Sałata kompasowa

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Sałata kompasowa

Post autor: Magnezja »

Dzisiaj mam zdjęcia z natury - cmentarne i trochę nieostre, bo strasznie wiało. W zasadzie wiem, że to sałata, ale też (jak w mleczach) mam mętlik w głowie, jeśli chodzi o szczegóły.

Na stronie Podlaskiego Ogrodu Botanicznego są zdjęcia sałaty kompasowej i jadowitej - bardzo podobne i brak szczegółów pozwalających je odróżnić (poza kolorem, ale to może być zawsze wina balansu bieli w aparacie).
Z kolei Wikipedyczna jadowita ma jeszcze inne liście a kompasowej nie ma w ogóle.

Ja zaś znalazłem na cmentarzu rośliny w dwóch typach, rosną grupkami - jednego bądź drugiego rodzaju. Mam wrażenie, że oba typy mają pionowe liście i ustawiają się prostopadle do słońca. Obie kompasowe?

Poza tym, są takie same - kolczaste łodygi i nerw blaszkowy, gorzki sok mleczny w każdej części rośliny, korzeń.
razem (inne egzemplarze) wielkość roślin nie ma znaczenia - znajdowałem siewki jak i duże, metrowe okazy obu typów


O ile nie zaznaczyłem inaczej, zdjęcia są mojego autorstwa. W imię swobodnego dostępu do wiedzy, zgadzam się na ich dowolne użytkowanie i rozpowszechnianie.
Załączniki
salata-kompasowa.jpg
salata-kompasowa-1.jpg
salata-kompasowa-2.jpg
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Jaka to sałata?

Post autor: DrTrutek »

Wszystko to sałata kompasowa.
Magnezja
Posty: 26
Rejestracja: 7 sie 2013, o 15:32

Re: Jaka to sałata?

Post autor: Magnezja »

Bardzo dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości