Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
AMJ
Posty: 97
Rejestracja: 10 lip 2013, o 16:05

Re: Problematyczne zadania

Post autor: AMJ »

Jeśli pomyłka w matmie, a nie w rozumowaniu, to jak najbardziej powinni dać 1 punkt
miczkaa
Posty: 85
Rejestracja: 13 lis 2013, o 18:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: miczkaa »

W temperaturze 283 K przygotowano 540 g roztworu nasyconego jodku potasu, a następnie ogrzano go do 313 K . Roztwór ten uzupełniono solą do uzyskania ponownie roztworu nasyconego . Oblicz masę tak otrzymanego roztworu jeśli rozpuszczalność soli w 283 K wynosi 135/100 g wody,a w 313 K 155 g / 100 g wody.
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

miczkaa pisze:W temperaturze 283 K przygotowano 540 g roztworu nasyconego jodku potasu, a następnie ogrzano go do 313 K . Roztwór ten uzupełniono solą do uzyskania ponownie roztworu nasyconego . Oblicz masę tak otrzymanego roztworu jeśli rozpuszczalność soli w 283 K wynosi 135/100 g wody,a w 313 K 155 g / 100 g wody.
540g - xg substancji
235g135 g substancji
x=310g substancji

540-310= 230g wody

xg subst230g wody
155g substancji-100g wody
x=356,5g substancji

356,5g + 230g = 586,5g
bruzdogłowiec
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2014, o 15:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: bruzdogłowiec »

Mam pytanie, gdy mam podane kilka jonów i trzeba wybrać odczynnik żeby strącić jakiś jeden jon no to wtedy trzeba wybrać taki odczynnik żeby dawał on osad z tym jonem, który chcemy strącić, a żeby dawał rozpuszczalne sole z pozostałymi jonami, a co zrobić gdy mam w poleceniu zaproponuj jednoczesne usuniecie jonów wapnia cynku i ołowiu ?
Awatar użytkownika
ColdMartini
Posty: 249
Rejestracja: 13 lip 2013, o 16:08

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ColdMartini »

bruzdog&#x142owiec pisze:Mam pytanie, gdy mam podane kilka jonów i trzeba wybrać odczynnik żeby strącić jakiś jeden jon no to wtedy trzeba wybrać taki odczynnik żeby dawał on osad z tym jonem, który chcemy strącić, a żeby dawał rozpuszczalne sole z pozostałymi jonami, a co zrobić gdy mam w poleceniu zaproponuj jednoczesne usuniecie jonów wapnia cynku i ołowiu ?
Musisz wybrać taki odczynnik, żeby dał osad z każdym jonem, po prostu.
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Thunderbird »

bruzdogłowiec ColdMartini ma na myśli że zarówno z cynkiem i ołowiem i wapniem musisz znaleźć coś co się wytrąca. Anion.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

dmnunited pisze:Ciekawe o ile mogą spać na stomę niestacjonarną na WUMie? jakieś typy macie? ktoś w ogóle idzie na stomę niestacjonarną do wwa?
A ja bym prosił, żeby tego wątku nie zaśmiecać pomaturalnymi cierpieniami młodego biologera
Nutella9696
Posty: 232
Rejestracja: 17 lip 2012, o 17:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nutella9696 »

Kurde ja sie zlapalam na tej masie molowej i atomowej. Wkurzylam sie bo wg mnie to zadanie bylo wyjatkowo zlosliwe. Umiem chemie i rozumiem ja ale dalam sie orzylapac na takiej tzeczy. Zle sprecyzowane pytanie. A swoja deoga jak wasze odczucia po maturze? Na ile liczycie?

Nutella9696
Posty: 232
Rejestracja: 17 lip 2012, o 17:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nutella9696 »

AMJ pisze:Mam ten sam błąd, makroskopowa, musiało być masa molowa w g/mol, niestety.
A skad wiecie, ze tak ma byc?

belpherka
Posty: 52
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: belpherka »

Jestem egzaminatorką matury z chemii. W tym zadaniu poprawną odpowiedzią uznawaną przez CKE jest wyłącznie odpowiedź masa molowa [g/mol]. Chodziło tu o wielkość makroskopową więc nie może być nic innego.
meduza94
Posty: 2
Rejestracja: 1 cze 2014, o 15:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: meduza94 »

Mam hydrolizę azotanu (v) cynku. W którą stronę przesunie się równowaga reakcji jeśli dodamy do układu roztwór zasady sodowej?

W lewo
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

A skąd wniosek że w lewo? Zastanów się, co się stanie jeśli do roztworu soli dodać wodorotlenku. Na pewno już w gimnazjum to było, tylko trochę inaczej ubrane w słowa.
meduza94
Posty: 2
Rejestracja: 1 cze 2014, o 15:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: meduza94 »

czyli normalnie w prawo bo reakcja zajdzie i powstanie nowa sól i nowy wodorotlenek?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości