Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

randomlogin pisze:Zapisy o odplatnosci za drugi kierunek niezgodne z Konstytucja RP.
No właśnie , na początku, jak ogłosili wyrok to tak to zrozumiałam.
A teraz jak słucham tych uzasadnień, to nic z tego nie rozumiem.
Dobrze, że to wszystko sie niby przesuneło i mnie nie obowiązuje tak czy tak , bo bym się chyba z ze strachu.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Tez zglupialem, dlatego skasowalem posta - zdazylas odpowiedziec. Coz, zaraz bedzie pisemna wersja. Ale jestem pewien, ze powiedziala, ze 99 niezgodne.
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

Wydaje mi się ,ze jednak uznali za niezgodne z Konstytucją, tylko zastanawiam sie, o co chodzi z tym, ze traci moc prawna ( czy jakoś tak) dopiero podczas rekrutacji 2015/2016. Tzn. że jeśli pójdę na studia w tym roku, czyli zostanę przyjęta w rekrutacji 2014/2015, to będę musiała dalej to oświadczenie podpisać i jak by w razie co ministerstwu się znowu odwidziało i wrócili do poprzedniej interpretacji to będę zmuszona zapłacić za wykorzystane punkty, pomimo, ze ustawa jest niezgodna z Konstytucją?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Poczekajmy na pisemny wyrok i uzasadnienie, tej pani co chwile sie jezyk platal wiec trudno powiedziec co miala na mysli.
BubuMale
Posty: 254
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:50

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: BubuMale »

Są niezgodne z konstytucja ALE będą obowiązywały do 30 września 2015. Ciężko to uzasadnienie zrozumieć jednak pojawiła się tam kwestia pierwszego i drugiego kierunku studiów. Drugim kierunkiem nie są studia będące drugimi/kolejnymi tzn. studiujesz rok, rezygnujesz, rekrutujesz się na inne nie kontynuując poprzednich - ja tak to zrozumiałam, mogę się oczywiście mylić.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Czesc traci moc juz teraz, z chwila ogloszenia, czesc za kilka miesiecy, czesc jeszcze pozniej. Naprawde ciezko sie tej pani sluchalo. Poczekajmy, tyle im to zajelo to jeszcze pare godzin nikogo nie zabije.
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

Ja już nic z tego nie rozumiem, pocieszam się jedynie tym, ze może nie zmienią znowu zdania i nie będzie mnie to obowiązywało tak czy inaczej.
Mam nadzieję, że ta pisemna wersja bedzie jaśniejsza.

"Poczekajmy, tyle im to zajelo to jeszcze pare godzin nikogo nie zabije.

randomlogin gdyby nie to że wierzę w obecna interpretację ministerstwa i tym samym w to, że mnie opłaty nie dotyczą, to już bym leżała jeśli nie martwa to na pewno nieprzytomna.
Ostatnio zmieniony 5 cze 2014, o 13:42 przez larissa90, łącznie zmieniany 1 raz.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

I

Art. 99 ust. 1 pkt 1a i 1b oraz ust. 1b, a także art. 170a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, 742 i 1544, z 2013 r. poz. 675, 829, 1588 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 7) są niezgodne z art. 70 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadą poprawnej legislacji wywodzoną z art. 2 Konstytucji.

II

Przepisy wymienione w części I w zakresie, w jakim dotyczą studiowania w latach akademickich do roku akademickiego 2014/2015 włącznie, tracą moc obowiązującą z upływem 30 września 2015 r.

Ponadto postanawia:

na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, z 2000 r. Nr 48, poz. 552 i Nr 53, poz. 638, z 2001 r. Nr 98, poz. 1070, z 2005 r. Nr 169, poz. 1417, z 2009 r. Nr 56, poz. 459 i Nr 178, poz. 1375, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 197, poz. 1307 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654) umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.
Tyle na teraz, pisemne uzasadnienie im zajmie, wiec wracam do nauki na jutrzejszy egzamin.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

larissa90, gdybys miala za cos placic w roku 2014/15 to bys placila, ale jesli wtedy zaczynasz studia, ale placic mialabys i tak pozniej (bo to nie rownolegle/po skonczeniu pierwszych) to nie.

BubuMale, to o czym piszesz to zdaje sie byly propozycje dla ustawodawcy wyjscia z sytuacji, w sensie sugestie zmiany przepisow tak, zeby moglyby uznane za jeszcze konstytucyjne. Poki nic nowego nie bedzie uchwalone, to obowiazuje to, co jest w takim rozumieniu, jak jest - do wlasnie konca wrzesnia 2015, albo do czasu zmiany ustawy, cokolwiek bedzie pierwsze.
tizgane
Posty: 2
Rejestracja: 5 cze 2014, o 09:46

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: tizgane »

Wyrok może sporo namieszać w obecnej sytuacji i sporo zmienić, mimo to rozmawiałem dzisiaj z pracownikami mojego dziekanatu i potwierdzili stanowisko ministerstwa, wg ktorego:

Drugi kierunek studiów stacjonarnych bez wnoszenia opłat, studiują osoby o ile decyzja o przyjęciu na drugi kierunek studiów została wydana przed upływem roku akademickiego 2011/2012 (tj. do dnia 30 września 2012r.). Datą „przyjęcia na studia” jest data wydania ostatecznej decyzji o przyjęciu na studia.
Student pierwszego kierunku studiów stacjonarnych przyjęty na studia po 1 października 2012 r., ma prawo podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych bez wnoszenia opłat z tym, że prawo do ich kontynuowania bez wnoszenia opłat będzie miał wówczas jeśli w poprzednim roku studiów spełnił kryteria do otrzymania stypendium rektora dla najlepszych studentów. Dlatego ci, którzy kształcą się na kolejnym kierunku studiów, muszą pamiętać aby złożyć podanie o ustalenie czy spełniają kryteria do jego otrzymania bez względu na to, czy stypendium to będzie rzeczywiście im przyznane

Największy ambaras w wyroku dotyczył raczej tego drugiego (niepogrubionego). Myślę, że ta korzystna sytuacja osób podlegających stanowi faktycznemu który pogrubiłem nie ulegnie zmianie.
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

randomlogin pisze: gdybys miala za cos placic w roku 2014/15 to bys placila, ale jesli wtedy zaczynasz studia, ale placic mialabys i tak pozniej (bo to nie rownolegle/po skonczeniu pierwszych) to nie.
A to dobrze bo sie już zastanawiałam, czy jeśli sie dostanę w tym roku to nie lepiej mimo wszystko poczekać jeszcze ten jeden rok, zeby wszystko było jasne.
randomlogin pisze: Poki nic nowego nie bedzie uchwalone, to obowiazuje to, co jest w takim rozumieniu, jak jest - do wlasnie konca wrzesnia 2015, albo do czasu zmiany ustawy, cokolwiek bedzie pierwsze.
Na pewno coś wykombinują oby tylko nic gorszego od tego co było teraz.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: KatarzynaZSDM »

Co nam daje decyzja TK?

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

W tym momencie nic. Daje to, ze prawo musi zostac zmienione, i ze musi zostac zmienione w pewnych ograniczonych, narzuconych ramach - ale daje tez czas na przeprowadzenie tych zmian. Jak bedzie pisemne uzasadnienie, to powinno sie dac wiecej powiedziec o tym, jakie mialyby to byc ramy. W kazdym razie samo studiowanie drugiego kierunku nie moze byc traktowane jako wyjatek, niektora usluga edukacyjna, za ktora mozna pobierac oplaty. Tyle udalo mi sie uslyszec pomimo rwacej sie transmisji i nieskladnej mowy sprawozdawcy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości