Jak nazywa się związek K2Zn3[Fe(CN)6]2

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Jak nazywa się związek K2Zn3[Fe(CN)6]2

Post autor: Dinobryon »

Wie ktoś może jak brzmi pełna nazwa K2Zn3[Fe(CN)6]2 ? Powstaje to bydle w reakcji cynku z K4[Fe(CN)6] i ma biały kolor ale nic poza tym nie mogłem nigdzie znaleźć. Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
AmoSo
Posty: 163
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 10:55

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: AmoSo »

Kod: Zaznacz cały

springerlink.com/content/n111163851u82m60/
na tej stronce masz linka do jakiegoś artykułu (w języku angielskim chyba) który poświęcony jest temu związkowi( o dziwo dostęp do tego artykułu kosztuje $32 ). Z całym szacunkiem, ale po co Ci na poziomie liceum taka wiedza ? Nio ale skoro chcesz to nazwa w języku obcym brzmi tak:Ammonium ion exchange equilibrium on potassium zinc hexacyanoferrate/II/ jak ktoś na forum umie rozszyfrować ten język, to proszę pisać Pozdrawiam
parva
Posty: 312
Rejestracja: 26 sty 2007, o 21:31

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: parva »

heksacyjanożelazian(II) cynku potasowego Hm. Nie wiem, nigdy nie miałam problemu z nazewnictwem, ale ten związek jest dość nietypowy
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: Zegar »

Heksacyjanożelazian(II) potasu i cynku. Ale pewności brak.
Awatar użytkownika
AmoSo
Posty: 163
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 10:55

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: AmoSo »

hmm, troszkę za dużo mi się skopiowało w moim poprzednim poscie (Ammonium ion exchange equilibrium on potassium zinc hexacyanoferrate/II/) boAmmonium ion exchange equilibrium oznacza jakiś równowagowy proces wymiany jonów(?), wybaczcie za błąd Ja się zgadzam z nazwą:
Zegar pisze:Heksacyjanożelazian(II) potasu i cynku
Tylko, taki szczegół: cynk nie powinien być w pierwszej kolejności, tzn: Heksacyjanożelazian(II) cynku i potasu? Bo chyba jest jakaś zasada, ze trzeba to alfabetycznie?
parva
Posty: 312
Rejestracja: 26 sty 2007, o 21:31

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: parva »

Chyba masz rację Zegar, kurcze jak ja zdam maturę Idę się uczyć.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: Dinobryon »

No cóż w książce jest to właśnie w takiej kolejności i powstaje w wyniku reakcji:
3ZnSO4 + 2K4[Fe(CN)6] K2Zn3[Fe(CN)6]2 + 3K2SO4
Generalnie chodzi tu o reakcje charakterystyczne kationów trzeciej grupy i sposoby ich identyfikacji. Nie wiem po co mi to ale znać muszę. w poniedziałek powinienem się już dowiedzieć póki co dzięki za wszystkie propozycje
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: DMchemik »

nazwa heksacyjanożelazian (II) cynku i potasu nie jest zła, ale niestety nie mówi w jakim stosunku molowym są Zn i K do siebie, dlatego polecam nazwę heksacyjanożelazian tricynku i dipotasu (lub jak kto woli trój- i dwu-). A żeby nie mieć już żadnych wątpliwości, to i przed nazwę anionu można wstawić di
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: Dinobryon »

A więc, otóż ów związek nazywa się sól podwójna heksocyjanożelazian(II) potasu i cynku, czyli wszyscy byli dosyć blisko, dlatego macie ode mnie punkciki i dzięki wielkie za pomoc
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: DMchemik »

Dinobryon pisze:sól podwójna heksocyjanożelazian(II) potasu i cynku
też to nie jest poprawna nazwa, sól podwójna oznacza grupę związków a nie ma nic do nazwy, tak samo siarczan glinowo-potasowy KAl(SO4)2 to sól podwójna siarczan glinu i potasu, ale pozatym nic to nie znaczy.

spróbuj na podstawie nazwy heksocyjanożelazian(II) potasu i cynku napisać wzór sumaryczny, nie uda ci się konkretnie, bo masz co najmniej 3 mozliwości, nazwa sól podwójna heksocyjanożelazian(II) potasu i cynku okresla tylko grupę związków
Chemik
Posty: 395
Rejestracja: 29 maja 2009, o 10:16

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: Chemik »

heksasjanożelazianian(II)zynkanupotasu
NA 100%- UWIELBIAM NAZYWAĆ TE ZWIĄZKI

[ Dodano: Nie Cze 14, 2009 22:11 ]
LITLE BŁADZIK HEKSACJANO.
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: Jak nazywa się ten związek?

Post autor: Alien18 »

Chemik, twoja nazwa napewno nie jest poprawna w 100%, bo przecież zynk jest w tym związku na doczepke kationem, a nie resztą kwasową, żeby dawać nazwę zynkan.
Nazwa to będzie heksacyjanożelazian(II) tricynku i dipotasu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość