ŚUM lek-dent - wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

ŚUM lek-dent - wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: mrsdavis »

Anatomia (I i II semestr)
Na zajęcia potrzebny będzie fartuch. Zwykły, zapinany z przodu, najlepiej z długim rękawem, choć przymusu nie ma. W Zabrzu nie korzystamy z czepków na głowę czy fartuchów wiązanych z tyłu, aczkolwiek kogoś w takim stroju również nie wyrzucono by z prosektorium.
Preparatów nie ma się co bać, nawet dość wrażliwi ludzie nie mdleli ani nie rezygnowali ze studiów z ich powodu. Widok nie jest tak drastyczny, jak wydaje się kandydatom.
Atlas można kupić wedle uznania. Ja osobiście mogę odradzić atlas Gilroy, natomiast doradzić jakiś atlas fotograficzny, ale to wybór każdego. Przypominam, że stomatologia uczy się tylko po polsku, zatem atlas z polskim nazewnictwem jest lepszy.
Co do reszty książek- osobiście korzystałam z Narkiewicza. Inni czytali także Pituchową, w porywach Bochenka. Moim zdaniem właśnie Narkiewicz jest napisany dość przystępnie, chyba że ktoś woli uczyć się z tekstów krótkich, tudzież wyszczególnionych punktów- wtedy przydaje się Skawina. Konkretne wytyczne co do piśmiennictwa zależą konkretnie od asystenta.
Jeżeli chodzi o system zaliczania, co jakieś 2-3 tygodnie mamy szpilki. Ze wszystkich szpilek w całym roku należy zdobyć 70% punktów, aby uniknąć tzw. ścieżki, czyli egzaminu praktycznego. Egzamin teoretyczny można pisać, gdy zda się wszystkie cząstkowe tematy u swojego asystenta. Sam test posiada pytania powtarzające się z pytaniami z zeszłych lat, a banki są ogólnie dostępne.

Histologia (I i II semestr)
Na zajęcia należy uczyć się ze skryptu katedry. Dokładnie uczyć. Każdy jest odpytywany przez swojego asystenta (ustnie/ krótkie teściki)- w pierwszym semestrze co tydzień, w drugiem- co dwa tygodnie. Równocześnie odbywają się wykłady z embriologii, z których pytania także pojawiają się na egzaminie.
Fartuch nie jest potrzebny, za to trzeba zaopatrzyć się w zeszyt z gładkimi kartkami i kredki. Na egzaminie praktycznym można mieć ten zeszyt ze sobą, więc warto przykładać się do rysowania preparatów i opisywania szczegółów.

Biologia (I semestr)
Tutaj również potrzebne są kredki i gładki zeszyt oraz konieczny jest fartuch. Co tydzień odbywa się zaliczenie z kolejnej partii parazytów (z Kadłubowskiego) oraz na późniejszych ćwiczeniach z genetyki (z Drewy). Polecam wykłady, ponieważ sporo pytań z nich pojawiło się na naszym egzaminie, a były dość znośne.

Łacina (I i II semestr)
Potrzebny jest podręcznik i ćwiczenia oraz zeszyt. Nie idąc z Panią prowadzącą na wojnę, ma się spokój i przyjemne zajęcia.

Angielski (I i II semestr)
Książka nie jest potrzebna, dostajemy kserówki. Są dwie Panie prowadzące- jedna przemiła i do rany przyłóż, druga już nie

Biostatystyka i informatyka (I semestr)
Jeżeli chodzi o biostatystykę- zadania, zadania, zadania. Informatyka jest przyjemna. Wystarczy napisać dwa sprawdziany i zrobić prezentację zaliczeniową. Zajęcia z tych dwóch przedmiotów, które posiadają jeden wpis do indeksu, odbywają się naprzemiennie co dwa tygodnie.

Zdrowie publiczne i stomatologia społeczna (I semestr)
Zaliczenia odbywają się na zasadzie robienia prezentacji na każde z ćwiczeń. Tematy są publikowane na stronie katedry. Polecam przykładać się do ich wykonywania, gdyż średnia co najmniej 4,75 zwalnia z egzaminu i zaliczenia. Polecam również chodzić na wykłady, gdyż w momencie, gdy prowadzący nie zastaje nikogo w auli, tudzież są to tylko 3 osoby, nie jest zadowolony na ćwiczeniach i rzutuje to na oceny.

Chemia (I semestr)
Co tydzień zajęcia zaczynają się od wejściówki. Aby się do niej przygotować, trzeba koniecznie wyposażyć się w dwa skrypty katedry- wykłady + ćwiczenia. Z ćwiczeń dodatkowo korzysta się w laboratorium. Fartuch jest oczywiście konieczny.
W semestrze odbywają się dwa kolosy- jeden z zadań, drugi z teorii. W momencie, gdy student osiąga średnią 4,5 z kolosów i wejściówek, ma szansę na przedtermin egzaminu.

Biofizyka (I semestr)
Nie taka straszna, jak wszyscy twierdzą! Wymagany jest fartuch i wiedza na cotygodniowe kartkówki.
Zajęcia wyglądają tak: wchodzimy, siadamy w ławkach, piszemy kartkówkę z tematu, który będziemy realizować w tym dniu, oddajemy sprawozdania z zeszłego tygodnia prowadzącemu, przeprowadzamy pomiary, idziemy do domu i piszemy nowe sprawozdanie
Według mnie to najlepiej zorganizowana katedra. W gablotce wiszą informacje dotyczące tematów i piśmiennictwa- wyszczególnione są strony i rozdziały, które należy umieć.
Egzamin obejmuje treści z wykładów oraz ćwiczeń i jest ustny.

Socjologia medycyny (II semestr)
Obecność na wykładach pomaga w zdobyciu lepszej oceny, podobnie jak aktywność na zajęciach. Ogólnie jest ich tylko parę w II semestrze, a na jedne z nich należy przygotować prezentację zaliczeniową. Piszemy także jedną kartkówkę, z której ocena wpływa na ocenę końcową.

Protetyka (I semestr)
Mydło, mydło, mydło, wosk. Potrzebny jest fartuch, buty zmienne, blok techniczny, linijka, ołówek, kostki mydła. Polecam dorwać gdzieś Krocina „Modelarstwo i rysunek w protetyce stomatologicznej”. Dwie-trzy kartkówki w ciągu roku, czasem pytanie na widzimisię prowadzącej. Przedmiot na zaliczenie, kontynuowany w przyszłych latach.

Materiałoznawstwo (II i III semestr)
Przyjemny przedmiot, w końcu jest okazja zrobić coś praktycznego (i niekoniecznie z mydłem). Przedmiot kontynuowany na II roku, zatem wystarczy zaliczać wejściówki. Polecam uczyć się z „Materiałów stomatologicznych” Powers, Wataha + prezentacji z ćwiczeń.
Fartuch i buty zmienne wymagane.

Pierwsza pomoc (II semestr)
Dość ciekawe i przede wszystkim krótkie wykłady, z których wiedza przydaje się na egzaminie. Każda grupa przygotowuje jedne z zajęć- najczęściej prezentację na wymyślony temat. Reszta ćwiczeń jest praktyczna, można się czegoś rzeczywiście dowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 19:20 przez mrsdavis, łącznie zmieniany 1 raz.
bialaroza
Posty: 274
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 15:54

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: bialaroza »

powielam:D na czym polega protetyka na I roku ? czy ten przedmiot jest ciężki do zaliczenia? jak jest z materiałoznawstwem?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: mrsdavis »

bialaroza pisze:na czym polega protetyka na I roku ?
Na protetykę przychodzimy, zmieniamy butki, ubieramy fartuszki i na pierwszych zajęciach rysujemy zęby w różnych rzutach. Następnie, po jakichś czterech tygodniach, gdy wszystkie zęby są już narysowane (siekacze, kieł, przedtrzonowiec, trzonowiec), przystępujemy do rzeźbienia ich w mydle. W międzyczasie piszemy dwie-trzy wejściówki z budowy zębów i opisu ich powierzchni. Najlepiej nauczyć się na to ze wspomnianego przeze mnie Krocina. Po mydle przychodzi czas na wosk. Robimy połowę łuku w wosku, dopasowując do gipsowego modelu. Na zaliczenie zadawanych jest parę pytań + trzeba rozpoznać parę zębów, które są uzyskiwane z ekstrakcji.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 20:09 przez mrsdavis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: mrsdavis »

bialaroza pisze:jak jest z materiałoznawstwem?
Jeżeli chodzi o materiałoznawstwo, zajęcia zaczynają się od wejściówki z tematu realizowanego tydzień wcześniej. Następnie słuchamy prezentacji na temat, którego dotyczy część praktyczna realizowana pod koniec zajęć. Z kolei podczas niej mamy okazję robić modele gipsowe, wyciski z alginatu, z mas agarowych, silikonowych, stworzyć łyżkę indywidualną z wosku.

Uczyć się (zarówno protetyki, jak i materiałoznawstwa) oczywiście trzeba, ale przynajmniej dla mnie była to nauka przyjemna, bo: 1) nie było jej dużo, 2) dotyczyła tego, co stricte dotyczy mojego przyszłego zawodu.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 20:09 przez mrsdavis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: PatrycjaW94 »

A jak to wszystko się przekłada na czas nauki u przeciętnego studenta? mrsdavis, znajdujecie jakiś czas dla siebie w ciągu dnia? Albo chociaż nocy?

I tak samo jak na leku po każdym roku są praktyki?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: mrsdavis »

PatrycjaW94 pisze:znajdujecie jakiś czas dla siebie w ciągu dnia? Albo chociaż nocy?
Ja osobiście miałam czas dla siebie. W pierwszym semestrze mniej, bo zajęć było więcej, ale w drugim sytuacja była już zupełnie korzystna. Nie stałam się widmem, nie żyłam o kawie, spałam normalnie, znajomi nie zapomnieli jak wyglądam. Znalazłam nawet w trakcie roku czas na dwa wyjazdy. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji, bez tego ani rusz.

PatrycjaW94 pisze:po każdym roku są praktyki?
Tak, praktyki są po każdym roku.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 20:10 przez mrsdavis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: PatrycjaW94 »

To nie jest tak źle z tym czasem. Chociaż zakładam, ze trzeba będzie nauczyć się nim dysponować trochę lepiej niż do tej pory

Można sobie załatwić praktyki w innym mieście, czy miejsce jest z góry narzucone?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: mrsdavis »

PatrycjaW94 pisze:Można sobie załatwić praktyki w innym mieście, czy miejsce jest z góry narzucone?
Możesz robić praktyki w jakimkolwiek szpitalu, który Cię na nie przyjmie- czy w miejscu zamieszkania, czy w jednostkach współpracujących z uczelnią. To zależy od Ciebie.
bialaroza
Posty: 274
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 15:54

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: bialaroza »

były u was osoby słabe manualnie? chodzi mi o to, czy wszystkim udało się wykonać te modele, zaliczyć protetykę i materiałoznawstwo?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: mrsdavis »

bialaroza pisze:były u was osoby słabe manualnie?
Są takie osoby. Moim zdaniem zdolności manualne są potrzebne w pracy dentysty, aczkolwiek najwidoczniej można je wyrobić w trakcie studiów.
bialaroza pisze:czy wszystkim udało się wykonać te modele, zaliczyć protetykę i materiałoznawstwo?
Tak, z tymi przedmiotami nie ma najmniejszego problemu. Zalicza 100%.
Awatar użytkownika
PatrycjaW94
Posty: 265
Rejestracja: 13 lip 2012, o 14:28

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: PatrycjaW94 »

A duże dłonie bardzo utrudniają pracę?
(duże, ale jeszcze kobiece )
Awatar użytkownika
khaleesi
Posty: 11
Rejestracja: 28 cze 2014, o 08:24

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: khaleesi »

Mam pytanie co do książek potrzebnych na pierwszym roku Gdzie znajduje się rozpiska potrzebnych książek? Można wypożyczyć większość książek z biblioteki, czy trzeba kupować?
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: lek-dent- wszystko co kandydat wiedzieć powinien

Post autor: dmnunited »

mrsdavis pisze:Są takie osoby. Moim zdaniem zdolności manualne są potrzebne w pracy dentysty, aczkolwiek najwidoczniej można je wyrobić w trakcie studiów.
zapomnij Ola.
ludzie z dwiema lewymi rękami zawsze pozostaną osobami z dwiema lewymi rękami. wystarczy spojrzeć w wycisk czasami jak są oszlifowane zęby to człowiekowi płakać się chce
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości