Konstruowanie tabel i wykresów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: minnie_the_moocher »

Dlaczego w zadaniach dot. konstruowania tabel nie wymaga się nazwania tabeli - nadania tytułu nad tabelą?

Dlaczego w zadaniach dot. konstruowania wykresów nie wymaga się nazwania wykresów - nadania tytułu pod wykresem?

Dlaczego tak jest skoro w pracach dyplomowych czy konkursach pokroju OB nadawanie tytułu tabeli czy wykresowi jest oczywiste i wymagane?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: AnnaWP »

Bo w zadaniu masz jasno określone, jaką tabelę masz narysować.
Każą ci narysować wykres zależności między a a b". Przepisanie tego nad czy pod wykres jest niepotrzebne, bo wykres już jest nazwany w treści zadania.
A w pracy np. na OB nikt nie wie, co tam ma być na wykresie, to ty tworzysz go i wprowadzasz treści. Nie ma nigdzie nazwy, więc należy go nazwać - koniecznie.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: minnie_the_moocher »

Cześć Ania
AnnaW_UO pisze:Bo w zadaniu masz jasno określone, jaką tabelę masz narysować.
Nie rozumiem. W zadaniu są też jest jasno określone
AnnaW_UO pisze:zależności między a a b
- więc po co podpisywać wiadome osie? Po co w ogóle konstruować skoro jest to tak jasno określone jaką tabelę trzeba narysować?
AnnaW_UO pisze:A w pracy np. na OB nikt nie wie, co tam ma być na wykresie, to ty tworzysz go i wprowadzasz treści.
Jeśli wykres ma podpisane osie to jak można nie wiedzieć co on przedstawia? Bądź jeśli tabela jest dobrze wypełniona to jak można nie wiedzieć co ona przedstawia? A jednak tytuł się daje.

Wykres jest już nazwany w treści zadania. Tak samo są nazwane zależności które się na nim umieszcza. Tak samo - ogólnie - dane które się na nim umieszcza [np. w postaci tabeli]. Zależności podane w zadaniu - wprowadza się. Dane podane w zadaniu - wprowadza się. Tytuł podany w zadaniu - nie wprowadza się.

Czy nie jest to niekonsekwencja? Brak precyzji? Czy jeśli fragment rozwiązania jest oczywisty - czy można go pomijać? Czy dla wszystkich dany fragment jest tak samo oczywisty? Czy jesteśmy pewni, że nie będzie chociaż jednej osoby, która nie byłaby w stanie podpisać prawidłowo wykresu bądź tabeli?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: AnnaWP »

minnie_the_moocher pisze:Cześć Ania
AnnaW_UO napisał(a):
Bo w zadaniu masz jasno określone, jaką tabelę masz narysować.
Nie rozumiem. W zadaniu są też jest jasno określone
A co ja napisałam?
Tak - w zadaniu jest określone, jaką tabelę czy wykres masz narysować.
minnie_the_moocher pisze:AnnaW_UO napisał(a):
zależności między a a b
- więc po co podpisywać wiadome osie? Po co w ogóle konstruować skoro jest to tak jasno określone jaką tabelę trzeba narysować?
Bo tu możesz się pomylić, po drugie - czasem można nazwać osi na dwa sposoby. Zatem, pomimo że wiemy, co jest w tabeli, osi ZAWSZE muszą być nazwane, aby móc odczytać wykres.
minnie_the_moocher pisze:AnnaW_UO napisał(a):
A w pracy np. na OB nikt nie wie, co tam ma być na wykresie, to ty tworzysz go i wprowadzasz treści.
Jeśli wykres ma podpisane osie to jak można nie wiedzieć co on przedstawia? Bądź jeśli tabela jest dobrze wypełniona to jak można nie wiedzieć co ona przedstawia? A jednak tytuł się daje.
Nie - na osi piszę czas albo natężenie światła", a nazwa wykresu może być - przy tych osiach - zmiana natężenia światła w wydzielonych jednostkach czasu.
Nie to samo, prawda?

Ale jeżeli w zadaniu nazwiesz wykres, to i tak jest dobrze
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: minnie_the_moocher »

AnnaW_UO pisze:A co ja napisałam?
Tak - w zadaniu jest określone, jaką tabelę czy wykres masz narysować.
Po Nie rozumiem. W zadaniu są też jest jasno określone następną cześcią wypowiedzi jest Twój cytat.
AnnaW_UO pisze:Bo tu możesz się pomylić, po drugie - czasem można nazwać osi na dwa sposoby. Zatem, pomimo że wiemy, co jest w tabeli, osi ZAWSZE muszą być nazwane, aby móc odczytać wykres.
Myślę, że wszędzie można się pomylić. Nie trzeba na to przyzwolenia
Jeśli wiemy jakie dane są w tabeli myślę że byłbym w stanie dopasować o którą zależność chodzi przy danej osi. Oczywiście nie jest to praktyczne. Nie jest to czytelne. Ale nadal w gruncie rzeczy oczywiste.
AnnaW_UO pisze:Nie - na osi piszę czas albo natężenie światła", a nazwa wykresu może być - przy tych osiach - zmiana natężenia światła w wydzielonych jednostkach czasu.
Nie to samo, prawda?
Ale nazwa do tego wykresu nie może być taka - zdolność do rozrodu słoni azjatyckich w zależności od wielkości ich uszu. Po prostu - aby mówić o oczywistej nazwie - musi się ona pojawić, nie tak? Skoro jej nie ma - jest to wykres bez nazwy.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: AnnaWP »

Ale jeżeli pisze ci w zadaniu narysuj wykres zależności A od B", to bez sensu jest pisać to samo słowo w słowo. Dlatego nie wymaga się tego.
A w pracy nie masz polecenia, nigdzie nikt nie wyznaczył, co masz narysować.

Słowem - polecenie zawiera w sobie nazwę wykresu, dlatego może jej nie być pod wykresem. Jeżeli nie ma polecenia, nie ma nigdzie nazwy, należy ją wpisać.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: minnie_the_moocher »

Według mnie.

Nie zgadzamy się ideowo Anna.

Polecenie zawiera w sobie nazwę wykresu bądź tabeli. Oczywiste. Według mnie polecenie nie jest jego rozwiązaniem. Dlatego nie traktuję tego jako oczywiste.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: Giardia Lamblia »

minnie_the_moocher pisze:Jeśli wiemy jakie dane są w tabeli myślę że byłbym w stanie dopasować o którą zależność chodzi przy danej osi. Oczywiście nie jest to praktyczne. Nie jest to czytelne. Ale nadal w gruncie rzeczy oczywiste.
W pracy nie chodzi o to, żeby czytający główkował co autor miał na myśli. Taka praca będzie, za przeproszeniem, do dupy. Przy którejś z kolei niejasnej na pierwszy rzut oka tabeli rzucisz pracę w kąt i nie będziesz jej dalej czytać - szkoda czasu.

Dlaczego podpisywanie osi jest ważne? Ano bo tabela wcale nie musi być dokładnie w tym miejscu, w jakim jest tekst na dany temat. Możesz dać tabelę jako załącznik i już się robi problem, prawda? W takim wypadku również tytuł jest bardzo istotny.

Upieranie się, że wszystko można jest niepraktyczne. Jasne, że można, ale po co? Dość nam już w życiu rzucają kłód pod nogi
minnie_the_moocher pisze:Według mnie polecenie nie jest jego rozwiązaniem.
Na maturze owszem, jest - zawiera w sobie wszystkie niezbędne dane do sformułowania rozwiązania. Tabela jest więc parafrazą polecenia. Nie w tym rzecz.

Tutaj rzeczywiście chodzi o jednoznaczność. W różnego rodzaju pracach nie jest jednoznaczne, czy dana tabela dotyczy tekstu pod którym się znajduje. Na maturze jest to jednoznaczne.

Rozumiem jednak o co Ci chodzi - o dokładność. Jak podpiszesz na maturze tabelę nic złego się nie stanie. Jak nie podpiszesz również. Natomiast niepodpisanie tabeli w jakimś opracowaniu/pracy/książce może skutkować zirytowanym czytelnikiem.

Matura to nie jest idealny odnośnik jak postępować w życiu ]
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: minnie_the_moocher »

Giardia Lamblia pisze:W pracy nie chodzi o to, żeby czytający główkował co autor miał na myśli. Taka praca będzie, za przeproszeniem, do dupy. Przy którejś z kolei niejasnej na pierwszy rzut oka tabeli rzucisz pracę w kąt i nie będziesz jej dalej czytać - szkoda czasu.
Można znaleźć dużo zadań, gdzie autorzy umieszczają w nich niestaranne tabele - bez jednostek, lub podpisują osie w sposób niejasny - tutaj moja pani od biologii stwierdziła, że po to nie są zbyt łatwe, żeby uczeń nad nimi główkował. A myślałem, że zasady tworzenia tabel są takie same we wszystkich przypadkach.
Giardia Lamblia pisze:Matura to nie jest idealny odnośnik jak postępować w życiu ]
Po co tracimy czas na coś co jest oderwane od życia w takim razie?
Ogólnie też rozumiem, że podlega to wszystko pewnym zasadom.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Konstruowanie tabel i wykresów

Post autor: Giardia Lamblia »

minnie_the_moocher pisze:Można znaleźć dużo zadań, gdzie autorzy umieszczają w nich niestaranne tabele - bez jednostek, lub podpisują osie w sposób niejasny - tutaj moja pani od biologii stwierdziła, że po to nie są zbyt łatwe, żeby uczeń nad nimi główkował. A myślałem, że zasady tworzenia tabel są takie same we wszystkich przypadkach.
Możemy tylko zgadywać, bo to autor jest jedyną osobą która wie. Biorąc pod uwagę z czym się spotykam na co dzień (np. niestaranne slajdy, czy też brzydkie tabelki/wykresy w podręcznikach) uzasadnione jest stwierdzenie, że tego typu tabelki w zadaniach są tworzone w pośpiechu lub po prostu od niechcenia. Na zasadzie mam jakiś pomysł, ale nie mam chęci go doprowadzić do ładu". Dodatkowo należy pamiętać, że autor zadania mógł tabelkę np. napisać na kartce a ktoś inny zajął się jej przekładem na wersję elektroniczną - chociażby kompletny laik. Widać tego przykłady również w tak popularnych książkach jak Anatomia Bochenka, gdzie strzałki z podpisami na rysunku zamieniły się stronami i ogólnie nic nie wskazują .
minnie_the_moocher pisze:Po co tracimy czas na coś co jest oderwane od życia w takim razie?
Cóż, jakoś trzeba sprawdzić co człowiek umie w wieku tych 18/19 lat. Egzamin idealny nie istnieje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości