[Link] Pomiary (mierzenie) pod mikroskopem: techniki, osprzęt

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] Pomiary (mierzenie) pod mikroskopem: techniki, osprzęt

Post autor: Boguslaw »

Ponieważ będę miał parę pytań, to pozwoliłem sobie założyć ten wątek.

Na początek namiar na to, co już znalazłem na biolog.pl czyli informacje o podstawach, które przedstawił SylwekG w wątku:
mikroskop-oprogramowanie-vt40546.htm
oraz linki
"jak mierzyć pod mikroskopem

Kod: Zaznacz cały

bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/7223.html
"Pomiary na fotografiach mikroskopowych" (wątek, w którym program "Makroaufmassprogramm" zaprezentował i upowszechnił w Polsce ś.p. Artur Rysch - amator mykolog)

Kod: Zaznacz cały

bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/280242.html
Pod tym linkiem można się zapoznać z ciekawym i obrazowo zaprezentowanym materiałem:

"Sprzęt pomiarowy. Instrukcja obsługi"
Akcesoria do pomiarów
Czyszczenie i konserwacja
Ustawianie dioptrii i płytki z siatką
Siatki kalibracyjne
Pomiary, liczenie
Przykłady
Tabela
Załączniki
0.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Pomiary (mierzenie) pod mikroskopem: techniki, osprzęt

Post autor: planapo »

Dobry temat, bardzo sie przyda (:

Na warsztatach Delty uczyli kalibracji do pomiarow. Progrmy obslugujace kamery mialy mozliwosc kalibracji na podstawie szkielka mikrometrycznego.

Bylo to proste, zapisywalo sie dana kalibracje dla danego obiektywu i voila. Nie wiem jak z niezaleznymi programami, jak do tej pory nie wchodzilem mocno w ten temat.
JohnyM

Re: Pomiary (mierzenie) pod mikroskopem: techniki, osprzęt

Post autor: JohnyM »

Do pomiarów ImageJ jest niezastąpiony. Wystarczy zdjęcie szkiełka mikrometrycznego albo komory pod każdym obiektywem i na podstawie znanej odległości określenie wartości piksela. Potem program już jest w stanie podać obwód/pole/objętość/długość/kąty.
Pomiary z okularem mikrometrycznym, zarówno jeśli chodzi o dokładność jak i wygodę są całkowicie wyparte.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości