Biologia na Uniwersytecie Opolskim

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Biologia na Uniwersytecie Opolskim

Post autor: AnnaWP »

Może niewiele osób wie o tym, że Uniwersytet Opolski od pewnego czasu prowadzi również kierunki biologiczne. W tym roku nabór dotyczy specjalności biologia podstawowa i biologia eksperymentalna, specjalność przyroda nie zostanie najprawdopodobniej uruchomiona z powodu małego zainteresowania.
Oczywiście jest baza noclegowa dla dojeżdżających z daleka.
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Re: Biologia na Uniwersytecie Opolskim

Post autor: MalaPanda »

Oooo! Właśnie takiego tematu szukałam.

Przepraszam, ale niestety jestem kompletnie zielona w tym temacie, więc proszę o wyjaśnienie wszystkiego jak chłopu na miedzy.

Studiuję biotechnologię, pierwszy rok, jednak od drugiego roku chciałabym rozpocząć studia na kierunku biologii eksperymentalnej, w Opolu, jako na drugim kierunku.

1) Czy Katedra Biosystematyki prowadzi studia zaoczne? (niestety nie umiałam znaleźć ewentualnego planu zajęć, terminów zjazdu na stronie, więc nie byłam pewna). Bo rozumiem, że decydując się na drugi kierunek trzeba rozpocząć go w trybie zaocznym, prawda?

2) Czy po biologii eksperymentalnej w Opolu można nadal kształcić się w tym kierunku, tj. magisterium i doktorat również obejmuje biologię eksperymentalną, a nie tylko biologię jako taką?

3) Czy na biologii eksperymentalnej mogę liczyć na dużo praktycznej wiedzy? Niestety jeszcze nie wiem, co począć ze swoją nędzną egzystencją, a wymyśliłam sobie, że przedmioty na biologii eksperymentalnej pomogą mi trochę ugryźć biotechnologię od strony praktycznej, chodzi o rzeczy typu badanie krwi, więcej pracy z mikroskopami, trochę fizjologii roślin i takie tam zboczenia biologiczne.

4) No i wreszcie: Jak jest? Czy polecacie taki kierunek studiów? Czy wyjątkowo trudno zdać u dr. Z.?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia na Uniwersytecie Opolskim

Post autor: AnnaWP »

1. Tu mnie zabiłaś.
Nie, w zasadzie od lat nie ma chętnych na studia zaoczne i nie są uruchamiane. Nie dla zasady, ale z powodu braku zgłoszeń.
Wydaje mi się jednak, że można rozpocząć studia na drugim kierunku dziennym i je opłacać, ale najlepiej odpowie na to pytanie dziekanat.

2. Tak, w chwili obecnej są studia magisterskie na kierunku biologia eksperymentalna. Doktorat jest trochę inny, realizuje się pewne przedmioty kanonu, ale przede wszystkim zajmuje się własną pracą badawczą w wybranym temacie, więc podziału jako takiego nie ma, ale praktycznie jest.

3. Dużo to pojęcie względne. Z tego co wiem paski do badań moczu i krwi leżą w szafce (współdzielimy zaplecze i salę z fizjologii roślin i zwierząt), a wiem od studentów że kłuli się w palce. Fizjologia roślin robiona jest na licencjacie na pewno - bo to mój przedmiot od niedawna. Co do fizjologii roślin to dopiero uzupełniamy laboratorium i przyznaję, że nie mamy zbyt wielu nowoczesnych urządzeń, ale wiele eksperymentów można przeprowadzić i co tydzień zakładamy jakiś eksperyment. Jest również mikroskopia, to również trochę moja działka więc powiem co ja robię z nimi: poza laboratorium z biologii komórki, które głównie opiera się na mikroskopii, robimy przedmiot fakultatywny z technik badawczych, a tam trochę znowu mikroskopii, w tym fluorescencja, polaryzacja i kontrast fazowy. Pokazuję też technikę eponową do mikroskopii elektronowej (trochę zmodyfikowaną, bo nasza jest i tak do mikroskopii świetlnej, ale różnice są znikome).

4. Nie ma kierunku, który daje gwarancję zatrudnienia. Za to na każdym osoba zdeterminowana może zdobyć wiele wiedzy i rozwijać się. To leży przede wszystkim po stronie studenta, a nie kierunku. Myślę że to niezły kierunek.
A u dr Z. ci, którzy się uczą zdają, bez obaw
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Re: Biologia na Uniwersytecie Opolskim

Post autor: MalaPanda »

Dziękuję bardzo za wyczerpanie tematu. :)

Myślę, że jeśli dziekanat rozwieje moje wątpliwości odnośnie trybu studiowania, to się zdecyduje.) Zależy też od przepisów/ ilości zajęć - raczej jestem tym gatunkiem na wyginięciu, który chodzi na wszystkie przedmioty i wszystkie wykłady, a nie chciałabym musieć wybierać między zajęciami i kierunkami.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie )
MalaPanda
Posty: 24
Rejestracja: 25 sie 2013, o 11:40

Re: Biologia na Uniwersytecie Opolskim

Post autor: MalaPanda »

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany w temacie: drugi kierunek można studiować w trybie dziennym. Jeśli jakieś zajęcia się kłócą - piszemy ładne pisemko do Dziekana z prośbą o indywidualną organizację roku, odprawiamy piękną pielgrzymkę do wykładowców, z którymi zajęcia mamy w terminie innych zajęć, zdobywamy od nich autograf potwierdzający ustalenie innej daty zajęć lub innej formy zaliczenia.

Mało biologicznie, ale może akurat ktoś potrzebowałby takiej informacji. Niestety, mam wrażenie, że jestem swoistym królikiem doświadczalnym, więc przekazuję swoją wiedzę przyszłym zainteresowanym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości