Populacja - zagęszczenie, rozmieszczenie, liczebność

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
matiwm9
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2006, o 17:02

Populacja - zagęszczenie, rozmieszczenie, liczebność

Post autor: matiwm9 »

Cześć. Co myślicie o zagęszczeniu populacji , czy wpływa ona na stres osobnikow ? jak tak to dlaczego ?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: POPULACJA

Post autor: Iwus »

zwiększone zagęszczenie populacji wpływa na wiekszą konkurencję o pożywienie.
zbyt małe zagęszczenie wpływa na trudności z rozrodem (znalezienie drugiego osobnika)
matiwm9
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2006, o 17:02

Re: POPULACJA

Post autor: matiwm9 »

Wiem. Tylko mi chodzi o stres czyli czy zagęszczenie waszym zdaniem wpływa na poziom stresu osboników i jak tak to w jaki sposób
EdyŚka*

Re: POPULACJA

Post autor: EdyŚka* »

Ja myślę, że ma to wpływ na zwiększenie stresu w populacji, zwłaszcza gdzie panuje porządek hierarchiczny.
Większa liczba osobników to większa konkurencja nie tylko o pożywienie, a także o partnera do rozrodu podobnie jak u człowieka wywołuje stres tyle, że wikęszy, ze względu na fakt, iż zbieranie pokarmu i rozród to w sumie jedyne pierwszorzędne zadania u zwierząt.
U człowieka mam doczynienia z wytworzeniem własnej świadomości artystycznej dlatego takieprymitywne zmiany nie wywołują tak dużego stresu u zwierząt, ponieważ człowiek potrafi się skupić na innych rzeczach i poświęcać im czas -odwaraca w ten sposób swoją uwagę.
matiwm9
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2006, o 17:02

Re: POPULACJA

Post autor: matiwm9 »

A jakie waszym zdaniem czynniki powodują zróżnicowanie wrunków życia w środowisku ? .
Możecie mi wyjaśnić co znaczy zasięg przestrzenny ?
tennyo

przykŁady populacji, relacja gat.-pop., pojecia

Post autor: tennyo »

1)podać po 3 przykłądy populcji
a. rozwijającej się
b. ustabilizowanej
c. wymierającej

2)podaj prawidłową relację gatunek-populacja
a. do jdnego gatunku moŻna zaliczyć osobniki naleŻące do wielu populacji
b. osobniki jednej populacji to wiele róŻnych gatunków
c.do jednego gatunku zaliczamy zawsze osobniki naleŻaće do jedej populacji występującj na ściśle określonym terenie
d. kaŻdy gatunek ma tylko jedną reprezentującą go populację
e. do jednego gatunku zaliczmy osobniki naleŻace do róŻnych populacji, które mają taki sam genotyp.

3)Wyjaśnij pojęcie: oligo-steno-bionty oraz poli-steno-bionty

4)prawiłowe relacje pomiędzy ekologią a ochroną srodowiska opisuje schemat:
Załączniki
ffff.rar
za³±cznik do zadania 4
(234.27 KiB) Pobrany 398 razy
Ostatnio zmieniony 27 maja 2006, o 22:27 przez tennyo, łącznie zmieniany 1 raz.
żabka
Posty: 269
Rejestracja: 9 kwie 2006, o 08:34

Re: przykŁady populacji, relacja gat.-pop., pojecia

Post autor: żabka »

Ad. 3
stenobiont to organizm o waskim zakresie tolerancji na jakis czynnik
oligo- tzn ze zakres w niskich wartosciach
poli- w wysokich

czyli np dla temperatury organizm oligostenotermiczny to taki, ktory zyje w waskim przedziale temperatur (ale zawsze temperatur niskich) a polistenotermiczny to tez zyje w waskim przedziale temperatur, ale wysokich (tzn lubi jak jest ciepło, że tak powiem )
(tennyo) pilne!!!!!!!!!!

Re: przykŁady populacji, relacja gat.-pop., pojecia

Post autor: (tennyo) pilne!!!!!!!!!! »

a czy ktoś zna odpowiedź na pozostałe? proszę to pilne
anika3334
Posty: 86
Rejestracja: 7 maja 2006, o 21:25

Re: przykŁady populacji, relacja gat.-pop., pojecia

Post autor: anika3334 »

tennyo pisze:1)podać po 3 przykłądy populcji
a. rozwijającej się
b. ustabilizowanej
c. wymierającej
podać po 3 przykłady populcji
a. rozwijającej się - populacja bobra albo świnki (taka ryba) w Polsce
b. ustabilizowanej - chyba populacja bociana białego jest mniej więcej na stałym poziomie, ale tego pewna nie jestem
c. wymierającej - populacja raków w polskich rzekach
bagatha

Wykres z zakresu biocenologii

Post autor: bagatha »

Pilnie poszukuje wykresu przedstawiajacego ogolna zaleznosc miedzy liczba gatunkow, a liczba osobnikow w danym gatunku

Bede bardzo wdzieczna!
pozdrowienia
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Ocena zagęszczenia populacji

Post autor: MiRACiDiUM »

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na czym polega metoda Lincolna-Petersena, metoda Schumachera i metoda wyłowów następczych? Dzięki wielkie z góry!
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Ocena zagęszczenia populacji

Post autor: naanahanae »

nie jestem pewna czy tu chodzi o to co myśle, ale jeśli chodzo o metode wyłowów następczych to (nazwa mi sugeruje) może być metoda oparta na wyłowie, znakowaniu, wypuszczaniu i ponownym wyłowie po jakimś czasie.

dotyczy ona większych organizmow. trzeba je łowić znakować (nf farbowanie futra) a następnie uwalniać, a ich liczebność może być ustalona na podstawie analizy łowności. ekolog prowadzący połowy wie ile osobników złowił i wypuścił. po uwolnieniu osobniki zmieszają się z tymi ktre nie zostay złapane i wyznakowane.
prowadząć połowy po wenym czasie badacz złowi część osobników wyznakowanych uprzdnio i część nie znakowanych, w proporcjach takich jak występują one w populacji

(liczb.wszystkich złwoionych w IIpołowie/liczba oznakowanych wśród tych z II połowu) ×liczb. wszytskich wyznakowanych zwłowionych wpierwszym połowie= całkowita liczebność populacji

jeszcze czegoś poszukam

[ Dodano: Czw Lis 23, 2006 21:01 ]
aha jeszcze jedno
zalożenie o jednakowym prawdopodobieństwie łowenia się osobników znakowanych i nieznakowanych jest w wielu przypadkach nieprawdziwe, zwierzęta mogą uczyć się przychodzić do pułapek lub też ich unikać po pierwszym połowie. ponadto źle prreprowadzone połowy mogą być przyczyną zwiększonej śmierletności złowinych osobników.

[ Dodano: Czw Lis 23, 2006 21:15 ]
tutaj masz o metodzie lincolna-petersona tyle że w języku angielskim, jest napisane w miare przystępnym językiem, poza tym tutaj najważniejsze są wzorym ale jak coś służę pomocą

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Mark_and_recapture
ullinek
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2007, o 10:23

czynniki zależne i niezależne od zagęszczenia???

Post autor: ullinek »

bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na to pytanie, a właściwie na jego część, bo wśród czynników zależnych domyślam się, że można wymienić:
- plodność
- długość życia
- dostępność pokarmu
- przenoszenie się chorób

jesli sie mysle w tej kwestii lub jesli do czynników zależnych możnaby cos jeszcze dodać (co teraz nie przychodzi mi do głowy) to bardzo proszę o poprawe.
Jednak najbardziej zależy mi na tych czynnikach niezależnych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość