fluorescencja czasteczek

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
GodLike
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 09:39

fluorescencja czasteczek

Post autor: GodLike »

mam problem ostatnio na laborkach z fizy mielismy spektrofluorymetrie i dostalismy kozackie zadanie domowe, ktorego nie moge rozgrysc. jesli ktos jest specem od spektroskopii lub optyki bardzo prosze o pomoc oto one:

1) dlaczego probka bardziej stezona emituje mniej swiatla?
2) dlaczego widmo emisji probki bardziej stezonej jest przesuniete (na wykresie) w kierunku swiatla o wiekszej dlugosci fali (czerwonego)?
3) jakie urzadzenia sluza do wytwarzania swiatla monochromatycznego i ktore sa najdokladniejsze?

z gory dzieki pozdrawiam
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: fluorescencja czasteczek

Post autor: yeast »

1) Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że może to być związane z tym, że cząsteczki zaczynają oddziaływać bezpośrednio z sobą i przekazywać energię w sposób bezpromienisty. Tym niemniej zachodzi to chyba tylko przy dość dużych stężeniach (w badaniach biologicznych raczej bada się fluorescencję w zakresie stężeń, gdzie emisja rośnie ze stężeniem)
2) myślę, że to wiąże się z 1) (cząsteczki pochłaniają promieniowanie emitwane przez inne cząsteczki i część z energii jest tracona, więc końcowo emitowana fala ma niższą energię - większą długość)
3) monochromatoryP Najprostszym jest pryzmat, można pewnie też używać monochromatycznych laserów albo jakiś filtrów
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość