Jaka kolejność składników ?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
novator1
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2014, o 08:04

Jaka kolejność składników ?

Post autor: novator1 »

Kochani, czy jest jakaś procedura kolejności mieszania składników, aby uzyskać roztwór do trawienia tytanu ? Trawienie tytanu i jego stopów odbywa się w 10% kwasie fluorowodorowym (skład: 10 ml HNO3 + 20ml HF + 20 ml gliceryny). Chcę wykorzystać tytan w moich pracach.

Dawni temu chodziłem do chemika ale czas robi swoje.
Jeśli można, to proszę o poradę.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Jaka kolejność składników ?

Post autor: Adax82 »

novator1,
A miałeś do czynienia z HF ? Paskudny kwas! Opary żrące i trujące, ewentualne oparzenie goją się niezwykle trudno.
Co do kolejności mieszania: wlewałbym ciecz gęstszą do lżejszej czyli najpierw HF, potem HNO3, a na koniec glicerynę, oczywiście mieszając cały czas.
novator1
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2014, o 08:04

Re: Jaka kolejność składników ?

Post autor: novator1 »

Z HF akurat nie, ale zasady BHP z ćwiczeń laboratoryjnych w chemiku raczej pamiętam. Mam zresztą małe dygestorium własnej roboty. Rękawice, fartuch, okulary, przyłbica z pleksi itp.
Chodziło mi raczej o procedurę kolejności, co ogólnie podałeś.

Znajoma jubiler robiąca w tytanie biżuterię, używa solnego ale mówi, że czarne tlenki jej się szybko ujawniają i musi dużo czasu poświęcić na czyszczenie.
Będę jeszcze tytan anodował prądem dla uzyskania kolorów, ale to już robiłem w ortofosforowym, choć można i colą.
Dziękuję za podpowiedź .

Pozdrawiam Witold.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość