Natężenie pola magnetycznego pola ziemskiego

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
igor25
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2014, o 19:49

Natężenie pola magnetycznego pola ziemskiego

Post autor: igor25 »

Cześć, mam takie dwa zadanka i problem, a mianowicie:

1. Oblicz natężenie pola magnetycznego H pola ziemskiego, jeśli indukcja magnetyczna B wynosi 30 mT.

Wiem jak to policzyć mniej więcej, ale ma być też z jednostkami, a to mi nie idzie :

Wyznacz wektor B w powietrzunie rozumiem tego pytania.

Dzięki, ktokolwiek pomoże.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Natężenie pola magnetycznego pola ziemskiego

Post autor: Adax82 »

igor25,

Indukcja magnetyczna B = mi ( tj. przenikalność magnetyczna powietrza ) * H ( natężenie pola magnetycznego )
B="mi"*H
H masz podane, mi odczytaj z tablic. Zwróć koniecznie uwagę na zamianę jednostek, żeby otrzymać prawidłowo liczbowy wynik

Co do drugiego: żeby wyznaczyć wektor, to należy podać jego wartość, kierunek i zwrot. Wartość obliczysz jak poprzednio. Kierunek i zwrot - zobacz jak układają się linie pola magnetycznego Ziemi, od magnetycznego bieguna południowego do magnetycznego bieguna północnego. Ta druga część pytania powinna konkretyzować: "w którym miejscu!". Bez określenia miejsca tego miejsca, odpowiedź jest prawie DOWOLNA.
igor25
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2014, o 19:49

Re: Natężenie pola magnetycznego pola ziemskiego

Post autor: igor25 »

Ok, coś mi wyszło w pierwszym zadaniu (24000 A/m), ale nie wiem czy treść jest dobra, bo różne źródła piszą, że indukcja magnetyczna pola ziemskiego wynosi 30 mikrotesli, a nie miliT. Przyjmując mikrotesle wychodzi 24 A/m, więc chyba ok.

Drugiego nadal nie czaję. Jakbyś mógł odpowiedzieć na nie, byłbym naprawdę wdzięczny.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Natężenie pola magnetycznego pola ziemskiego

Post autor: Adax82 »

igor25,

Co do wartości natężenia pola magnetycznego – to mniej więcej powiedziałeś. Na powierzchni Ziemi wynosi ono mniej niż 0,5 gausa.
Co do zwrotu i kierunku: tu zaczynają się „schody”.
Jeśli wyobrazisz sobie, albo zobaczysz w odpowiednich atlasach, to Południowy Magnetyczny Biegun jest w pobliżu Północnego ( geograficznego ) bieguna Ziemi i odchylony o ok. 10 stopni od niego, oraz Północny Magnetyczny Biegun jest w pobliżu Południowego ( geograficznego ) bieguna Ziemi ( Antarktyda ) i odchylony o ok. 9 stopni od niego. Oba Bieguny Magnetyczne przemieszczają się nieustannie i nie są osadzone na osi przecinającej Ziemię na pół. To tylko była dygresja.
Na obu biegunach magnetycznych, kierunki sił pola magnetycznego będą pionowe w stosunku do powierzchni Ziemi. Ale gdzieś nad równikiem, kierunki sił pola magnetycznego będą równoległe do powierzchni Ziemi. To tyle na temat kierunków sił pola magnetycznego.
Co do zwrotów: linie sił pola magnetycznego są od Magnetycznego Bieguna Południowego do Magnetycznego Bieguna Północnego czyli zawsze od Arktyki do Antarktydy ( i już odpowiednio z lokalnym kierunkiem, bo tenże jest przecież zmienny ).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości