Zadanie z genetyki . HELP !

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
ewulka1317
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2014, o 16:35

Zadanie z genetyki . HELP !

Post autor: ewulka1317 »

w wyniku kojarzenia buhaja heterozygotycznego dla genu pewnej choroby z krowami wolnymi od nosicielstwa tego genu , otrzymano 10 córek. Córki te skojarzono wstecznie z ojcem . Jakie były konsekwencje tego kojarzenia! ?
ewulka1317
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2014, o 16:35

Re: Zadanie z genetyki . HELP !

Post autor: ewulka1317 »

chce jeszcze zaznaczyć, że na kole napisałam , ze w wyniku tego kojarzenia po prostu ujawni się choroba , bo pojawi sie homozygota dominujące w wyniku krzyżowania dwoch heterozygot. Ale było źle. Ktos u nas mowił , ze choroba ta ma charakter recesywny. Ale nie rozumiem skąd mam to niby wiedzieć, bo dlaczego nie dominujący ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadanie z genetyki . HELP !

Post autor: malgosi35 »

Bo jeśli jest dominująca to się zawsze ujawni: AA , Aa

Natomiast nosicielstwo wskazuje na recesywne podłoże tej choroby.
Nosiciel ma gen (czynnik chorobowy) ale nie ma objawów choroby

Nosiciel Aa
ewulka1317
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2014, o 16:35

Re: Zadanie z genetyki . HELP !

Post autor: ewulka1317 »

a no tak bo to jest dziedziczenie w typie pisum , a mi sie to pomyliło z cechami sprzezonymi z płcią dziękuje :*

PS. Mam jeszcze 2 pytania:
1) Gen F warunkuje ceche letalną . Podejrzewa sie , że pewnien knur jest jego nosicielem. Jakie metody testowania można wykorzystac , aby stwierdzić czy knur jest, lub nie jest nosicielem tego genu.

2) Dysponując kodującą nicią DNA napisz kodony i antykodony. (wiem, ze to banalne , ale chce sprawdzic, bo słyszłam rózne wersje na cwiczeniach)

DNA: TTA-ACT-CCG-GTA-CTA-ATG-CCA-CCA-AAG-GGA-ATT-AAC-
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości