Biotechnologia 2014/15 - UJ

Opinie o uczelniach o kierunku biotechnologii. Dyskusje na temat etyki w zawodzie oraz pomoc w wyborze kierunku zawodowego. Wykaz publikacji niezbędnych do nauki biotechnologii.
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 » 28 cze 2014, o 20:27

Sąsiad urządził mi dziś uroczą pogawędkę nt. Dlaczego nie medycyna?! Ale jak to?". Dowiedziałam się m.in., że po biotechnologii nie ma chleba i wspomnę jego słowa". Cóż, z jednej strony coraz większa ilość komentarzy o braku pracy zaczyna mnie dobijać, ale. Teraz wszyscy się odwracają od biotechu, może za parę lat będziemy miały mniejszą konkurencję?

Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan » 29 cze 2014, o 10:59

Tak. Też to czasem słyszę. Ludzi w klasie trochę dziwi a nawet mierzi mój wybór, bo oni marzą o medycynie i nie dostaną się, a ja mogłabym spróbować i tego nie robię. Cóż . Studia medyczne czy w ogóle bycie lekarzem to nie tylko prestiż i pieniądze, ale też zszargane nerwy i olbrzymia odpowiedzialność. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę co to ze sobą niesie, scenariusze z leśnej góry to tylko namiastka tego, co może ich czekać. To osobiście mnie przeraża, poza tym lata studiów, potem specjalizacja, praktyka. To bardzo długo trwa. Ktoś w innym temacie napisał, że jest spełnionym nie-lekarzem i ja też takim będę mam nadzieję. Ale trzymam oczywiście kciuki za przyszłych medyków, żeby się nie dali złamać .

Ale jednak moja rodzina jest zadowolona z mojego wyboru. Mówiłam im, że w Polsce póki co jest cienko jeśli chodzi o zatrudnienie i usłyszałam no to wyjedziesz". Zatem nie martwcie się, najwyżej wyjedziemy .

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 » 29 cze 2014, o 12:03

Morrrigan pisze:Ktoś w innym temacie napisał, że jest spełnionym nie-lekarzem
Też to pamiętam Mnie przeraża właśnie ta niesamowita odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i życie. Nie znoszę widoku krwi, nie wiem, czy wytrzymałabym w prosektorium, nie lubię anatomii. Ale wiem, że to wszystko byłoby dla mnie do przebrnięcia. Jednak tego stresu, tej odpowiedzialności, ciągłego działania pod presją czasu i innych ludzi chyba bym nie wytrzymała. Będzie mnóstwo innych okazji w życiu, żeby zszargać sobie nerwy
Osobiście podziwiam lekarzy (przynajmniej większość z nich), a zwłaszcza ludzi, którzy latami walczą o miejsce na leku. Ja bym chyba nie dała rady.

WhileOfEternity
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2013, o 16:28

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: WhileOfEternity » 1 lip 2014, o 15:12

Witam, witam
Również tak jak i wy wybieram się na biotechnologię na UJ a przynajmniej taki mam zamiar, bo matura nie poszła jednak tak jakbym sobie planowała Czy myślicie, że z 74 punktami mogę startować i mam jakieś realne szanse dostać się na ten kierunek? A moze ktoś z Was wie też jakie progi były na biotech na ŚUMie w tamtym roku?

I poza tym co myślicie o UJ jako o uczelni? Bo słyszałam wiele, zarówno negatywnych jak i pozytywnych opinii

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 » 3 lip 2014, o 14:48

WhileOfEternity, wydaje mi się, że warto próbować Podobno sporo osób rezygnuje z biotechu na rzecz medycyny, więc progi spadają.

Co do ŚUMu- słyszałam, że tam studenci biotechnologii są traktowani o wiele gorzej niż np. analityki medycznej. Podobno wykładowcy uważają, że ten kierunek jest gorszy itd. No ale to tylko podobno", nie interesowałam się nigdy biotechnologią na uczelniach medycznych.

UJ jako uczelnia- od studentów prawa, chemii i historii słyszałam, że jest dużo biurokracji i podejście w stylu mały człowieku, czuj się zaszczycony faktem studiowania na najlepszej uczelni w kraju Ale spotkałam się z wieloma opiniami, że WBBiB jest od tego zupełnie oderwany. Podobno ma fajny dziekanat, wszystko można załatwić bez większych problemów. Jak jest naprawdę, przekonamy się, mam nadzieję, w październiku

Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan » 3 lip 2014, o 20:12

WhileOfEternity, jasne, że masz szansę . Próbuj, moim zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że się dostaniesz najdalej w drugiej rekrutacji.

Ja raczej słyszałam pozytywne opinie o UJ, a szczególnie o naszym wymarzonym wydziale. Nie natrafiłam w sieci na żadnego niezadowolonego studenta WBBiB. To też zaważyło na moim wyborze.

Awatar użytkownika
SarCadar
Posty: 52
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 10:33

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: SarCadar » 4 lip 2014, o 14:36

U mnie wychodzi akurat tak, żeby się na biotech dostać. Nawet nie składałem na medycynę/farmację, ale okropnie tydzień temu zestresowała mnie pielęgniarka, która pobierała mi krew. Powiedziałem, że zabrakło mi może 3/4 pkt z biologii do medycyny na którą od zawsze chciałem iść (przynajmniej tak sobie mówiłem. teraz myślę, że to nawet lepiej, że się nie dostałem), a tutaj usłyszałem takim żałosnym głosem coś takiego: no mi zabrakło 2 pkt i mogłam iść na stomatologię, albo farmację i teraz strasznie żałuję, że nie poszłam. Jakbym teraz mogła cofnąć czas to bym poszła na tą stomatologię, albo farmację i dłubałabym w tych zębach, albo stała za ladą, bo to się człowiek do wszystkiego może przyzwyczaić, a po biotechnologii to podobno ciężko z pracą". U mnie od razu mętlik w głowie. Co robić? Składać na tą farmację? Składać na tą stomę? Może bym się przyzwyczaił do stania za ladą? Spiąłem się i złożyłem tylko na biotech na UJ i zobaczymy jak to będzie. Nadzieje i cele ma się wielkie, tylko czy będzie aż tyle chęci

Co do pozytywnych/negatywnych opinii - zawsze takie będą. Grunt to spotkać fajnych ludzi.

Tutaj statystyki:
zobacz-ten-plik.pdf
(448.14 KiB) Pobrany 13 razy
Aż 70% absolwentów WBBiB robi doktorat i tylko 5% osób jest po naszym wydziale nieaktywnych zawodowo i niekontynuujących nauki (najmniej na UJ), do tego po WBBiB mediana zarobków to 3 400 zł, co daje 3 miejsce na UJ. Jeśli wierzyć statystykom - jest przyzwoicie

Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Alessandra » 4 lip 2014, o 14:58

mam do Was takie pytanie - dlaczego akurat biotechnologia? Macie jakieś określone plany na przyszłość?

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 » 4 lip 2014, o 15:15

SarCadar, jeśli chodzi o tą pielęgniarkę - to może być objaw wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma Z jakiegoś powodu wybrała pielęgniarstwo, coś jej się w tym zawodzie podobało. Życie to trochę zweryfikowało. Może będąc po stomatologii mówiłaby, że ma już dość dłubania w ludzkich zębach, a do wbijania igieł można się przyzwyczaić"? Ciężko stwierdzić. Ja już staram się nie rozdrabniać, podjęłam decyzję i koniec.

Też przeglądałam takie statystyki, tylko nieco starsze. A ostatnio znajoma mamy opowiadała mi o swojej znajomej (nie wiedziała, na co się wybieram): że dużo zarabia, jeździ po świecie, podróż poślubna w Tunezji itd. Pytam, co skończyła. Biotechnologię

Także jak się zdecydujesz na biotech, to do zobaczenia w październiku, mam nadzieję


Alessandra, znalazłam ten kierunek gdzieś w drugiej klasie LO. Strasznie przeszkadzały mi opinie o braku pracy, w międzyczasie były więc pomysły na: technologię chemiczną, kognitywistykę, dziennikarstwo, chwilowo prawo i jeszcze bardziej chwilowo"- medycynę. Ale biotech ciągle do mnie wracał Generalnie nie lubię biologii, poza właśnie tą, która jest na biotechnologii. Chemię uwielbiam pod (prawie) każdą postacią. Widzę siebie w białym fartuchu, przy mikroskopie, otoczona tym całym fajnym sprzętem. Chciałabym pracować w laboratorium, planuję ukierunkować się na białka i geny. Jak wyjdzie, zobaczymy, na studiach poznam na pewno więcej opcji, które można wybrać. Laboratorium kryminalistycznym też bym nie pogardziła, ale w Polsce to nie wygląda tak jak na CSI

Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan » 4 lip 2014, o 21:58

Po farmacji z pracą też wcale nie jest różowo! Zauważyliście, że za ladą w aptece rzadko kiedy stoi magister? Zwykle na plakietce widnieje technik farmacji". Przez pierwsze półrocze klasy maturalnej zapieprzałam cholernie z myślą, żeby dostać się na farmację, zawsze interesowały mnie leki i to, jak działają, ta cała ich chemia, metabolizm, działania uboczne, ochoczo studiowałam wszystkie ulotki. Progi na farmację są niemałe, wyższe, niż na biotech, zatem uczyłam się pilnie.

Jednak pół roku temu po raz kolejny pomyślałam o biotechnologii, bo myśl o tym kierunku przewijała się u mnie od początku liceum. Stwierdziłam, że być może pierwsze pomysły są najlepsze, i skoro znów rozważam ten kierunek to znaczy, że to jest to. To mi wyszło na dobre, bo przez to na finiszu już trochę zluzowałam portki". Biotechnologia to szeroka dziedzina, rozwijająca się, widzę przed sobą wiele perspektyw, chciałabym przeprowadzać badania i odkrywać trochę tego nieznanego świata . Szczególnie interesujące są dla mnie aspekty molekularne.

A stomatologia. masakra. Trudne studia, niemal jak medycyna, potem niby dobra fucha, bo kasa płynie szerokim strumieniem, ale dla mnie to jednak nie wszystko. Grzebanie w zębach wydaje się strasznie niewdzięczną robotą. Poza tym ja w ogóle nie znoszę dentystów więc tym bardziej nie przyszłoby mi do głowy by być jednym z nich

Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan » 8 lip 2014, o 15:58

Halo, jak nastroje?
Czy wiecie, o której godzinie mają opublikować listy na UJ?
Dawajcie znać, czy się dostaliście czy jeszcze czekacie, żeby wiedzieć komu gratulować a za kogo trzymać kciuki

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: agnieszka789 » 8 lip 2014, o 18:41

Jeśli chodzi o nastroje - niby jestem spokojna, ale tak sobie myślę, że przy zniesieniu opłat za drugi kierunek może być więcej chętnych na biotechnologię (chyba jeden z najbardziej popularnych kierunków wśród osób planujących poprawę matury). Ale nie sądzę, żeby próg z pierwszej listy podskoczył do 90

Znajomy rok temu (matematyka) miał wyniki ok. południa. Jak będzie z nami, ciężko stwierdzić.

Morrrigan, zdecydowałaś się ostatecznie na jakiś awaryjny kierunek albo uczelnię?

Awatar użytkownika
Morrrigan
Posty: 35
Rejestracja: 3 maja 2014, o 11:31

Re: Biotechnologia 2014/15 - UJ

Post autor: Morrrigan » 8 lip 2014, o 19:48

Zarejestrowałam się jeszcze na chemię na UJ i to wszystko. Ale myślę, że i tego nie musiałabym robić. Naprawdę nie sądzę aby progi tak znacząco wzrosły, szczególnie, że z tego co słyszę to większość jest niezadowolona z wyników matur.
Jeśli się dostaniecie - dajcie znać kiedy macie termin wpisu. Jeśli zebrałoby się parę osób z tym samym terminem można zorganizować jakieś spotkanie. Zasadniczo to ja w ogóle do Krakowa mam blisko, więc jakby się trafił jakiś inny dogodny dla mnie termin to też mogę podjechać.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post