fotosynteza a oddychanie

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

fotosynteza a oddychanie

Post autor: Asia09091996 »

Mam takie zadanie: wyjaśnij, który proces fotosynteza czy oddychanie tlenowe jest starszy ewolucyjnie? Nie wiem jak się za niego zabrać. Ktoś mam może jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: fotosynteza a oddychanie

Post autor: Xerdox »

Skąd masz takie pytanie? Jest ono dość ciekawe. Osobiście stawiałbym na oddychanie, bo jednak produkcja ATP jest dość istotna by coś uznać za żywe (zwierzęta nie przeprowadzają fotosyntezy, a oddychać muszą). Teoria endosymbiozy wyjaśnia pochodzenie chloroplastów u roślin, ale nawet one musiały wcześniej oddychać.

Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: fotosynteza a oddychanie

Post autor: Alra »

A ja bym stawiała na fotosyntezę - gdy jeszcze owy proces nie zachodził, atmosfera ziemska była pozbawiona tlenu, toteż oddychanie tlenowe nie było możliwe.
Awatar użytkownika
Xerdox
Posty: 158
Rejestracja: 23 lis 2012, o 20:45

Re: fotosynteza a oddychanie

Post autor: Xerdox »

Fakt, moje niedopatrzenie. Tak to jest jak się na szybko coś czyta i jednocześnie robi milion innych rzeczy Oddychanie tlenowe też bym umiejscowił po fotosyntezie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: fotosynteza a oddychanie

Post autor: AnnaWP »

Oddychanie tlenowe po fotosyntezie, a oddychanie beztlenowe na samym początku - było najstarsze.
Asia09091996
Posty: 32
Rejestracja: 7 cze 2014, o 08:44

Re: fotosynteza a oddychanie

Post autor: Asia09091996 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi -)
Xerdox pisze:Skąd masz takie pytanie? Jest ono dość ciekawe.

To pytanie razem z pakietem innych dostałam od mojej nauczycielki biologii. Niestety nie robimy wszystkich na lekcji, a z tym miałam duży problem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości