiału obowiązującego do matury (w tym tegorocznej) udostępnionego przez CKE:

Matematyka podst. :
h) zna definicję logarytmu i stosuje w obliczeniach wzory na logarytm iloczynu, logarytm ilorazu i logarytm potęgi o wykładniku naturalnym,
Chemia rozsz:
II. KORZYSTANIE Z INFORMACJI
5) wykonuje obliczenia chemiczne: [.]
e) związane z SEM ogniwa oraz z zastosowaniem praw elektrolizy:
- obliczyć SEM ogniwa
- stosować prawa elektrolizy do obliczania ilości produktów reakcji elektrodowych
II. KORZYSTANIE Z INFORMACJI
1) odczytuje i analizuje informacje przedstawione w formie:
a) tekstu o tematyce chemicznej:
- dokonać analizy informacji w tekstach o tematyce chemicznej
Obliczanie potencjału półogniwa niestandardowego obejmuje punkt II 1) a) ze względu na podany w treści zadania wzór. Jednakże w żadnym innym miejscu nie jest napisane, że trzeba umieć zastosować własności logarytmu potęgi o wykładniku rzeczywistym, co wyklucza możliwość odjęcia punktów w tym zadaniu przez CKE. Byłoby to nieregulaminowe.

W odniesieniu do matury z matematyki, nie każdy zdaje ją na poziomie rozszerzonym, a zastosowany w zadaniu wzór wymusza znajomość wzoru na logarytm potęgi o wykładniku innym niż naturalny (co prawda wzór ten sam dla obydwu poziomów, ale sami sobie plują w twarz pisząc o liczbie naturalnej ) co, jak wkleiłem powyżej, nie wchodzi w zakres materiału do matury na poziomie podstawowym z matematyki.

Krótko mówiąc - zapis z logarytmem musi być zapunktowany, a jak nie będzie (w co wątpię), proponuję się odwoływać stosując powyższą argumentację.


Rzeczywiście CKE z tym zadaniem nr 27 trochę pojechała, gdzie trzeba było wykorzystać równanie Nernsta do obliczenia potencjału półogniwa wodorowego. Ale czy nie próbujecie naginać taką argumentacją rzeczywistości? Mogłoby to wypaczyć wyniki matury. Moze CKE powinna stworzyć uniwersalny klucz, który by wszystkim pasował? Bo ktoś zamiast masy molowej wpisał masę atomową czy czasteczkową i też by chciał aby mu zaliczyli.
Awatar użytkownika
Maciek418
Posty: 44
Rejestracja: 10 cze 2013, o 10:58

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Maciek418 »

Rzeczywiście CKE z tym zadaniem nr 27 trochę pojechała, gdzie trzeba było wykorzystać równanie Nernsta do obliczenia potencjału półogniwa wodorowego. Ale czy nie próbujecie naginać taką argumentacją rzeczywistości? Mogłoby to wypaczyć wyniki matury. Moze CKE powinna stworzyć uniwersalny klucz, który by wszystkim pasował? Bo ktoś zamiast masy molowej wpisał masę atomową czy czasteczkową i też by chciał aby mu zaliczyli.
Nie zdziwię się, gdy masa atomowa(nie liczba atomowa!) też będzie uznawana, bo pewnie 95% tak napisało, a pojęcia makroskopowości jako takiego sie raczej nie wprowadza, przynajmniej u mnie się go nie wprowadziło podczas kształcenia.
Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

Akurat sytuacja w zad 27 nie dotyczy stricte naginania rzeczywistości, tylko analizy zapisów wymogów maturalnych. W tym miejscu może trochę się usprawiedliwiam, ale zapisy wymogów bardziej sprzyjają punktowaniu tej formy zapisu, aniżeli potraktowanie jej jako błędna/niepełną.

Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

Co do tej masy to nie liczmy na jakąkolwiek taryfę ulgową, mimo iż pojęcie makroskopowy w zasadzie w ogóle nie pojawiło się w licealnym kształceniu

Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Erick »

Ten podpunkt powinien być unieważniony, bo w wymaganiach nie ma nić o znajomości pojęcia makroskopowy", a tekstu wstępnego do zadania nie podano.
Niuniaaa
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2014, o 14:23

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Niuniaaa »

Siema ^^ Mam pytanie do zadania 7. z galem. Wg mnie te równania powinny wyglądać tak:
Ga + 6H3O+ [Ga(H2O)6]3+ + 3 H2 (3+ jest na górze jkbc)
Ga + 2 OH- + 2 H2O [Ga(OH)4)]- + H2

A witek pisze tak:

Kod: Zaznacz cały

nowamatura.edu.pl/index.php?id=chemia2014klucz
Good?
Nie rozumiem co mam źle we współczynnikach. Czy ktoś mnie oświeci?
(Sorry za brak indeksów)
Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: wsedek »

Zauważ że ładunki Ci się nie zgadzają.

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: Giardia Lamblia »

chemik2016 pisze:Ale czy nie próbujecie naginać taką argumentacją rzeczywistości? Mogłoby to wypaczyć wyniki matury. Moze CKE powinna stworzyć uniwersalny klucz, który by wszystkim pasował?
Co innego wymaganie wiedzy wykraczającej poza daną partię materiału (w dodatku z innej maturalnej dziedziny), a co innego wymóg elastycznego posługiwania się daną wiedzą. Moja wypowiedź dotyczy tego pierwszego i dlatego odnosi się tylko do zadania 27.

Do klucza nic nie mam - w tym z biologii, rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, że klucz czegoś ewidentnie nie uwzględnił i ktoś został w ten sposób pokrzywdzony.

Z chemii jeszcze się nie spotkałem z czymś takim i sądzę, że tak pozostanie, również po udostępnieniu klucza przez CKE.
izabela911
Posty: 474
Rejestracja: 4 lip 2013, o 11:39

Re: Zadania z tegorocznej matury Chemia maj 2014

Post autor: izabela911 »

Gnębi mnie zadanie 34

Zadanie BANALNE ale ja oczywiście musiałam przekombinować bo jakże by inaczej
Jednakże zaczęłam się zastanawiać czy mogę nie mieć racji
"Symbolami R i R1 oznaczono grupy alkilowe"

Więc ja byłam na tyle supermądra że zasugerowałam się grupami alkilowymi właśnie i wpisałam wszędzie nie R a CnH2n+1.

Cytat z podręcznika : Grupa alkilowa – fragment organicznego związku chemicznego, jednowartościowa grupa utworzona formalnie przez oderwanie jednego atomu wodoru od cząsteczki alkanu. Oznacza się ją literą R, a wzór ogólny to: CnH₂n₊₁"

Myślicie że mi to zaliczą
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości