Pasożytnictwo

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
bezimienna
Posty: 65
Rejestracja: 7 sty 2007, o 16:46

Pasożytnictwo

Post autor: bezimienna »

Czy zna ktoś może jakiś przykład pasożyta wewnętrznego roślinnego? Czy w ogóle istnieje taki organizm?
Asiula
Posty: 45
Rejestracja: 30 paź 2006, o 17:27

Re: Pasożytnictwo

Post autor: Asiula »

Właśnie, ciekawa rzecz. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. W necie nic na ten temat nie widzę. hmmm

[ Dodano: Pią Paź 26, 2007 18:51 ]
znalazłam.są. Są owady, których larwy rozwijają się w nasionach. Ludzie to sprzedają i nazywają meksykańskie skaczące fasolki

Pzdr
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pasożytnictwo

Post autor: dawidw »

np. larwy ziemiórki ( przynajmniej u goździków szklarniowych)
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Pasożytnictwo

Post autor: shetanii »

A te wszystkie korniki itd które żyją w drewnie? Też w pewien sposób pasożytują wg mnie.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pasożytnictwo

Post autor: dawidw »

Jest jeszcze np. fusarium oksysporum( czyli fusarium lub fusarioza), bodajże jakiś grzyb, atakujący wiązki przewodzące roślin
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Pasożytnictwo

Post autor: malgosi35 »

nicienie: niszczyk zjadliwy mątwiki
Bakteria: agrobacterium tumefacjens - guzowatość korzeni

Wirusy - jeśli uznać że żyją
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Re: Pasożytnictwo

Post autor: Ima »

Sa jeszcze rozne gatunki roztoczy, ktore pasozytuja w organach roslin. Niektore rozwijają się wewnatrz pakow, inne owocow (oczywiscie jesli samica wczesniej zlozy tam jaja) Niektore pasozytuja wewnatrz lisci, ale efekt tego mozemy zobaczyc w postaci czerwonych narosli na lisciach.
madzia
Posty: 25
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 11:45

Re: Pasożytnictwo

Post autor: madzia »

Tak, to prawdaroztocza także z nadrodziny Eriophoidea - szpeciele. Roztocza o wielkości 80-300 μm. Szpeciele atakują przeważnie rośliny jednego lub kilku gatunków należących do tego samego rodzaju.
Roztocza takie pasożytują w miękiszu, składają tam jaja. Na powierzchni liścia jest to widoczne w postaci brunatno -czerwonych, charakterystycznych narośli. Do takich gatunków zaliczamy np. Eriophyes piri – poskórnika gruszowego oraz
Eriophyes tiliae – różkowca lipowego
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Pasożytnictwo

Post autor: Jakusz »

No to ja dorzucę chromista Phytophtora infestans (organizm grzybopodobny) - sprawca zarazy ziemniaka. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pasożytów tej rośliny, atakującym i pasożytującym w tkankach i komórkach bulw, liści i łodyg.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości