Biotechnologia 2014/15 - UJ

Opinie o uczelniach o kierunku biotechnologii. Dyskusje na temat etyki w zawodzie oraz pomoc w wyborze kierunku zawodowego. Wykaz publikacji niezbędnych do nauki biotechnologii.
Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan »

A zatem zakładam nowy temat . Jakie wrażenia po maturach? Już za tydzień wyniki.
Zdawałam rozszerzoną biologię i chemię. Staram się nie myśleć jeszcze o wynikach, uważam, że poszło mi całkiem nieźle, no ale. Niezbadane są przecież wyroki egzaminatorów, może być różnie, dlatego nie chcę być zbyt optymistyczna. Mam wielką nadzieję dostać się na biotech na UJ. Skłonił mnie ranking w Internecie, gdzie właśnie UJ miał najwyższą możliwą ocenę jeśli chodzi o nauczanie biotechnologii. Fakt, nie ma tytułu inżyniera, ale moim marzeniem jest raczej praca naukowa, aniżeli w przemyśle, ogólnie z ukierunkowaniem na biotechnologię medyczną lub biologię molekularną. Aczkolwiek sama nie wiem jak to jest z pracą po tym kierunku, jedni mówią, że jest przyszłościowy i dynamicznie się rozwija ta dziedzina, inni z kolei, że Polska jest pod tym względem zacofana i nie ma zapotrzebowania na biotechnologów w takim stopniu jak na zachodzie.
Moim planem B jest chemia (też UJ). Koleżanki robiły oczy jak 5 zł kiedy mówiłam im, że tylko Kraków wchodzi w grę i tylko na UJ składam podania. Uważają, że to zbyt duże ryzyko, same składają do miliarda różnych uczelni w różnych miastach Polski. Wy też tak sądzicie? Osobiście myślę, że to nie jest takie duże ryzyko, biotechnologia to nie medycyna, progi owszem były dość wysokie w poprzednich latach, ale nie przeraźliwie, na chemię jeszcze niższe. Choć gdyby poszło mi bardzo kiepsko (oby nie), to pewnie złożę na inne uczelnie.
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 »

Hej Ja zdawałam matmę i chemię, też myślę, że poszło ok, ale zobaczymy za tydzień.
Poza UJ, składam też na UAM i UWr, no i na technologię chemiczną na PW. Najbardziej liczę na UJ i UWr, jednak zdecydowanie wolałabym Kraków (mam tam bliżej, jest też trochę znajomych). Co do pracy - też się sporo naczytałam, że jej po prostu nie ma, ale (nie chciałabym robić żadnej reklamy) ostatnio przeglądałam jakieś badanie losów absolwentów UJ i przy WBBiB odsetek absolwentów nieaktywnych zawodowo wynosił 0% :O I chyba ok 65% deklarowało, że pracuje w zawodzie. Wydaje mi się to trochę dziwne, czyżby serio pracodawcy bili się o absolwentów biotechu na UJ? (Jakoś za pięknie mi to brzmi )

Jeśli chodzi o Ciebie- jeśli czujesz, że matura dobrze Ci poszła, to nie sądzę, żeby składanie tylko na UJ było jakimś wielkim ryzykiem. W tym roku zwiększyli limit na biotechnologię, a na chemię próg nie jest wysoki (chociaż znajoma tam studiuje i mówiła, że o wiele łatwiej jest się dostać niż utrzymać). W razie czego, po wynikach jest jeszcze trochę czasu na ew. rejestrację gdzie indziej, ale mam nadzieję, że zobaczymy się w październiku na biotechu
Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan »

Cóż. W Polsce faktycznie spotkałam się nawet z opiniami w stylu biotechnologia - fabryka bezrobotnych". Jednak faktem jest, że za granicą ta dziedzina rozwija się błyskawicznie, a prognozy mówią, że zapotrzebowanie jeszcze będzie rosło.
Warunek jest jednak wszędzie ten sam: trzeba być dobrym w tym co się robi, poszerzać wiedzę, uczestniczyć w dodatkowych kursach, stażach, wymianach itd. Także w Polsce te reguły zdają się być uzasadnione, nawet szczególnie. Znam nawet jedną dziewczynę, absolwentkę biotechnologii, która podobno pracę w zawodzie znalazła natychmiast. W Polsce. Przez te 5 lat być może wiele się jeszcze zmieni .
Gdybym jednak poszła na chemię, nie byłabym zbyt zadowolona. Co prawda bardzo mnie to kręci, nie boję się więc, że kierunek by mnie nie zainteresował. Po prostu znam rzeszę chemików, którzy nie mogą znaleźć pracy nawet w szkole, żyją z dawania korków. Mimo wszystko utrzymać się z tego jest bardzo ciężko.
Zastanowię się, czy nie złożyć jeszcze na farmację, ale to chyba marny pomysł. Kiedy się nie dostanę na biotechnologię, to na farmację tym bardziej.
Awatar użytkownika
kokardka
Posty: 1964
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 17:10

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: kokardka »

Jeżeli chodzi o chemię na UJ to nie macie się czego obawiać, z tego co kojarzę w ubiegłym roku przyjęli wszystkich który się zarejestrowali
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 »

Ja uwielbiam chemię, biologii generalnie nie znoszę, poza tą, która jest na biotechu (geny i białka, to jest to , na systematyce czy anatomii chyba bym nie wytrzymała). Bardzo chętnie poszłabym na chemię, ale trochę obawiałabym się tej uniwersyteckiej - zdecydowałabym się raczej na technologię chemiczną na PW, ale niespecjalnie podobają mi się tamte specjalności. Poza tym, technologia chem. wydaje mi się mniej ciekawa niż biotechnologia, więc zaryzykuję.

Myślę jeszcze o ew. studiowaniu chemii jako drugiego kierunku za rok albo dwa, ale nie będę aż tak wybiegać w przyszłość, na razie zobaczę jak mi się będzie studiowało biotechnologię (jeśli się oczywiście uda, mam nadzieję )

Morrrigan, z którego regionu Polski jesteś? I co myślisz o ew. wyjeździe za granicę po studiach, wolałabyś zostać w kraju czy może Cię to nie przeraża?
Awatar użytkownika
aisling
Posty: 12
Rejestracja: 3 lut 2014, o 18:03

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: aisling »

To ja się może podepnę. Również składam papiery na biotechnologię, ale na UWMie. I tak naprawdę bardziej wolałabym wybrać się jednak na technologię chemiczną, z racji mojego nielubienia biologii (a raczej sporej części jej działów), ale niestety, Olsztyn tego nie oferuje.
Niby wybrałam już tę biotechnologię, wpłaciłam opłatę rekrutacyjną, ale im dłużej siedzę tutaj, tym bardziej zaczynam się zniechęcać. Chyba trafiłam na same negatywne opinie, według których szanse na znalezienie dobrej pracy są minimalne. lt
Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan »

Ja opłatę wniosę chyba dopiero podczas rejestracji.

Jestem z Małopolski, 40 km od Krakowa. Tam też mieszka mój brat i chłopak, znamy to miasto od podszewki, dlatego się tak go uczepiłam. Po prostu łatwiej będzie mi znaleźć mieszkanie. Przy okazji: jeśli ktoś z Was też udaje się na studia do Krakowa (czy też gdzie indziej) i będziecie mieć problem z kompanią do wspólnego mieszkania, można też przedyskutować ten temat .

Wyjazd mnie nie przeraża, przynajmniej teraz. Gdybym zaczepiła się w Polsce - byłoby super, ale jeśli nie, to trudno . Staram się tym przesadnie nie martwić, dopiero zacznę studia i wezmę los w swoje ręce. Oczywiście przejmuję się tym, czy znajdę pracę, ale wychodzę z założenia, że wszystko w moich rękach. Marzy mi się wyjazd na Erasmusa .

Rozważę jeszcze rejestrację na biotechnologię na PK, ale tam ponoć jest dosyć cienko. Poza tym to polibuda, uczelnia techniczna ukierunkowana na przemysł, co jak już wspomniałam nie kręci mnie przesadnie. Technologię chemiczną też kiedyś rozważałam, ale po zgłębieniu tematu stwierdzam, że to też nie dla mnie. Zależy mi, aby dobrze wybrać, biotechnologię na UJ wszyscy chwalą, sam kierunek wydaje się być ciekawy i przyszłościowy, i też można powiedzieć, że niejedno ma imię".
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Xerdox »

Biotechnologia jako ciekawy kierunek? Tak! Przyszłościowy? Nie! Przynajmniej nie w Polsce. Tutaj nikt za bardzo nie prowadzi badań biotechnologicznych, co skutkuje dużym bezrobociem.

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 »

Xerdox, badań biotechnologicznych może się i nie prowadzi, ale jest w Polsce trochę całkiem fajnych firm, w których chętnie bym popracowała

No ale prawda jest taka, że jest więcej absolwentów biotechu niż miejsc pracy dla nich
Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan »

Xerdox, kochany, sformułowanie kierunek przyszłościowy nie oznacza, że po jego ukończeniu pracodawcy będą się bić o absolwenta. Nie sugeruje łatwości zdobycia zatrudnienia. To po prostu oznacza, że dziedzina nauki jaką się na nim zgłębia dynamicznie się rozwija. W Polsce słabo to widać, bo, mówiąc krótko, nasz kraj jest biedny i nie jest w stanie finansować drogich badań, sprzętów itp. Ale to nie oznacza, że to się kiedyś nie zmieni . Tak wiem, od lat nas raczą optymistycznymi prognozami, że za 5 lat będzie wielkie zapotrzebowanie na biotechnologów, tak wielkie, że braknie absolwentów. Nie łudzę się, że będzie nawet w połowie tak rajsko jak niektórzy prognozują. Ale przecież zawsze można wyjechać . A za granicą dobrego fachowca w tej dziedzinie wezmą z pocałowaniem ręki, przynajmniej w niektórych krajach.
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Xerdox »

Masz rację, ale z tym brakiem biotechnologów na rynku pracy poleciałaś po całości
Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan »

Niektórzy naprawdę tak uważają

Poza tym, umówmy się. biotechnologia mimo wszystko jest lepszym i bardziej odpowiedzialnym wyborem, niż takie zarządzanie albo europeistyka na przykład. Nie umniejszając tym kierunkom.
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 »

Orientuje się ktoś, jaki był próg w tamtym roku?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość